Vězněná barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij trpí akutními zdravotními problémy, ale vládnoucí vojenská junta jí odpírá lékařskou pomoc. Zpravodajskému serveru BBC to sdělil její syn Kim Aris.
Podle jeho informací zablokovala junta požadavek vězeňských úřadů na „naléhavou péči“ pro jeho matku. Zdroje zasvěcené do této záležitosti upřesnily, že osmasedmdesátiletá Su Ťij trpí vážnými bolestmi zubů, kvůli kterým není schopná jíst.
Myanmar's detained former leader Aung San Suu Kyi is ailing and a request for an outside physician to see her has been denied by the country's military rulers, a source familiar with the matter and the shadow government loyal to her said https://t.co/uOIEzdhClc pic.twitter.com/m0uQtbM1sV
— Reuters (@Reuters) September 5, 2023
„Odepřít nemocnému vězni přístup k doporučené lékařské péči je bezohledné a kruté,“ uvedl 46letý Aris, který žije v Británii. Dodal, že jeho matka kvůli špatnému zdravotnímu stavu zvrací a trpí „silnými závratěmi“. „Každý, kdo má tak bolestivé onemocnění dásní, že není schopen jíst, samozřejmě ohrožuje celé své zdraví, pokud je mu odepřena vhodná léčba.“
Dlouholetí známí barmské opoziční političky BBC sdělili, že má chronické onemocnění dásní a trpí nízkým krevním tlakem, zatímco další zasvěcený zdroj dodal, že její problémy s dásněmi se „zhoršily“.
Mluvčí junty nicméně prohlásil, že Su Ťij se těší dobrému zdraví a prochází pravidelnými prohlídkami vojenských i civilních lékařů, napsal BBC News.
Su Ťij je zadržována od roku 2021, kdy se vojenská vláda chopila moci po převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu této držitelky Nobelovy ceny za mír, a zvrátila tak předchozí desetiletí reforem a ekonomického růstu. Následně byla Su Ťij v několika různých procesech odsouzena k vězení v celkové délce 33 let.