Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Běloruský soud uložil již vězněné novinářce osmiletý trest za velezradu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Běloruský soud dnes uložil novinářce Kacjaryně Andrejevové osmiletý trest vězení, dopustila se podle něj velezrady. Novinářka byla už dříve odsouzena k dvěma letům vězení za natáčení protestů proti autoritářskému režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, propuštěna měla být letos 5. září. S odvoláním na organizaci na ochranu lidských práv Vjasna o tom informovala agentura Reuters.

  Osmadvacetiletou Andrejevovou policie zatkla v roce 2020, když pro stanici Belsat vysílající z Polska pro Bělorusy natáčela v Minsku masové protesty proti zabití demonstranta, který přišel o život několik dní předtím. Společně s kolegyní, čtyřiadvacetiletou Darjou Čulcovovou, ji soud uvěznil na dva roky za organizaci protestů. Obě novinářky vinu odmítly.

  Letos na jaře byla Andrejevová obviněna z velezrady. Další podrobnosti o případu úřady nezveřejnily, proces se konal bez účasti veřejnosti. Právní zástupce novinářky je po dohodě se soudem vázán mlčením a nemůže o případu informovat ani příbuzné Andrejevové, uvedla agentura AFP. Běloruská státní agentura BelTA citovala prohlášení soudu, podle kterého se novinářka provinila vyzrazením státního tajemství. Kromě osmi let za velezradu musí Andrejevová odsloužit i původní trest, ze kterého jí zbývají tři měsíce.

  Odsouzení Andrejevové dnes potvrdila také stanice Belsat, kterou běloruské úřady prohlásily za extremistickou.

  „Hrozně mě rozčiluje, když vidím, jak se režim mstí těm, kteří se mu odváží vzdorovat,“ napsala na twitteru čelná představitelka běloruská opozice v exilu Svjatlana Cichanouská. „(Andrejevová) se odvážila ukázat světu pravdu o brutalitě režimu,“ dodala opoziční vůdkyně.

  V Bělorusku je odhadem asi 1300 politických vězňů, uvádí Vjasna. Část z nich byla zatčena za vlny protestů proti Lukašenkovi, kterou v srpnu 2020 odstartovaly sporné prezidentské volby. Jejich vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, který této bývalé sovětské republice vládne od roku 1994. Podle odpůrců režimu byly výsledky voleb zfalšovány a jejich výsledky odmítla uznat i Evropská unie.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS