Protext ČTKBlíží se Celosvětový úklidový den

Blíží se Celosvětový úklidový den

Praha 27. srpna 2024 (PROTEXT) – Během jarní úklidové sezóny proběhlo letos bezmála 4000 dobrovolnických úklidových akcí se 175 000 zúčastněných dobrovolníků. Dobrou zprávou je, že černých skládek i drobného nepořádku postupně ubývá. V září se ještě bude konat tradiční Celosvětový úklidový den, letos nově pod záštitou OSN.

Celosvětový úklidový den byl totiž letos přidán do oficiálního kalendáře mezinárodních dnů a týdnů OSN! To představuje ještě větší příležitost sjednotit desítky milionů účastníků z celého světa v mezisektorové spolupráci. Spojit občany, vlády a organizace, aby společně řešili celosvětovou krizi nakládání s odpady a pomohli vytvořit nový, udržitelnější svět bez odpadů.

„Rádi se letos opět k celosvětové iniciativě připojíme, přestože připadá na všední den. Díky přidání do kalendáře OSN se totiž budou od nynějška podzimní celosvětové úklidy konat v pevném termínu 20. září, který letos vyšel na pátek. Není však problém úklidové akce nahlásit i na následující víkend, či pozdější podzimní termíny. Pro organizátory podzimních úklidů a jejich dobrovolníky jsme díky našim partnerům zajistili pevné pytle a rukavice na sběr odpadu, stejně jako na jaře“, sdělil za pořadatele Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Akce Ukliďme Česko se již před podzimní vlnou úklidů stala s výrazným náskokem nejznámější aktivitou z oblasti životního prostředí/společenské odpovědnosti. Uvádí to průzkum „Partnerství a sponzoring v Česku 2024“, který se každoročně zaměřuje na sponzoringové aktivity (činnosti, akce, osobnosti, organizace apod.), jejich popularitu, sympatičnost a znalost sponzorů, a zpracovala jej agentura Incomind.

„Pokud byste chtěli zorganizovat vlastní úklidovou akci 20. září, či kdykoliv později během podzimu, stačí ji zaregistrovat na www.UklidmeCesko.cz a do konce srpna si ještě můžete požádat o úklidové prostředky (pytle a rukavice) pro své dobrovolníky, říká Radek Janoušek z pořadatelského spolku.

Jestliže je Vám akce Ukliďme Česko sympatická, ale nemáte možnost se přímo zapojit do úklidů, můžete akci podpořit finančním příspěvkem, který snadno zašlete prostřednictvím platformy Darujme.cz. Děkujeme všem, kteří Ukliďme Česko podporují!

Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2024 je:

Nadace Komerční banky

Partnery akce jsou:

ČEPS Garnier Nextbike Biotherm

EKO-KOM, a.s.

PENNY Market

ŠKODA AUTO a.s. Lesy České republiky, s.p. Ministerstvo životního prostředí

Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC

E.ON Česká republika, s.r.o. Recovera Využití zdrojů a.s. McDonald’s ČR spol. s r.o.

Plzeňský prazdroj

DB SCHENKER SAKO Brno, a.s. Saint-Gobain Nadace ČEZ

DPD CZ

CANON

Kontakt pro další informace:

Radek Janoušek

Ukliďme Česko z.s.

radek@uklidmecesko.cz

 

 

 

Doporučujeme

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.

Policie zatkla muže podezřelého ze založení požáru u Spokane v USA

Úřady dnes zatkly 37letého Aarona F. Farinacciho, kterého podezírají ze založení jednoho z ničivých požárů v okolí města Spokane ve státě Washington. S odvoláním na úřad místního šerifa o tom informovala agentura AP. Je držen ve vazbě s kaucí ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21,2 milionu Kč).

Saudi Aramco těží na zdražující ropě. Firma oznámila prudký nárůst čtvrtletního zisku

Největší ropná společnost světa Saudi Aramco v úterý oznámila prudký nárůst zisků za druhé letošní čtvrtletí. Ropní giganti těží z nárůstu cen ropy v důsledku války s Íránem, která vedla k zablokování Hormuzského průlivu. Do těchto společností se obul i americký prezident Donald Trump.

V Guatemale nedaleko metropole evakuují dvě obce kvůli erupci sopky Fuego

Úřady v Guatemale vydaly varování kvůli silné erupci sopky Fuego, která chrlí lávu a mohutná oblaka plynu a popela, a to ve vzdálenosti asi 35 km od hlavního města. Zahájena byla také evakuace dvou obcí v blízkosti sopky a i dnes zůstanou kvůli erupci zavřené školy v několika regionech, informovala agentura AFP.

Lesní požáry ve Francii odhalily stovky nevybuchlých granátů z druhé světové války

Lesní požáry ve francouzské obci Le Porge v regionu Gironde odhalily skrýš zhruba 400 granátů a další munice z druhé světové války. V okolí se podle svědků ozývaly exploze jako při válce. Původně se myslelo, že jde o plynové láhve, ale šlo o exploze nevybuchlé munice.

Útoky ukrajinských dronů v Rusku zabily šest osob, devět dalších zranily

Útoky ukrajinských dronů v noci na dnešek v Rusku zabily šest lidí a devět dalších zranily. Terčem útoků se staly také sklady u Moskvy a Petrohradu včetně skladiště největšího ruského on-line prodejce Wildberries, které začalo hořet. Rusko během noci zničilo 320 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady, které citovala agentura Reuters. V útocích během noci pokračovalo také Rusko, které na Ukrajině zabilo nejméně jednu osobu a několik dalších zranilo.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.

Vůdkyni barmské opozice Su-Ťij navštívil v domácím vězení Červený kříž, poprvé od vojenského puče

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij se po téměř čtyřech letech poprvé prokazatelně setkala s lidmi mimo okruh vojenské vlády. Delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) ji navštívila v domácím vězení, kam byla přemístěna po zmírnění původního trestu. Fotografie zveřejněné vojenským režimem naznačují, že někdejší premiérka je v dobrém zdravotním stavu.

Shell se zbavuje části zelené energetiky v Evropě

Energetická společnost Shell prodá své evropské podnikání v oblasti pozemních obnovitelných zdrojů francouzské TotalEnergies. Součástí dohody jsou větrné a solární elektrárny i bateriová úložiště v několika zemích. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Rumunsko odstřelilo skály v Dunaji, aby zajistilo vodu pro jadernou elektrárnu

Rumunská armáda pomocí řízeného odstřelu odstranila část skály v Dunaji. Mimořádný zásah má přivést více vody k jaderné elektrárně Cernavodă, jejíž provoz ohrožuje dlouhotrvající sucho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama