4.5 C
Czech
Čtvrtek 13. listopadu 2025
Válka na UkrajiněBělgorod: Ruská polovojenská skupina varuje Rusko. Slibuje další útoky

Bělgorod: Ruská polovojenská skupina varuje Rusko. Slibuje další útoky

Šéf ruské polovojenské skupiny, která uvedla, že stojí za přeshraničním útokem z Ukrajiny do Ruska, slíbil více podobných akcí na ruském území. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

„Myslím, že nás na té straně znovu uvidíte,“ řekl Denis Kapustin, který vede Ruský dobrovolnický sbor (RDK). „Nemohu prozradit ty nadcházející věci, nemohu ani prozradit směr. Ta… hranice je pěkně dlouhá. Přesto opět bude místo, kde bude horko,“ cituje agentura Reuters.

Rusko uvedlo, že útok odrazilo a zabilo více než 70 sabotérů. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu slíbil „tvrdou reakci“ na jakékoli budoucí invaze. Ukrajina účast na přeshraničním útoku popírá. Kyjev uvedl, že útok provedli ruští občané, což považuje za domácí, vnitřní ruské spory.

RDK spolu s Liberty of Russia Legion (LSR) se přihlásily k pondělnímu vojenskému průniku do Bělgorodské oblasti. Kapustin ve středu před novináři na ukrajinské straně hranice řekl: „S výsledkem jsme spokojeni.“

Dodal, že jeho skupině se během operace podařilo zabavit „některé zbraně“, včetně obrněného transportéru, a vzít zajatce – než po 24 hodinách opustila ruské území. Podle něj byli dva bojovníci RBK zraněni. Popřel však tvrzení ruské armády o těžkých ztrátách způsobených sabotérům, uvádí BBC. LSR samostatně informovala, že dva její bojovníci byli zabiti a 10 zraněno.

Snaha rozložit Putinův režim

Na tiskové konferenci Kapustin popřel zprávy o tom, že jeho bojovníci používali zbraně poskytnuté západními spojenci Ukrajině, aby pomohli bránit zemi proti rozsáhlé ruské invazi zahájené v únoru 2022. Rusko popisuje RDK a LSR jako ukrajinské militanty – ale Kyjev říká, že pocházejí ze dvou protikremelských polovojenských jednotek.

Obě skupiny tvrdí, že chtějí rozložit režim ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byly popsány jako součást mezinárodní legie zapojené do ukrajinské územní obrany.

Kapustin řekl, že Ukrajina poskytuje podporu RDK pouze zdravotnickým materiálem, benzínem a potravinami. „A samozřejmě, že ukrajinská armáda převzala naše zraněné. Ale cokoli více než tohle by věci zkomplikovalo.“

„Každé rozhodnutí, které učiníme… za státní hranicí, je naše vlastní rozhodnutí. Samozřejmě můžeme požádat naše (ukrajinské) přátele o pomoc při plánování,“ řekl.

Kapustin je ruský nacionalista

RDK vstoupila do popředí v březnu 2023, když se zúčastnila přeshraničního útoku v ruské oblasti Brjansk, který se podle ní týkal 45 lidí. Denis Kapustin je známý jako ruský nacionalista a skupina otevřeně říká, že chce monoetnický ruský stát.

Na středeční otázku ohledně hlášených neonacistech v řadách skupiny Kapustin odpověděl, že „všechno je otázkou vnímání“ a dále označil jejich názory za „tradicionalistické“ a „vlastenecké“. V roce 2020 ukrajinský investigativní web tvrdil, že měl vazby na neonacistické skupiny a Kapustin v minulosti mluvil o příslušnosti k hnutí fotbalových chuligánů.

Reklama

Doporučujeme

Český tým představil olympijskou kolekci pro Milán a Cortinu

Český olympijský výbor ukázal novou kolekci pro ZOH 2026 v Miláně a Cortině. Tým se loučí s bílou a sází na barvy, retro detaily i chytré vychytávky. Fanoušci si ji mohou koupit už teď.

KOMENTÁŘ: Buffett se loučí, už „bude potichu“. Čtyři lekce, které zanechal investorům

Legendární investor Warren Buffett poslal akcionářům své Berkshire Hathaway tradiční dopis. Naposledy. 95letý rodák z Omahy totiž s koncem roku odchází do důchodu a žezlo vlády předává Gregu Abelovi. I tak zůstane Buffett ikonou, která změnila pohled na investování. Proč?

Nové centrum EU posílí obranu proti manipulacím a dezinformacím

Evropská komise dnes představila iniciativu nazvanou Evropský štít demokracie, prostřednictvím které chce lépe čelit manipulacím s informacemi, vměšování do voleb a dezinformacím, zejména z Ruska. Informovala o tom komise v prohlášení. Jádrem iniciativy bude nové Evropské centrum pro demokratickou odolnost, které má koordinovat a sdílet informace o manipulačních a dezinformačních kampaních.

Ruské dronové útoky zabily na Ukrajině jednoho muže a pět osob zranily

Ruské dronové útoky si dnes na Ukrajině vyžádaly nejméně jednu oběť a několik zraněných, uvedly podle agentury DPA ukrajinské úřady. Hlavní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes podle agentury AP uvedl, že ruská armáda obsadila tři osady na jihu Záporožské oblasti. Nejtvrdší boje se podle něj odehrávají v obléhaném Pokrovsku a v poslední době zesílily i boje u měst Kupjansk a Lyman. Ukrajinská armáda uvedla, že útočila na jihu Ruska na jeden z hlavních ruských podniků na výrobu polyethylenu.

Afghánské ženy mohou do nemocnice pouze v burce, nařídil podle Lékařů bez hranic Tálibán

Tálibán nařídil, aby všechny pacientky, pečovatelky i zaměstnankyně při vstupu do veřejných zdravotnických zařízení v afgánském městě Herát nosily burku – úplný islámský závoj zakrývající celé tělo i obličej. Opatření vstoupilo v platnost 5. listopadu.

Trumpův postoj ke klimatu je příležitostí pro Čínu, míní architektka Pařížské dohody

Americký prezident Donald Trump sice zpochybňuje klimatickou krizi jako „největší podvod v historii“, ale podle Christiany Figueres, hlavní architektky Pařížské klimatické dohody, to svět nezastaví. Spojené státy tím podle ní přenechávají vedení v boji s klimatickou změnou Číně, která se stává dominantní silou v oblasti čistých technologií.

U libyjských břehů se pohřešuje nejméně 42 migrantů, převrátil se s nimi člun

Nejméně 42 migrantů se pohřešuje poté, co se s nimi u pobřeží Libye na začátku tohoto měsíce převrátil gumový člun. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), podle níž jsou migranti pravděpodobně mrtví. Libyjským úřadům se podařilo zachránit sedm ze 49 lidí na palubě. Příčinou neštěstí byly vysoké vlny.

Napětí na klimatickém summitu COP30. Původní obyvatelé Amazonie žádají větší prostor

V brazilském městě Belém došlo na klimatickém summitu COP30 k nečekaným nepokojům. Skupiny původních obyvatel a aktivistů se dostaly do konfliktu s ochrankou OSN. Za výkřiky o ochraně pralesa a právu na účast v rozhodování stojí dlouhodobá frustrace z prázdných slibů.

Baristé Starbucks opět stávkují, zákonodárci vyzývají k uklidnění situace

Americký kavárenský řetězec Starbucks znovu zasáhly stávky baristů, kteří požadují vyšší mzdy a navýšení počtu zaměstnanců. Nehledě na změnu strategie, prosazovanou novým generálním ředitelem Brianem Niccolem, společnost roste pomalu a její reputace mezi zákazníky není optimální. Stovka zákonodárců Niccola v dopisech vyzvala k jednání s odbory.

Poptávka po fosilních palivech může růst dalších 25 let, varuje IEA

Poptávka po ropě a zemním plynu poroste až do poloviny století, pokud svět nezmění svou současnou energetickou politiku. Ve své nové zprávě World Energy Outlook to uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní se vlády odvracejí od klimatických závazků a směřují k politice, která dává přednost jistotě dodávek a nízkým cenám před snižováním emisí.

Největší zabavení bitcoinů v historii: čínská podnikatelka dostala 11 let vězení

Britský soud poslal do vězení čínskou podnikatelku Qian Zhimin, která prala kryptoměny získané z obřího finančního podvodu. Žena dostala trest 11 let a 8 měsíců poté, co se přiznala k praní špinavých peněz. Policie u ní zabavila víc než 61 tisíc bitcoinů – dnes v hodnotě přes šest miliard dolarů.

Vyšetřování výbuchu u Červené pevnosti odhalilo plány na další atentáty

Vyšetřování exploze u Červené pevnosti v Dillí odhalilo nové podrobnosti. Lékař Muzammil Ganaie, zatčený kvůli napojení na teroristickou buňku, při výslechu přiznal, že on a jeho kolega Umar Nabi si místo útoku předem obhlédli. Útok plánovali původně na 26. ledna, Den republiky, a později také během svátku Diwali, ale akce nakonec neproběhla.

Venezuela se připravuje na válku s USA, rozmisťuje „muzejní“ ruské zbraně

Venezuela se připravuje na možný americký pozemní útok a začala rozmisťovat zbraně, včetně desítky let starého ruského vybavení. Strategie jihoamerické země spočívá v guerillové „partyzánské“ válce a vyvolávání chaosu. Proti americké armádě však nemá sebemenší šanci, hodnotí venezuelští experti.

Nejvyšší soud USA umožnil Trumpovi dále nevyplácet potravinovou pomoc

Nejvyšší soud Spojených států v úterý místního času prodloužil pozastavení platnosti soudního příkazu, který nařizoval administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa vyplatit potravinovou pomoc 42 milionům Američanů. Informovaly o tom dnes agentury.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama