Více
    12.8 C
    Czech
    Neděle 28. května 2023

    Tchaj-wan kvůli tlaku Číny nedostal pozvánku na Světové zdravotnické shromáždění

    Tchaj-wanu se letos znovu nepodařilo získat pozvánku na zasedání Světového zdravotnického shromáždění, které je rozhodovacím orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO) a každoročně se schází v Ženevě. Agentura Reuters napsala, že Čína a Pákistán naléhaly na ostatní země, aby účast Tchaj-wanu na schůzi nepřipustily.

    Wagnerovci podle Prigožina zahájili stahování z Bachmutu

    Žoldnéři ruské soukromé Wagnerovy skupiny se začali stahovat z východoukrajinského Bachmutu. Oznámil to dnes v příspěvku zveřejněném na sociální síti telegram šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. Krok avizoval už v minulých dnech poté, co město prohlásil za dobyté a pod ruskou kontrolou. Ukrajinské úřady oficiálně ztrátu Bachmutu nepotvrdily.

    YouTube Stories se 26. června ruší

    Společnost Google uvedla, že YouTube Stories budou odstraněny, přičemž dojde k upřednostnění jiných funkcí webu. Uživatelé Stories nebudou moci od 26. června vytvářet.

    Bouře v Kalifornii nadělily dárek vinařům, zavlažily suchou půdu

    Série bouří v Kalifornii způsobila škody na životech a majetku, přesto však měla i pozitivní stránku. Pomohla vinařům zavlažit půdu a doplnit podzemní zásoby vody. Vyhráno však ještě nemají, v tomto oboru totiž číhá mnohem více nástrah spojených s klimatickými změnami. Informují o tom BBC a CBS.

    V lednu udeřily na Kalifornii silné bouře. Voda se vyplavila z řek, zatopila silnice a cesty a způsobila sesuvy půdy, zatímco silný vítr vyvracel stromy a trhal střechy. Vznikly škody odhadované na 30 miliard dolarů, přičemž zemřelo nejméně 20 lidí.

    Cestování bylo kvůli nepřístupným cestám riskantní. Proto se Jason Haas se svými zaměstnanci nemohl dostat do své vinice Tablas Creek Vineyard. Degustační místnost tak zůstala na čtyři dny zavřená.

    Když ale počasí svolilo a on se do vinice konečně dostal, čekalo jej milé překvapení, uvedla televize BBC News. Srážky sice roznášely zkázu a komplikovaly lidem životy, vinařům ovšem jako kompenzaci nadělily dárek. Déšť doplnil tolik potřebné zásoby podzemní vody.

    Kalifornie dlouhodobě trpí na extrémní sucho. Minulý měsíc zasáhlo velké sucho 80 procent státu. Nejvíce se to projevuje v zemědělství a právě vinařství, které generuje kalifornské ekonomice desítky miliard dolarů. Víno je totiž jedním z nejznámějších exportů státu.

    Podzemní přirozené vodní nádrže mají přímý dopad na rozměry produkce vína v daném roce. Vinice Tablas Creek Vineyard vypěstovala od roku 2017 kvůli extrémnímu suchu pouze třetinu své standardní produkce.

    „To byl poslední výnosný rok,“ přiznal Haas, ale letošek může být podle jeho slov jiný. Zimní deště jsou totiž dobré, vysvětlil. Zavlažují vinnou révu, dokud jsou hrozny v klidovém období před pěstováním.

    Vinaři ještě ani zdaleka vyhráno nemají

    „Zajistí, aby měla réva dostatek elánu k uzrání,“ popsal dopad zaplavené vinice Haas. Avšak s opatrností dodal: „Není to záruka, že bude víno skvělé. Eliminuje to ale jednu z největších obav, že nebude dostatek vody, aby réva rostla.“

    Vydatné deště pomohly podle stanice CBS i vinařům ve městě Livermore. S extrémním suchem zde bojovalo v posledních letech 40 podniků. „Moc nepršelo a v půdě se začala hromadit sůl,“ přiznal Lary Dino, vlastník vinice Cuda Ridge Wines.

    V Livermoru se propadla produkce vína na zavlažovaných vinicích o 10 až 20 procent a na suchých ještě více. „Opravdu silné deště potřebujeme,“ řekl Dino. Jakmile deště pominou a oteplí se, vinice podle něj ožijí hojností.

    Slavili i vinaři v okresu Napa. Stu Smith z vinice Smith-Madrone Vineyards přiznal, že zdejší vinaři potřebují vodu zoufale. Přestože vinaři v Kalifornii nadšeně hlásí zavlažení a doplnění podzemní vody, jen stěží lze hovořit o výhře.

    Gustavo Gonzalez, který vlastní vinařství Mira v Napě, uvedl, že více vody automaticky neznamená lepší víno nebo větší plody. Hrozny navíc čeká kvůli klimatickým změnám složité vegetační období.

    Očekává suchý zbytek roku. Pupeny může zabít špatně načasovaný mráz a obává se požárů v říjnu těsně před sklizní, které jsou kvůli suchému klimatu ještě intenzivnější a nebezpečnější.

    A pak hovořil také o obvyklých problémech, jimž vinaři čelí. Hmyz, hniloba a řada dalších problémů sužujících vinné révy po celá staletí. „Je to extrémně nervy drásající,“ stěžoval si Gonzalez.

