-3.6 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZprávyBoris Johnson varoval Trumpa, že žádná "velká Amerika" nebude, pokud Putin na...

Boris Johnson varoval Trumpa, že žádná „velká Amerika“ nebude, pokud Putin na Ukrajině zvítězí

Při nedávném setkání v Mar-a-Lago britský premiér Boris Johnson vyslovil ostré varování bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi: „Neuděláte Ameriku znovu velkou, pokud Ukrajina připadne Vladimiru Putinovi.“ Toto varovné prohlášení přichází v době, kdy má v pondělí začít výběr poroty v Trumpově případu „hush money“.

Obě politické osobnosti našly během setkání společnou řeč, zejména ve společných, avšak neopodstatněných obavách z volebních podvodů. Navzdory kontroverzím, které oba lídry obklopují, nadále ovlivňují své politické scény.

Johnson také zopakoval svou výzvu, aby se Ukrajina připojila k NATO , a odmítl obavy, že by to mohlo dále vyprovokovat Putina, píše deník The Sun.

Johnsonovo varování Trumpovi podtrhuje globální důsledky probíhajícího konfliktu na Ukrajině. Prohlášení britského premiéra naznačuje, že stabilita Spojených států a jejich pozice globálního lídra by mohla být ohrožena, pokud by Putin získal kontrolu nad Ukrajinou.

Setkání Johnsona a Trumpa se rovněž koná v kritické době pro bývalého amerického prezidenta. V pondělí začíná výběr poroty pro jeho kauzu „hush money“ a Trump se opět ocitá v centru pozornosti kvůli svým minulým činům. Případ se týká obvinění, že Trump během své prezidentské kampaně v roce 2016 platil peníze za mlčení osobám s potenciálně škodlivými informacemi.

Navzdory těmto závažným právním a politickým problémům se zdá, že Johnson i Trump zaměřují svou pozornost na nepodložená tvrzení o volebním podvodu. Jejich společná víra v tato nepodložená obvinění vzbudila pozornost kritiků, kteří tvrdí, že takové konspirační teorie slouží pouze k podkopávání demokratických procesů.

Reklama

Doporučujeme

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama