Válka na UkrajiněBohaté Rusy v Dubaji na rozdíl od těch v Evropě netrápí averze...

Bohaté Rusy v Dubaji na rozdíl od těch v Evropě netrápí averze místních

Dubaj se ve válečných časech stává bezpečným přístavem pro nejbohatší Rusy a na místních pobřežních promenádách nebo v luxusních nákupních střediscích se čím dál více prosazuje ruština. V Dubaji si mohou ruští podnikatelé vybudovat nový život a netrápí je přitom averze místních, napsal deník The New York Times (NYT).

Jedním z ruských přistěhovalců do města na pobřeží Perského zálivu je podnikatel Dmitrij Ťuťkov, jehož děti tam chodí do britské školy. Ve svém novém útočišti se podnikatel nemusí bát, že by byl poslán do bojů na Ukrajině, reklamní agentura mu ale dál vydělává v Rusku peníze. Navíc tam nevídá rozbité silnice a bezdomovce a nesetkává se tam s protiruskými náladami, popsal svou situaci americkému deníku.

„Dubaj je mnohem svobodnější, ve všech ohledech,“ řekl Ťuťkov.

Ruskou diasporu v Dubaji tvoří jak miliardáři, tak příslušníci střední třídy, kteří často pracují v technologických oborech a kteří z Ruska uprchli před částečnou mobilizací. Obě skupiny mají ale pro pobyt v největším městě Spojených arabských emirátů podobné důvody – Dubaj a Rusko dál spojují přímé letecké linky, Spojené arabské emiráty zůstávají ve věci války na Ukrajině neutrální a podle Rusů nejsou vůči Moskvě nepřátelsky naladěné.

„Proč podnikat někde, kde se k vám nechovají přátelsky?“ ptá se Tamara Bigajevová, která si ve městě nedávno otevřela dvoupatrový salon krásy a už má stálé klienty. „V Evropě nás očividně nechtějí,“ doplňuje.

Na rozdíl od ulic některých evropských metropolí nejsou v Dubaji vidět ukrajinské vlajky ani shromáždění na podporu Ukrajiny. Pokud by navíc někdo z místních zastával protiruské názory, pravděpodobně by si je nechal pro sebe. Demonstrace jsou ve Spojených arabských emirátech de facto nezákonné a svoboda shromažďování je velmi omezená.

„Je to pro nás na určitou dobu bezpečný ostrov,“ říká obchodník s nemovitostmi Antalij Kamenskich, jehož firma podle něj v loňském roce prodala v Dubaji nemovitosti za stovky milionů dolarů, především ruským klientům.

Funguje tak nepsaná společenská smlouva, že ti, kdo jsou loajální k režimu v Moskvě, mohou dál hromadit bohatství, podotýká The New York Times. Přestože ruský prezident Vladimir Putin ve svých projevech ruskou elitu nabádá, aby rozvíjela své životy a investice v Rusku, ve skutečnosti dává bohatým signály, že jim co nejvíce umete cestu k dalšímu obohacování, domnívá se politoložka Jekatěrina Šulmanová.

Občané Spojených arabských emirátů tvoří jen asi desetinu z desetimilionové populace této země. Zbylých devět milionů jsou přistěhovalci, především Indové a Pákistánci, menší část tvoří také Američané a Evropané. Tato blízkovýchodní země se loni na jaře, tedy krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, stala podle analýzy letů provedené listem The New York Times nejoblíbenější destinací pro soukromé lety z Ruska. Vše přitom nasvědčuje tomu, že přitažlivost Dubaje od té doby ještě vzrostla.

Představa, že západní sankce zničily ruskou ekonomiku, je podle Ťuťkova iluze. Jeho reklamní agentura těžila z toho, když nové firmy soupeřily o místa uvolněná po západních společnostech, které se začaly stahovat z Ruska. Podnikatelé v zahraničí mohli využít i toho, že kurz rublu loni v létě dosáhl vůči dolaru sedmiletého maxima, takže vydělané peníze mohli směnit na dolary přes banky, které se neocitly pod sankcemi. „V dolarech jsme dosahovali kolosálních zisků, chápete?“ uzavírá podnikatel.

Doporučujeme

Cena zlata je na dvouměsíčním maximu. Trhy čekají na data o inflaci a sledují napětí v Íránu

Cena zlata v úterý během obchodování vystoupala na více než dvouměsíční maximum a následně se stabilizovala. Investoři čekají na nové údaje o inflaci ve Spojených státech, které mohou naznačit další směřování úrokových sazeb Fedu, zatímco nejistotu zvyšuje napětí kolem Íránu.

Třetina zemědělské půdy vytváří dvě třetiny škod pro přírodu

Zemědělství zabírá více než 40 procent obyvatelné pevniny a výrazně ovlivňuje klima i stav přírody. Dopady ale nejsou rozloženy rovnoměrně. Přibližně dvě třetiny ztrát biodiverzity a přirozeného ukládání uhlíku vznikají jen na třetině zemědělské půdy.

Jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal útok na sklad u Voroněže

Nejméně jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal nálet ukrajinských dronů na ruské město Voroněž, uvedl gubernátor Alexandr Gusev. Drony podle něj zapálily sklady nejmenované velké společnosti, podle médií hoří další sklad internetového prodejce Wildberries. Terčem ukrajinských dronů se podle místních úřadů stala také Orenburská oblast, ležící na rozhraní evropské a asijské části Ruska.

