Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Boris Johnson nešel do izolace, přestože člen jeho týmu měl pozitivní test

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britský premiér Boris Johnson čelí kritice. Přestože měl člen jeho týmu pozitivní test, rozhodl se pokračovat v cestě po Skotsku a neizolovat se. Mluvčí Downing Street uvedl, že se nedostali do blízkého kontaktu. Informuje o tom The Guardian a agentura Reuters.

  Jeden z členů týmu Borise Johnsona je nyní v izolaci v hotelu ve Skotsku poté, co byl pozitivně testován na koronavirus. Vládní zdroj uvedl pro The Guardian že premiér a úředník byli při několika příležitostech „bok po boku“. Cestovali spolu dokonce v letadle mezi Glasgow a Aberdeenem.

  Po přistání byla celá skupina testována a jeden z členů byl pozitivní. Některým bylo řečeno aby se vrátili domů. Ostatní, včetně britského premiéra, se však rozhodli cestu dokončit. A to přesto, že pravidla v Anglii říkají, že „kontakty osoby, která měla pozitivní test na covid-19, se musí izolovat doma, protože hrozí, že se u nich v příštích 10 dnech rozvine covid-19.

  Jako kontakt se bere osoba, která se setkala s nakaženým od dvou dnů před pozitivním testem, byla v rozmezí 1 metru po dobu jedné minuty nebo déle, nebo do 2 metrů déle než 15 minut. Jedná se ale také o osobu, která cestovala ve stejném vozidle nebo letadle.

  Premiér se poté dle The Guardian objevil na fotografiích s obchodním tajemníkem Kwasim Kwartengem, vůdcem skotských konzervativců Douglasem Rossem a konzervativním poslancem Andrewem Bowiem.

  Anneliese Dodds: Nepoučil se z minula

  Johnson se dostal pod tlak veřejnosti kvůli izolaci již dříve. Společně s kancléřem Rishi Sunak v polovině července přišli do blízkého kontaktu pozitivním. Zpočátku tvrdili, že by se karanténě mohli vyhnout účastí na pilotním programu každodenního testování kontaktů. Během několika hodin však kvůli tlaku veřejnosti otočili a šli do izolace.

  Předsedkyně Labour party Anneliese Dodds uvedla na Twitteru, že se premiér nepoučil z toho, co se stalo minule. „Starší konzervativci opravdu berou veřejnost jako blázny. Toto je další příklad jednoho pravidla pro ně a jiného pro všechny ostatní,“ dodala.

  Ke změně pravidel dojde až v půlce srpna

  Není navíc jasné, kdy byl Johnson naposledy testován negativně, zda má v telefonu aplikaci pro sledování kontaktů (test-and-trace v Anglii, test-and-protect ve Skotsku) a zda měl během letu roušku.

  Mluvčí Downing Street uvedl, že předseda vlády pravidelně navštěvuje komunity po celé Velké Británii. „Všechny aspekty návštěv jsou prováděny v souladu s pokyny ohledně koronaviru. Předseda vlády nepřišel do blízkého kontaktu s nikým, kdo měl pozitivní test.

  Boris Johnson je sice plně naočkován, nicméně ke změne pravidel, kdy plně očkovaní nemusí do karantény, dojde až 16. srpna. Johnson navíc na žádosti o posunutí tohoto termínu uvedl, že je důležité, aby lidé nadále dodržovali stávající pravidla izolace, aby se vyhnulo šíření viru.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS