Americký ministr financí Scott Bessent v pondělí televizi CNBC sdělil, že zavedení vysokých celních sazeb od 1. srpna má vyvinout na jednotlivé země nátlak, aby přistoupily na dohody výhodnější pro Spojené státy. Nejde tedy o termín, do kdy má být dosaženo těchto obchodních dohod, ale o vyjednávací taktiku. Zda může dojít k dalšímu odkladu, nevyloučil ani nepotvrdil, napsala agentura Reuters.
Již dříve se mezi ekonomy, analytiky a politiky diskutovalo o tom, zda jsou cla vyjednávací pákou, nebo nikoli. První možnost teď přímo potvrdil Bessent. Sazby, které vejdou v platnost 1. srpna, mají podle něj vytvořit na partnery USA nátlak, aby s nimi uzavřeli výhodnější obchodní dohody.
Bessent: Imposing Aug. 1 tariffs 'will put more pressure' on trade partners for deals https://t.co/0MJqEtYlK0
— CNBC (@CNBC) July 21, 2025
Tohle datum tedy nepovažuje za termín k uzavření obchodních dohod, ale spíše za vyjednávací strategii, jejímž cílem je donutit dotčené země, aby souhlasily s podmínkami výhodnými pro Spojené státy.
Na otázku, zda může být lhůta opět odložena alespoň v případě zemí, s nimiž jsou rozhovory o dohodách produktivní, Bessent odpověděl, že to záleží na prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Uvidíme, co bude chtít prezident udělat. Ale pokud se nějakým způsobem vrátíme k clu 1. srpna, myslím, že vyšší celní úroveň vyvine na tyto země větší tlak, aby přišly s lepšími dohodami,“ uvedl ministr financí.
Nejistota na trzích
Investoři a exportéři se zdají být rozpolceni. Na jedné straně se připravují na to, že Trumpova cla příští měsíc skutečně vejdou v platnost, na straně druhé však sázejí na to, že je zase odloží – jak učinil už několikrát.
Pokud by tyto sazby (některé dosahují až 40 procent, na Evropu by bylo uvaleno 30procentní clo) byly opravdu zavedeny, podle ekonomů by zcela ochromily americkou ekonomiku i ekonomiky obchodních partnerů USA. Někteří politici i ekonomové varují, že clo ve výši 30 procent by defacto znemožnilo volný obchod mezi Evropou a Amerikou.
Podle vyjádření amerických představitelů cla zřejmě 1. srpna v platnost opravdu vejdou. Například americký ministr obchodu Howard Lutnick v neděli prohlásil, že ostatním zemím nic nebrání v jednání i po 1. srpnu, i když budou platit.