Syrský soud odsoudil k smrti svrženého prezidenta Bašára Asada

Syrský soud dnes v nepřítomnosti odsoudil svrženého prezidenta Bašára Asada k trestu smrti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané za občanské války, která vypukla v roce 2011. Informují o tom světové agentury. Asad s rodinou uprchl v prosinci 2024 do Moskvy poté, co Damašek dobyla koalice vedená islamisty. Prozatímním prezidentem se stal jejich vůdce Ahmad Šara.

Rozpálené Španělsko se připravuje na nápor turistů kvůli zatmění Slunce. Úřady varují před požáry

Španělsko se chystá na úplné zatmění Slunce, které ve středu 12. srpna do pásu nejlepší viditelnosti přiláká miliony lidí. Úřady kvůli mimořádnému náporu návštěvníků posilují bezpečnostní opatření, vymezují oficiální pozorovací místa a varují před vysokým rizikem lesních požárů v době, kdy teploty v některých regionech mohou dosáhnout 40 stupňů.

V Kongu počet obětí eboly překročil hranici 2000

Počet potvrzených obětí epidemie eboly v Kongu překročil hranici 2000. Podle nejnovějších dat konžského ústavu veřejného zdraví, které získaly agentury AP a Reuters, v zemi zemřelo 2011 lidí a potvrzeno bylo 4381 případů nákazy. Údaje zachycují stav k neděli. Zdravotníci současnou epidemii označují za nejrychleji se šířící epidemii eboly, jaká byla dosud zaznamenána.

Nejméně devět mrtvých a desítky zraněných si vyžádaly ruské útoky

Nejméně devět lidí přišlo o život a desítky utrpěly zranění při ruských útocích na Záporoží a Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, uvedly dnes regionální úřady. Podle ukrajinské prokuratury je mrtvých 11 a raněných 26. Nepřítel v noci vyslal proti Ukrajině rakety Cirkon a Iskander-M/KN-23 a 120 dronů, z nichž se obráncům podařilo 98 dronů zneškodnit. Hlavním terčem útoku bylo Záporoží a Kyjev s okolím, tvrdí ukrajinské letectvo.

Nejméně 164 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení v Kolumbii

Nejméně 164 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení v Kolumbii, uvedla dnes agentura Reuters. Raněných je podle médií stovky. Počet obětí pravděpodobně ještě poroste, pokračuje totiž pátrání po nezvěstných, kterých je například ve městě Calí podle prezidenta jihoamerické země Abelarda de la Esprielly 188.

Fanoušci Harryho Pottera dosáhli přesunu podmořského kabelu kvůli hrobu skřítka

Fanoušci Harryho Pottera dosáhli přemístění podmořského kabelu mezi Británií a Irskem, který stál 430 milionů liber (12,2 miliardy Kč) a měl procházet v místě fiktivního hrobu skřítka Dobbyho, postavy z filmu o mladém čaroději podle předlohy spisovatelky J. K. Rowlingové. Kabel nyní místo toho vede v blízkosti lidských ostatků z doby bronzové, píše deník The Guardian.

Na dronu s výbušninou z letiště u Lipska našli policisté stopy DNA

Německá policie našla na dronu z východoněmeckého letiště Lipsko/Halle, který nesl výbušninu, stopy DNA. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla některá německá média včetně listů Die Zeit, Die Welt nebo bulvárních novin Bild. Podle listu Die Zeit se genetická informace shoduje s DNA registrovanou v Litvě v souvislosti s dřívějším žhářským útokem na logistické centrum v Lipsku. Konkrétní osobě ale úřady zatím DNA nepřipsaly.

Západ Kolumbie postihlo zemětřesení o síle 7,4 stupně, jsou zprávy o zraněných

Západ Kolumbie dnes postihlo zemětřesení o síle 7,4 stupně, které bylo cítit i v Ekvádoru a v Panamě, informovala agentura AFP s odvoláním na kolumbijskou geologickou službu. Zemětřesení mělo epicentrum v departementu Chocó, jehož guvernérka na sociálních sítích píše o zraněných a vážných škodách. Počty zraněných zatím nejsou známy. Podle agentury Reuters nebylo vydáno varování před cunami.

Thajsko: Bývalý poslanec zastřelil úředníka, pak se přiznal v živém vysílání

Bývalý thajský poslanec Chalong Reawraeng údajně zastřelil místního úředníka a krátce nato zavolal politické komentátorce Anchalee Paireerak, která v tu chvíli vysílala živě na YouTube. V telefonátu jí podle záznamu oznámil, co právě udělal.

CLARITY Act se zadrhl. Americký Senát odložil hlasování na září

Americký Senát před srpnovou přestávkou nestihl hlasovat o návrhu zákona CLARITY Act, který má zavést jednotnější pravidla pro kryptoměnový trh. Projednávání se přesouvá na září, návrh však nadále rozděluje demokratické i republikánské senátory.

V Číně udeřila silná bouře. Evakuován byl více než milion lidí

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Dolphin, který si vynutil evakuaci více než milionu obyvatel a ochromil dopravu včetně finanční metropole Šanghaje. Bouře přinesla prudký déšť, záplavy a vítr o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu. Úřady varují, že nebezpečí ještě nepominulo.

V USA ubylo 23 tisíc pracovních míst. Akcie vystoupaly na rekord

Americký trh práce v červenci překvapivě ztratil 23 tisíc pracovních míst. Slabá čísla ale burzy nezastavila. Investoři očekávají, že horší vývoj zaměstnanosti přiměje centrální banku k opatrnějšímu rozhodování o úrokových sazbách.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama