2.5 C
Czech
Pondělí 15. prosince 2025
ZprávyBouře Trami na Filipínách připravila o život již 82 lidí, tisíce dalších...

Bouře Trami na Filipínách připravila o život již 82 lidí, tisíce dalších čekají na záchranu

Počet obětí tropické bouře Trami na Filipínách dnes stoupl nejméně na 82. Tisíce lidí stále čekají na záchranu na střechách domů, meteorologové přitom varovali, že se bouře může příští týden vrátit, píše AP.

Trami, která je letošní jedenáctou a zároveň nejnebezpečnější bouří, přinesla vítr v nárazech až 125 kilometrů za hodinu a rozsáhlé záplavy. Za pouhých 24 hodin napršelo podle meteorologů tolik co za jeden až dva měsíce, což způsobilo bleskové povodně.

Kvůli nim musely úřady vyslat několik záchranných plavidel, aby dostaly tisíce lidí z horních pater nebo střech zatopených domů. Zástupci úřadu pro zmírňování katastrof uvedli, že záplavy postihly více než 2,6 milionu lidí a dalších téměř 320.000 se uchýlilo do evakuačních center nebo k příbuzným.

Nejvíce lidí zahynulo kvůli sesuvům půdy a proudům bahna jihovýchodně a jižně od hlavního města Manily. Na severním ostrově Luzon jsou uzavřeny školy a vládní budovy, úřady také zastavily trajekty mezi ostrovy, kvůli čemuž na nich uvízly tisíce lidí.

Filipínský prezident Ferdinand Marcos se dnes mimořádně sešel s ministry a zástupci úřadu pro řešení katastrof. Součástí týmu byli i meteorologové, kteří upozornili, že Trami by se mohla na začátku příštího týdne otočit směrem k západním Filipínám, ale nemusí se dostat na pevninu. Kvůli tomu vláda spolupracuje s meteorology v jiných zemích v Asii, včetně japonských, kteří Trami sledují a informace o ní poskytují Filipínám.

Marcos navíc mluvil o další bouři v Tichém oceánu, která by mohla zemi znovu ohrozit. „Bože, je to tak, jak to je. Musíme se s tím vypořádat,“ podotkl.

Podle meteorologů se Trami nyní přesouvá k Vietnamu, kam by se měla – pokud tedy nezmění směr – dostat v neděli.

Filipíny zasáhne ročně v průměru 20 tropických bouří, které způsobují povodně a sesuvy bahna. Při tajfunu Rai zahynulo v roce 2021 více než 400 lidí a přes 1000 jich bylo zraněno. Supertajfun Haiyan si v listopadu 2013 vyžádal přes 7300 obětí a přes pět milionů lidí kvůli němu přišlo o střechu nad hlavou.

Reklama

Doporučujeme

Ruská armáda sestřelila 20 dronů mířících na Moskvu, hlásí úřady

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek a dnes ráno zneškodnila 20 dronů mířících na Moskvu, informoval moskevský starosta Sergej Sobjanin podle ruskojazyčného servisu BBC. O sestřelení nepřátelských bezpilotních letounů informovaly úřady i v jiných částech Ruska. Ukrajina, která se skoro čtyři roky brání ruské invazi, se k těmto útokům zatím nevyjádřila. Její letectvo informovalo o sestřelení více než 130 ruských dronů.

Trumpův kandidát na guvernéra Fedu Hassett: Diktovat noty si od Bílého domu nenechám

Kevin Hassett, šéf Národní ekonomické rady a kandidát na příštího guvernéra americké centrální banky, v pořadu CBS upozornil, že pokud bude zvolen, zváží návrhy prezidenta Donalda Trumpa, ale Federální rezervní systém (Fed) si svou nezávislost zachová.

Austrálie po teroristickém útoku v Sydney tvrdě zakročí proti střelným zbraním

Austrálie má už teď jedny z nejpřísnějších zákonů o střelných zbraních na světě, ale nedělní masová střelba na pláži Bondi Beach ukázala, že ani tak nemusí stačit, aby zabránily krveprolití. Australský premiér Anthony Albanese novinářům sdělil, že zpřísnění zákonů projedná se svým kabinetem. Počet obětí teroristického útoku v Sydney vzrostl na nejméně 15.

Režisér a herec Rob Reiner a jeho manželka byli nalezeni mrtví

Hollywood zasáhla zpráva o smrti Roba Reinera a jeho manželky Michele Singer Reiner. Policie případ vyšetřuje jako podezření na vraždu. Detektivové zatím nezveřejnili, kdo incident nahlásil, ani jak přesně k úmrtí došlo.

Deset let od Pařížské dohody. Jak se změnilo klima i světové závazky

Je to deset let od chvíle, kdy téměř všechny státy světa poprvé přislíbily společný postup proti klimatické krizi. Pařížská dohoda nastavila ambiciózní cíl udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně. Realita je však složitější. Teplota roste rychleji, než se čekalo, emise neklesají dostatečně a svět stojí před zásadní dekádou, která rozhodne o podobě budoucího klimatu.

Žena z Belgie před dvěma lety zmizela beze stopy v Tasmánii. Nyní se našel její telefon

Policie v australské Tasmánii v neděli oznámila, že nalezla mobilní telefon Belgičanky Celine Cremer, která zmizela před více než dvěma lety v odlehlé divočině na jihu ostrova. Policisté se tak připojí k soukromému pátrání po zmizelé. Telefon se našel v oblasti, která už byla v minulosti opakovaně prohledávána.

Hamás potvrdil, že Izrael zabil klíčového velitele hnutí Ráida Saada

Vysoký představitel teroristického hnutí Hamás a jeho hlavní vyjednavač Chalíl Hajja dnes potvrdil, že při sobotním izraelském útoku zahynul vojenský velitel ozbrojeného křídla hnutí Ráid Saad. Podle Hajji se jedná o porušení příměří ze strany Izraele a incident ohrožuje životaschopnost celé dohody o příměří, píše agentura Reuters. Saad je podle agentury nejvýše postaveným představitelem Hamásu, kterého Izrael od počátku příměří 10. října zabil.

Zelenskyj přistál v Berlíně, čeká ho jednání s Witkoffem a Kushnerem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál v Berlíně, informovala podle agentury Reuters jeho kancelář. Ukrajinskou hlavu státu dnes čeká jednání se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem. Diskutovat podle agentur zřejmě budou o americkém návrhu na ukončení války na Ukrajině, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Na programu má Zelenskyj podle svých slov také setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem a evropskými partnery.

Let United Airlines se po ztrátě výkonu motoru vrátil na letiště u Washingtonu

Let United Airlines mířící do Tokia se krátce po startu otočil a vrátil se na letiště Dulles u Washingtonu. Posádka řešila ztrátu výkonu motoru a letadlo bezpečně přistálo. Na palubě bylo 275 cestujících a 15 členů posádky, nikdo nebyl zraněn.

Střelba na pláži v Sydney má podle policie nejméně devět obětí, zemřel i útočník

Při dnešní střelbě na pláži Bondi Beach v Sydney zahynulo devět lidí a policisté zastřelili jednoho ze dvou útočníků, uvedla policie podle stanice ABC. Druhý z útočníků je podle policie zraněn a v kritickém stavu.

Německá policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování útoku na vánoční trhy

Německé bezpečnostní složky zadržely pět mužů, kteří podle vyšetřovatelů plánovali útok na vánoční trh v Bavorsku. Německo před svátky dbá zvýšené ostražitosti, neboť podobná místa jsou nejen symbolem adventu, ale i citlivým bezpečnostním cílem.

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama