Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Bitcoin je dle výzkumu téměř šestkrát efektivnější než klasický bankovní systém. Lightning 194milionkrát

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle nové výzkumné zprávy je Bitcoin v současné době 5,7krát efektivnější než klasický bankovní systém. Při použití Lightning Network by mohl být až 194milionkrát efektivnější než finanční systém. Zpráva rovněž odhaduje, že Bitcoin spotřebuje 56krát méně energie než bankovní sektor. O výsledcích zprávy informoval server Cointelegraph.

  Výzkumná zpráva zveřejněná Michelem Khazzakou, IT inženýrem, kryptografem a konzultantem, shrnuje téměř čtyřletý výzkum a navrhuje nový výpočet pro odhad spotřeby energie v systému proof-of-work Bitcoinu. V rozhovoru to Khazzaka řekl serveru Cointelegraph: „Bitcoin Lightning a Bitcoin obecně jsou opravdu skvělá a velmi efektivní technologická řešení, která si zaslouží, aby byla přijata ve velkém měřítku. Tento vynález je dostatečně chytrý, efektivní a výkonný na to, aby si získal masové přijetí.“

  Nový výpočet spotřeby energie

  Khazzaka, který koncem roku 2021 založil poradenskou společnost Valuechain zabývající se platbami, navrhuje alternativu k odhadům spotřeby energie, které poskytuje Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Tento index odhaduje, že Bitcoin spotřebuje zhruba 122 TWh ročně.

  S přihlédnutím k průměrné životnosti těžebních strojů Bitcoinu i k rychlosti, s jakou vznikají nové materiály pro výrobu počítačů, Khazzaka odhaduje, že Bitcoin spotřebuje 88,95 TWh ročně, což je podstatně méně než odhad Cambridge.

  Khazzaka, specialista na platby, který v roce 2003 napsal disertační práci o kryptografii a v roce 2011 se dozvěděl o Bitcoinu, bere ve zprávě pod drobnohled také bankovní sektor, aby mohl oba měnové systémy efektivně porovnat. Khazzaka řekl serveru Cointelegraph, že „podhodnocuje spotřebu každé části bankovního sektoru“ a že jeho zpráva je „zaujatá vůči bankovnímu systému“.

  Nicméně při zohlednění tvorby peněz, přepravy peněz, fyzické spotřeby energie bankovní infrastruktury atd. dospěl k číslu 4 981 TWh. Zaokrouhleno, 5 000 TWh spotřebuje ročně sektor „klasických plateb“. Bankovnictví tedy spotřebuje 56krát více energie než Bitcoin.

  Zpráva také zkoumá efektivitu transakcí, přičemž odhaluje, že v současné době „při současné velikosti bloků a pokud jsou bloky naplněny na maximální kapacitu ηmax = 5,7× lepší energetická efektivita než u klasického systému“. To však bez zohlednění sítě Lightning Network. V rozhovoru Khazzaka vysvětlil: „Lightning umožní protokolu Bitcoin provádět více transakcí bez větší spotřeby energie. A to je magie.“

  Zpráva dochází k závěru, že kombinace Bitcoinu a Lightning Network umožňuje Bitcoinu stát se „194milionkrát“ energeticky účinnějším než klasický platební systém.

  Banky budou taky muset využívat blockchain

  Pro Khazzaka zpráva odhaluje, že „bankovní a platební průmysl musí přijmout blockchain a možná i Bitcoin“. Ačkoli Khazzkův závěr může být pro příznivce kryptoměn překvapením, Khazzaka věří, že Bitcoin by mohl bankovnictví skutečně prospět. „Pokud budou dostatečně odvážní, technologie blockchainu zlepší jejich efektivitu a škálovatelnost.“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS