-9.9 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
ZprávyBangladéšskou expremiérku vyšetřuje policie kvůli vraždě při nepokojích

Bangladéšskou expremiérku vyšetřuje policie kvůli vraždě při nepokojích

Bangladéšskou expremiérku Šejch Hasína vyšetřují kvůli vraždě muže, kterého minulý měsíc během občanských nepokojů zabila policie. Informuje o tom BBC, Daily Star a další servery.

Po týdnech smrtících nepokojů v hlavním městě Dháce je vyšetřováno také šest dalších vysoce postavených osobností předchozí vlády.

Dalšími obviněnými jsou: Generální tajemník Ligy Awami Obaidul Quader, ministr vnitra Asaduzzaman Khan Kamal, bývalý generální inspektor policie (IGP) Chowdhury Abdullah Al-Mamun, bývalý šéf DB Harun Or Rashid, bývalý komisař DMP Habibur Rahman a bývalý zástupce komisaře DMP Biplob Kumar Sarker. Quader je bývalým bangladéšským ministrem dopravy a mostů.

Mamun Mia, právník, který podal žalobu jménem soukromé osoby, uvedl, že soud v Dháce nařídil policii, aby začala případ šetřit jako vraždu. Jedná se o první krok v trestním vyšetřování podle bangladéšského práva.

Premiérka Hasína odstoupila a opustila zemi na začátku tohoto měsíce. Uprchla do Indie poté, co politické nepokoje destabilizovaly vládu.

Policie pálila do davu

Během několikatýdenních studentských demonstrací proti Hasíně bylo zabito více než 400 lidí. Mnoho z nich bylo na její příkaz zastřeleno policií.

Podnikatel Amir Hamza požádal o zahájení řízení o vraždě v červenci. Poté, co byl místní prodavač potravin Abu Saeed střelen do hlavy, když přecházel silnici. Podle BBC Bangla řekl u soudu, že 19. července studenti pořádali pokojný protest a policie do davu nevybíravě střílela.

Žalobu na bývalou premiérku a další osoby podal Amir Hamza Šatil, obyvatel Mohammadpuru a příznivec oběti, u soudu dháckého městského soudce Rajeshe Chowdhuryho. Po přezkoumání dokumentů předložených soudu soudce požádal velitele policejní stanice Mohammadpur, aby stížnost zaregistroval jako první informační zprávu, píše Daily Star.

Šatil ve své stížnosti uvedl, že Abú Saíd byl zabit 19. července v 16:00. Tehdy policie během protestů proti kvótám nevybíravě střílela do studentů a obyčejných lidí. Policie střílela na občany na pokyn mezivládního zmocněnce a ministra vnitra.

Stěžovatel nebyl oběti blízký, podal však žalobu z titulu bangladéšského občana. Rodinní příslušníci oběti žijí v Boda upazila v okrese Panchagarh. Nemají možnost podat žalobu kvůli smrti oběti, uvedl ve své stížnosti.

Reklama

Doporučujeme

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Ruský dronový útok podle úřadů poničil energetické objekty v Oděské oblasti

Ruské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to dnes Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.

Srážka dvou rychlovlaků ve Španělsku, nejméně 21 mrtvých

Tragédie na jihu Španělska v neděli večer ochromila dopravu v okolí Córdoby. V blízkosti obce Adamuz se srazil vysokorychlostní vlak, který vykolejil, s dalším spojem v protisměru. Policie potvrdila nejméně 21 mrtvých a desítky zraněných.

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama