Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal návrh přijatý Kongresem, který okamžitě ukončuje celostátní stav nouze vyhlášený kvůli pandemii covidu-19. Oznámil to Bílý dům. Nouzový stav platný déle než tři roky pomáhal mobilizovat prostředky na rozšíření přístupu Američanů ke zdravotní péči. Jeho ukončení je dalším krokem na cestě USA od mimořádných opatření přijatých v reakci na pandemii; samostatně vyhlášený stav zdravotní nouze má skončit příští měsíc.
Ukončení „národní nouze“ znamená, že již nebudou k dispozici značné finanční prostředky určené k poskytování testů na covid-19, bezplatné očkování a další mimořádná opatření, uvedla agentura AFP. Podle deníku The Washington Post (WP) režim umožňoval vládě i kroky nad rámec epidemiologických opatření, jako bylo například prodloužení lhůt pro ty, kdo chtějí žádat o zachování zdravotního pojištění po odchodu ze zaměstnání.
President Joe Biden signed legislation Monday to end the national emergency for Covid-19, the White House said, in a move that will not affect the end of the separate public health emergency scheduled for May 11. https://t.co/tALa7NxTUn
— CNN (@CNN) April 11, 2023
Stav nouze vyhlásila v březnu 2020 administrativa Bidenova předchůdce Donalda Trumpa, když Spojené státy registrovaly první úmrtí pacientů nakažených koronavirem. Americká bilance mrtvých od té doby vystoupala na více než 1,1 milionu, což je nejvyšší součet ze všech zemí světa. Aktuálně USA registrují denně asi 250 úmrtí spojených s covidem-19, tedy méně než desetinu oproti číslům ze začátku roku 2021.
Kromě stavu „národní nouze“ zavedla Trumpova administrativa na začátku pandemie také stav „krize veřejného zdraví“, který poskytl federálnímu ministerstvu zdravotnictví flexibilitu při snaze potlačovat šíření koronaviru. Biden v lednu oznámil, že chce oba režimy ukončit v květnu, ovšem republikáni v Kongresu záhy přišli se dvěma návrhy ve snaze proces urychlit. Prezident se proti nim vymezil, právo veta však nepoužil a v pondělí uzákonil konec jednoho ze dvou nouzových stavů.
Stav zdravotní nouze má vypršet 11. května, a to ruku v ruce s vypršením přísných protiimigračních opatření na americko-mexické hranici. Tato opatření umožňují bezodkladnou deportaci migrantů bez víz, a to i potenciálních žadatelů o azyl.
Americká exekutiva uvedla, že chce zrušit toto opatření známé jako „Hlava 42“ a nahradit ho jiným právním mechanismem zvládání přílivu migrantů. Nejmenovaný vysoký představitel Bílého domu agentuře AFP řekl, že používání tohoto opatření „by mělo skončit 11. května“.
Jiná vládní opatření spojená s bojem proti covidu-19 už jsou v USA minulostí. Americká média si v posledních dnech všímají toho, že jednotlivé státy mohou od začátku měsíce znovu vylučovat obyvatele z programu Medicaid, což je forma státního zdravotního pojištění určená pro chudší Američany. Washington v reakci na pandemii rozšířil jeho financování a zakázal státům, aby z něj kohokoli vyřazovaly. Federální vláda odhadla, že s obnovením kontrol by mohlo o pojištění přijít až 15 milionů lidí.
Pandemická politika přispěla k tomu, že podíl lidí bez zdravotního pojištění v USA v loňském roce klesl na rekordně nízkou hodnotu. Zdravotní péče v zemi funguje zcela odlišně od státních systémů známých z evropských zemí a garantované pokrytí zavedené v roce 2020 znamenalo „mimořádnou úlevu“ pro miliony zranitelných pacientů, napsal list The New York Times.
Zatímco americká vláda nyní tuto podporu ukončuje a veřejně obrací stránku s pandemií covidu-19, současně ujišťuje, že již pracuje na nové generaci vakcín a dalších opatřeních proti budoucím variantám viru. Výše zmíněný představitel Bílého domu ujistil, že k dispozici je pět miliard dolarů (asi 107 miliard Kč) na podporu vědeckého pokroku, který tak má být o krok před koronavirem způsobujícím onemocnění covid-19.