2.3 C
Czech
Středa 11. února 2026
ZprávyBezpečnostní poradce Bílého domu je znepokojen diplomatickou izolací Izraele

Bezpečnostní poradce Bílého domu je znepokojen diplomatickou izolací Izraele

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan vyjádřil znepokojení nad diplomatickou izolací Izraele. Spojenci se od židovského státu vzdalují kvůli dlouhodobým rozporům ohledně války v Pásmu Gazy, píše deník The Guardian. Američtí představitelé však udržují s Tel Avivem kontakt, zejména kvůli situaci v Rafáhu, doplňuje server The Times of Israel.

Sullivan o tom hovořil na brífinku v Bílém domě. Stále častěji podle něj zaznívají hlasy proti Izraeli z řad spojenců. „Nevěříme, že to přispívá k dlouhodobé bezpečnosti nebo vitalitě Izraele,“ cituje The Guardian poradce pro národní bezpečnost.

Izrael však podle Sullivana má jejich přízeň ve svých rukou. Měl by jít spojencům naproti prosazováním porážky palestinského teroristického hnutí Hamás, ale současně usilovnější ochranou civilistů a snahou zajistit dodávky humanitární pomoci.

Premiér Benjamin Netanjahu se odmítá během probíhající války bavit o budoucnosti Pásma Gazy, což Sullivan označil za další chybu. Izrael by měl podle něj přijmout dvoustátní řešení – umožnit vznik samostatného palestinského státu.

Dosáhl by tak regionálního urovnání a umožnilo by mu to mírově integrovat s „umírněnějšími“ arabskými státy. Sullivan nicméně nepřijal uznání Palestiny coby suverénního státu Irskem, Norskem a Španělskem.

Izrael je zatím v Rafáhu umírněný

Palestinu coby stát nelze uznat jednostranně, ale pouze dvoustrannou dohodou mezi izraelskou vládou a palestinskou samosprávou, tvrdí Sullivan. Ve středu podle The Times of Israel uvedl, že americko-izraelská komunikace stále probíhá.

Bílý dům je pravidelně v kontaktu s Izraelem kvůli jeho probíhající operaci v Rafáhu, hraničním přechodu do Egypta na jihu enklávy. Bojové operace Izraelských obranných sil (IDF) podle něj nepřekročily pomyslnou červenou čáru.

Jejich nasazení označil za „cílenější“ a „omezenější“. Vojenské akce většího rozsahu v zahuštěných městských čtvrtích zatím neprobíhají. Není však jasné, zda už se jedná o začátek ofenzívy, nebo jen o přípravné mise IDF.

Sullivan zdůraznil, že Washington ofenzivní operace v Rafáhu bedlivě sleduje. Bílý dům hodlá nadále s Izraelem o jeho přístupu ve městě jednat. Ministr zahraničí Antony Blinken přiznal obavy z možného užití těžkých bomb v hustě zastavěných oblastech.

Reklama

Doporučujeme

Muskova xAI přišla během dvou dnů o dva spoluzakladatele

Společnost Elona Muska xAI opustil během dvou dnů druhý spoluzakladatel, výzkumník Jimmy Ba. Celkem v poslední době opustilo firmu několik spoluzakladatelů, a to před jejím vstupem na burzu a během vyšetřování v Evropě a Asii.

Buddhističtí mniši pochodovali za mír 3700 kilometrů

Skupina buddhistických mnichů v úterý po zhruba 3700 kilometrové cestě nazvané Pochod za mír dorazila pěšky do Washingtonu. Pouť, jež upoutala pozornost tisíců lidí napříč vyznáními a politickými ideologiemi, trvala patnáct týdnů. Samotné mnichy zájem překvapil.

Policie zadržela muže kvůli zmizení Nancy Guthrie

Policie v Arizoně zadržela muže k výslechu v souvislosti se zmizením Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Muže zastavili při silniční kontrole jižně od Tucsonu, úřady zatím nezveřejnily, kdo je a jakou roli mohl v případu hrát.

