-6.9 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
ZprávyBidenova administrativa chce v Kongresu prosadit další vojenskou pomoc Izraeli

Bidenova administrativa chce v Kongresu prosadit další vojenskou pomoc Izraeli

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena chce poslat Izraeli vojenskou pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů. Agentuře AFP to sdělily anonymní zdroje obeznámené se situací. Bílý dům o svém rozhodnutí informoval Kongres, v němž proběhne hlasování. Informují o tom BBC a Barron´s.

Bidenova administrativa podle zmíněných zdrojů neformálně informovala Kongres o plánu dodat Izraeli vojenskou pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů, zahrnující náboje do tanků a minometů a obrněná taktická vozidla, uvedla televize BBC.

Jedná se o zbraně a munici od amerických dodavatelů a jsou součástí velkého balíčku v hodnotě 95 miliard dolarů, jenž zahrnuje vojenskou pomoc Ukrajině, Izraeli i Tchaj-wanu. Novou pomoc židovskému státu ještě musí schválit Kongres.

„Pokračujeme v odesílání vojenské pomoci a zajistíme, aby Izrael obdržel celou částku uvedenou v dodatku,“ cituje web Barron´s amerického poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivana. Dodávka už však nezahrnuje bomby.

„Pozastavili jsme dodávky bomb, protože se nedomníváme, že by měly být shozeny v hustě osídlených městech,“ dodal Sullivan. USA zastavily dodávky silných bomb v obavách z jejich nasazení v Rafáhu, hraničním přechodu do Egypta.

Žádné bomby

Bidenova administrativa pohrozila, že pokud izraelská armáda na město zaútočí, dodávky silných pum a dělostřeleckých granátů neobnoví. Její mluvčí Daniel Hagari reagoval, že Izrael má k útoku na Rafáh vše potřebné.

Bílý dům v pátek zaslal Kongresu zprávu, podle níž mohl Izrael americké zbraně používat k porušování mezinárodního práva. Nepředkládá však důkazy a nezmiňuje konkrétní případy. USA nemají přehled o tom, jak Izrael jejich zbraně používá.

Izraelské tanky postupují stále hlouběji do obytných oblastí jihovýchodního Rafáhu. Pozemní invaze v plném rozsahu však ještě nezačala. Izrael shromáždil podle USA na okraji města dostatek lidské síly k jejímu provedení.

Washington a spojenci se obávají dalších vysokých lidských ztrát a nařízení o opuštění města označují za nehumánní. Izrael shazuje z letadel do ulic letáky s výzvou k opuštění Rafáhu. Neprobíhá žádná koordinovaná evakuace.

Nejnovější vojenská pomoc Izraeli nemusí Kongresem projít. Biden může narazit na levicové demokraty rozhořčené vysokým počtem civilních ztrát. Podle palestinských úřadů pod kontrolou Hamásu od října zemřelo v Pásmu Gazy přes 35 tisíc lidí.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama