Evropské státy a další země v pondělí během útlumu střetů mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) pracovaly na evakuaci tisíců svých občanů z Chartúmu. Ostrý boj o moc vyústil ve více než týden násilností po celém Súdánu, přičemž o život už přišly stovky lidí. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters nebo stanice BBC.
Náhlé vypuknutí bojů mezi armádou a dobře vyzbrojenými RSF 15. dubna, při kterých zemřelo nejméně 420 lidí, vyvolalo humanitární krizi, upozornila agentura Reuters. Vedle milionů Súdánců uvězněných doma bez přístupu k základním službám uvázli minulý týden ve válečné zóně i zahraniční diplomaté s rodinami, humanitární pracovníci nebo studenti.




Stíhačky bombardovaly hlavní město a letiště se ocitlo v centru bojů. Dělostřelecká palba v jednom z největších afrických měst i mimo něj znemožnila pohyb. Cílem útoků se stali diplomaté a nejméně pět humanitárních pracovníků bylo zabito.
Státům Evropské unie se podařilo evakuovat přes tisíc občanů
Navzdory trvalému tlaku zemí, které se obávají širších dopadů konfliktu i o bezpečnost svých občanů, obě strany porušují dočasné příměří. Boje se nicméně o víkendu uklidnily natolik, že Spojené státy mohly evakuovat zaměstnance velvyslanectví vojenským vrtulníkem. To odstartovalo evakuaci i ze strany dalších států.
Podle aktuálních informací šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella z pondělního rána bylo ze Súdánu odvezeno více než tisíc občanů EU, napsal server BBC.
Nejméně dva konvoje zapojené do evakuace se staly terčem útoku, včetně jednoho s katarským personálem velvyslanectví a druhého s francouzskými občany, z nichž jeden byl zraněn.
Francie a Německo v pondělí uvedly, že se jim ze Súdánu podařilo dostat přibližně 700 osob, aniž by upřesnily jejich státní příslušnost. Letadlo německého letectva s evakuovanými osobami přistálo v pondělí brzy ráno v Berlíně.
#Sudan | Watch how the French Armed Forces and diplomatic teams are organising evacuation flights, which also included Indian🇮🇳 nationals:pic.twitter.com/1yvVRodbDO
— French Embassy in India 🇫🇷🇪🇺 (@FranceinIndia) April 24, 2023
Itálie a Španělsko dle BBC rovněž evakuovaly své občany. Španělská mise zahrnovala občany Argentiny, Kolumbie, Irska, Portugalska, Polska, Mexika, Venezuely a samotného Súdánu.
Několik zemí vyslalo vojenská letadla z Džibuti, aby odvezla lidi z hlavního města. Další konvoje mířily do Port Súdánu u Rudého moře, který je vzdálen asi 800 kilometrů po silnici od Chartúmu. Odtud řada lidí odjela lodí do Saúdské Arábie.
Dánsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Čína a Libanon rovněž uvedly, že dostaly své občany z oblasti. Japonsko informovalo, že se chystá vyslat evakuační tým z Džibutska.
Světový potravinový program OSN v Súdánu pozastavil činnost
V rámci evakuace vyrazil v neděli z Chartúmu do Port Súdánu konvoj asi 65 vozidel. Cestovalo v něm přibližně 700 mezinárodních pracovníků OSN, nevládních organizací a velvyslanectví a jejich rodin, uvedl dle Reuters diplomatický zdroj, jehož identitu redakce nezveřejnila. Probíhá také evakuace mezinárodních pracovníků z Dárfúru, západního regionu, kde se boje rovněž vyostřily. Někteří míří do Čadu a jiní do Jižního Súdánu, doplnil zdroj.
Boje v Súdánu uzavřely většinu nemocnic a narušily dodávky vody a elektřiny. Smrt humanitárních pracovníků, včetně tří pracovníků Světového potravinového programu, vedla agenturu OSN k pozastavení svých operací v zemi. Súdán je přitom na potravinové pomoci pro přibližně čtvrtinu obyvatel závislý.