    Navíc si myslí, že více vody může vést k nabobtnalejším, méně aromatickým hroznům. Smith však tyto otázky považuje za nesmyslné. „Dokud hrozny nesklidíte, tak prostě nevíte,“ uklidňoval. Vinaři se celkově shodly, že nejlepší způsob, jak otestovat kvalitu vína, je ho prostě vypít.

    Sledujte nás na sítích

    Erdogan patrně obhájil prezidentský úřad, poděkoval za to voličům

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle všeho zvítězil v dnešních prezidentských volbách. Po sečtení zhruba 99 procent odevzdaných hlasů si připsal zhruba 52,1 procenta hlasů. Jeho vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu dostal podle průběžných výsledků 47,9 procenta hlasů, informovala státní agentura Anadolu. Erdogan už poděkoval voličům za odevzdané hlasy a řekl, že mu Turci svěřili odpovědnost vládnout zemi dalších pět let. Erdoganovi k volebnímu vítězství už poblahopřáli katarský emír Tamim bin Hamad Sání či maďarský premiér Viktor Orbán, i když oficiální konečné výsledky voleb ještě oznámeny nebyly.

    Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

    Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

    Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

    Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

    Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

    Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

    DALŠÍ ČLÁNKY

    WMO: V příštích pěti letech globální oteplování překročí hranici 1,5 stupně

    Je téměř jisté, že svět zažije v příštích pěti letech teplotní rekordy, přičemž globální oteplování prolomí vytyčenou průměrnou hranici stanovenou Pařížskou dohodou. Varovala před tím Světová meteorologická organizace (WMO). Musíme se podle ní připravit na dalekosáhlé dopady.

    Klimatická krize do konce století významně omezí produkci kávy, varuje zpráva

    Pěstování kávy bude kvůli klimatickým změnám stále obtížnější a do konce století to nebude možné na polovině světové půdy. Upozornila na to britská charitativní organizace Christian Aid. Ve své zprávě vyzvala vládu Spojeného království k mobilizaci financí pro nejchudší producenty kávy zasažené klimatickou krizí.

    Jak klimatická krize zvyšuje pravděpodobnost extrémního vedra v Evropě

    Extrémní vlny veder, které zasáhly minulý měsíc jižní Evropu a severní Afriku, byly kvůli klimatické krizi mnohem pravděpodobnější. Kdybychom neoteplovali planetu, byly by „statisticky nemožné“. Tyto výkyvy pocítíme stále častěji a intenzivněji.

    Vědci popsali bakterie, které rozkládají plasty za normálních teplot

    Plasty jsou jedním z největších problémů lidstva. Pronikají do všech koutů planety a znečišťují souš i oceány. Jedním z řešení jsou bakterie. V nové studii popsali švýcarští odborníci mikroorganismy z Alp a Antarktidy schopné rozkládat plasty při nižších teplotách.

    Vědce znepokojilo náhlé oteplení oceánů ještě před nástupem El Niña

    Hladina globálních oceánů dosáhla v dubnu nového teplotního rekordu. Je to vůbec poprvé, co vědci zaznamenali tak velký a rychlý nárůst teplot, přičemž nevědí, co jej způsobuje. K tomuto oteplení dochází ještě před nástupem El Niña, jevu, který letos vědce znepokojuje. Podle klimatických modelů totiž udeří v silnější formě.

    NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

    Erdogan patrně obhájil prezidentský úřad, poděkoval za to voličům

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle všeho zvítězil v dnešních prezidentských volbách. Po sečtení zhruba 99 procent odevzdaných hlasů si připsal zhruba 52,1 procenta hlasů. Jeho vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu dostal podle průběžných výsledků 47,9 procenta hlasů, informovala státní agentura Anadolu. Erdogan už poděkoval voličům za odevzdané hlasy a řekl, že mu Turci svěřili odpovědnost vládnout zemi dalších pět let. Erdoganovi k volebnímu vítězství už poblahopřáli katarský emír Tamim bin Hamad Sání či maďarský premiér Viktor Orbán, i když oficiální konečné výsledky voleb ještě oznámeny nebyly.

    Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

    Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

    Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

    Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

    Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

    Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

    Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

    Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

    Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

    Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě - nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. "Otce zabili v sedm ráno," řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

    Waters tvrdí, že jeho černý kostým z koncertů je ve skutečnosti antifašistický

    Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu vyšetřují, je ve skutečnosti antifašistický. V dnešním prohlášení 79letý hudebník uvedl, že na koncertě v Berlíně minulý týden černým kabátem s červenou páskou na paži vyjadřoval své odmítání fašismu a předsudečnost. Německá policie ale Waterse vyšetřuje kvůli podezření z šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině, protože kostým připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

    Binance získala povolení k provozování burzy v Thajsku

    Společnost Binance získala licenci na obchodování s digitálními aktivy v jihovýchodní Asii poté, co navázala spolupráci s místním podnikem v Thajsku a založila tam burzu.

    Na posunutí dluhového stropu mají američtí zákonodárci více času. Vyjednávat mohou do 5. června

    Americké ministerstvo financí v pátek oznámilo, že nebude schopné platit účty od 5. června. Původně přitom finální datum stanovilo na 1. června. Zákonodárci tak mají více času na vyjednání nového dluhového stropu. V opačném případě by Spojené státy americké selhaly ve splácení svých závazků. Takový neúspěch by přitom mohl mít globální dopady.