Ruský úřad omezí komunikační aplikaci Telegram, porušuje podle něj zákony

Ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor omezí internetovou aplikaci Telegram. Podle něj tato komunikační platforma porušuje ruské zákony, informují média. Pavel Durov, v Rusku narozený zakladatel Telegramu, uvedl, že aplikace bude bez ohledu na nátlak ctít svobodu projevu a ochranu soukromí uživatelů.

Po masové střelbě v Kanadě je deset mrtvých včetně útočnice

V kanadském Tumbler Ridge v Britské Kolumbii zemřelo při hromadné střelbě deset lidí včetně podezřelé. Policie zasahovala u místní střední školy a také v jednom domě, část obětí našla uvnitř školy.

Král Karel je připraven spolupracovat s policií kvůli obviněním kolem Andrewa

Britská monarchie znovu čelí nepříjemným otázkám. Nová vlna dokumentů spojených s Jeffrey Epsteinem vrací do centra pozornosti Andrewa Mountbatten-Windsor. Poprvé se k situaci přímo vyjádřil i král Karel. Naznačil, že palác nebude stát stranou, pokud se policie rozhodne jednat.

Budíček pro Evropu. Musí se stát mocností, vyzývá Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropu, aby se důrazněji prosadila na globální scéně a začala jednat jako skutečná velmoc. Kontinent podle něj čeká budíček v důsledku rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a nově i Spojených států.

Europoslanci schválili snížení emisí o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990

Europoslanci dnes schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o 90 procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS2 o jeden rok, tedy na rok 2028.

Evropa zažila nejchladnější leden za posledních 16 let

Leden letošního roku byl v Evropě překvapivě studený. Podle služby Copernicus šlo o nejchladnější leden za posledních šestnáct let, průměrná teplota totiž klesla na minus 2,34 stupně Celsia. Na konci měsíce se nad severní polokoulí zvlnil polární jet stream a poslal mrazivý vzduch hluboko nad Evropu i Severní Ameriku. Některé regiony tak zažily zimní dny, jakých se v posledních letech objevuje čím dál méně.

Trump pohrozil Kanadě, že nepovolí otevřít nový most mezi oběma státy

Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil, že nepovolí otevření dokončovaného mostu mezi americkým Detroitem a městem Windsor v Kanadě. Jako důvody na své sociální síti Truth Social zmínil kanadské vlastnictví mostu, odmítání prodeje amerického alkoholu v kanadské provincii Ontario, kanadská cla na americké mléčné produkty a kanadská obchodní jednání s Čínou.

Bangladéš těsně před volbami uzavřel obchodní dohodu s USA

Bangladéš dosáhl obchodní dohody s USA. Jihoasijská země se otevře širší škále amerického zboží. Na oplátku zajistí Bílý dům celní výjimky pro některé její oděvy a tarif na veškerý dovoz sníží z 20 na 19 procent. Bangladéš je hned po Číně druhým největším vývozcem oblečení.

Cílem jaderných rozhovorů podle Íránu bylo zjistit, zda USA věc berou vážně

Cílem nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu bylo zjistit, zda Spojené státy k věci přistupují vážně, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí íránské diplomacie. Dodal, že krátká schůzka ukázala, že obě strany mají dostatek porozumění k tomu, aby rozhovory navzdory nedůvěře pokračovaly.

Nálety ruských dronů v noci zranily pět lidí, uvedly ukrajinské úřady

Čtyři zraněné, včetně dítěte, si v noci na dnešek vyžádal ruský útok drony na ukrajinskou Záporožskou oblast, v Oděské oblasti ruské údery vedly k výpadkům dodávek elektřiny. Jeden člověk utrpěl zranění při ruském útoku na město Družkivka v Doněcké oblasti, informovaly ukrajinské úřady. S výpadky elektřiny v důsledku ukrajinských útoků se podle médií potýkají také obyvatelé Belgorodské oblasti na západě Ruska.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama