CryptoBitcoin pokořil hranici 100 000 dolarů, sázka na Trumpa stále pohání kryptoměnovou...

Bitcoin pokořil hranici 100 000 dolarů, sázka na Trumpa stále pohání kryptoměnovou euforii

Cena jednoho bitcoinu ve čtvrtek dosáhla nového historického maxima, když dle dat CoinGecko poprvé překonala hranici 100 000 dolarů. Poptávka po této digitální měně po volbách ve Spojených státech, v nichž zvítězili kandidáti naklonění kryptoměnám v čele se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem, nadále stoupá.

Od 5. listopadu cena bitcoinu vzrostla o 45 procent. Od začátku roku je pak na více než dvojnásobku, připomněl server NBC News. Po čtvrtečním zdolání významného milníku BTC rychle vystoupal nad 103 000 dolarů na cestě k historickému maximu 103 679 dolarů, což představuje nárůst o zhruba 6 procent za den. Naposledy se dle údajů CoinGecko obchodoval za cenu kolem 102 700 dolarů.

Celková hodnota trhu s kryptoměnami se letos téměř zdvojnásobila a dosáhla rekordní hodnoty 3,8 bilionu dolarů. Pro srovnání, tržní kapitalizace společnosti Apple se pohybuje u hranice 3,7 bilionu dolarů.

„Jsme svědky změny paradigmatu,“ sdělil agentuře Reuters Mike Novogratz, zakladatel a ředitel společnosti Galaxy Digital. „Bitcoin a celý ekosystém digitálních aktiv je na pokraji vstupu do finančního mainstreamu. Tento impuls je poháněn institucionálním přijetím, pokrokem v oblasti tokenizace a plateb a jasnější regulační cestou,“ doplnil.

Šestimístná hranice je pro Bitcoin, který vznikl před 15 lety, nejnovějším lukrativním milníkem. Principy, s nimiž přišel autor (nebo skupina autorů) známý jako Satoshi Nakamoto, od té doby umožnila rozvoj technologického prostředí věnovaného peer-to-peer transakcím, které nyní zahrnuje stovky dalších digitálních tokenů a také NFT a obchodní platformy.

Kryptoměny nicméně zůstaly kontroverzní. Řada z nich přispěla k nárůstu kybernetické kriminality a podvodů, které podle FBI loni způsobily spotřebitelům ztráty v hodnotě miliard dolarů. To současné regulační orgány v USA přimělo, aby se k odvětví stavěly skepticky.

Trump slibuje nový přístup Washingtonu

Donald Trump, kdysi kryptoskeptik, vyjádřil zájem o vytvoření americké bitcoinové „strategické rezervy“ po vzoru zlatých rezerv. Během své třetí prezidentské kampaně se objevil na letošní bitcoinové konferenci v Nashvillu ve státě Tennessee, kde chválil kryptokomunitu za její inovace. Zároveň slíbil, že v případě svého zvolení učiní z USA světové hlavní město kryptoměn.

Pohyby cen bitcoinu zůstávají notoricky volatilní a podle odborníků se to pravděpodobně nezmění bez ohledu na to, kdo bude v úřadu. Jeho posun do šestimístného teritoria je ovšem pozoruhodným comebackem z propadu pod 16 000 dolarů v roce 2022, kdy se trh vzpamatovával z kolapsu burzy FTX. Zakladatel Sam Bankman-Fried nakonec skončil ve vězení.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell označil bitcoin za „spekulativní aktivum“. Podle něj má bitcoin řadu stejných vlastností jako zlato, které američtí spotřebitelé z velké části nepoužívají jako platební prostředek, napsal server CNN. „Není to konkurent pro dolar. Ve skutečnosti je to konkurent pro zlato,“ řekl ve středu na konferenci.

Růst ceny směrem nahoru v průběhu času je u bitcoinu nicméně nepopiratelný. V poslední době se velká část poptávky, která tento vývoj pohání, přelévá do burzovně obchodovaných fondů neboli ETF, které sledují cenu bitcoinu a jsou provozovány velkými finančními institucemi, z nichž největší je iShares Bitcoin Trust ETF společnosti BlackRock.

Jay Jacobs z BlackRock uvedl, že od svého uvedení na trh v lednu vzrostla hodnota ETF IBIT na více než 45 miliard dolarů, přičemž jen za poslední měsíc se jeho hodnota zvýšila o 4,1 miliardy dolarů.

Doporučujeme

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly policejní vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany vyčerpaných českých turistů v rakouských Alpách dnes informují rakouská média. Skupina čtyř českých turistů se ocitla v nouzi a na konci byla zcela vyčerpaná na túře pod rakouskou horou Traunstein. Češi přecenili své síly a slepě se spoléhali na aplikaci, píše dnes o sobotní události server Kronen Zeitung. Ve druhém případě policejní vrtulník v sobotu zachraňoval českou rodinu s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel. Píše o tom server MeinBezirk.

České hotely ubytovaly 6,4 milionu hostů. Cizinci zůstávají hlavně v Praze

Cestovní ruch v Česku ve druhém čtvrtletí mírně rostl. Tuzemská ubytovací zařízení navštívilo 6,4 milionu lidí, meziročně o půl procenta více. Zahraniční turisté se však nadále soustřeďují především do Prahy, zatímco regiony spoléhají hlavně na domácí klientelu.

Zemřel otec Lionela Messiho Jorge. Synovi pomáhal v kariéře od jeho 14 let

Ve věku 68 let zemřel Jorge Messi, otec argentinské fotbalové hvězdy Lionela Messiho. Dlouhodobě se potýkal se zdravotními problémy. Zemřel v nemocnici ve svém rodném městě Rosario.

Filmová The Legend of Zelda údajně našla Ganondorfa

Připravovaná hraná adaptace herní série The Legend of Zelda má mít svého hlavního padoucha. Ganondorfa si podle médií zahraje australský herec Uli Latukefu, známý především ze seriálů Young Rock a Marco Polo. Obsazení však zatím nebylo oficiálně potvrzeno.

Húsíové tvrdí, že zasáhli saúdskoarabskou rafinerii na pobřeží Rudého moře

Jemenští Húsíové zasáhli rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. Oznámil to dnes podle agentury AFP vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Húsíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.

Dva mrtvé si vyžádal ruský úder na Charkov, tři mrtvé nálet na Belgorod

Dva mrtvé a 12 raněných si v noci na dnešek vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné budovy. Oznámil to ráno starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Téměř dvě desítky raněných měl za následek ruský útok na Oděsu a Dněpropetrovskou oblast, uvedly ukrajinské úřady. Tři lidé přišli o život a 25 utrpělo zranění při rozsáhlém náletu ukrajinských dronů na Belgorod na západě Ruska, upřesnil úřadující gubernátor regionu Alexandr Šuvajev, který původně informoval o 13 raněných, včetně dvou dětí.

Syn Joea Bidena promluvil o těžkém boji svého otce s rakovinou

Joe Biden podle svého syna svádí těžký boj s rakovinou prostaty. Hunter Biden v rozhovoru řekl, že se nemoc dál šíří a bývalému americkému prezidentovi způsobuje silné bolesti.

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, 50.000 domů je bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než 50.000 domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, uvedly tiskové agentury.

Španělsko zavádí kontroly na hranici s Itálií kvůli migrační vlně

Napětí mezi Španělskem a Itálií kvůli migraci dál roste. Španělsko nově oznámilo, že od sobotní půlnoci zavede dočasné hraniční kontroly pro cestující z Itálie. Opatření má platit do 7. září a je přímou reakcí na rozhodnutí Říma obnovit kontroly u osob přijíždějících ze Španělska po nedávné migrační krizi v severoafrické Ceutě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama