MagazínBaletka zatančila Labutí jezero v minus 15 stupních. Chce ochránit přírodu

Baletka zatančila Labutí jezero v minus 15 stupních. Chce ochránit přírodu

Baletka Ilmira Bagrautinova vyměnila jedno z nejprestižnějších ruských pódií za zamrzlou část Finského zálivu v rafinovaném protestu proti stavebnímu projektu, který podle místních ohrožuje jedinečné přírodní stanoviště. Minulý týden o tom informovaly agentura Reuters a zpravodajský web BBC.

Když na ledu v zátoce Batarejnaja předváděla piruety a arabesky, mrzla 29letá tanečnice v baletním kostýmu. Reagovala tak na zprávy, podle nichž by na místě mělo být vybudováno obilné silo.

Baletka ze světoznámého Mariinského divadla zveřejnila video online a přidal hudbu z Labutího jezera Petra Iljiče Čajkovského. Bagrautinova věří, že její výkon zachrání labutě, které v oblasti asi 50 kilometrů západně od Petrohradu žijí.

„Nejsem aktivistka, nejde o Žádný projekt. Toto je volání o pomoc.“

„Jedná se o jedinečné přírodní a historické místo, kde na jaře hnízdí labutě, kde v létě rodiny s dětmi tráví dovolenou, kde v zimě stovky rybářů vycházejí na led,“ napsala na Facebooku. „To vše teď může být zničeno.“

Podle tanečnice se místní obyvatelé obávají o zdejší krajinu a mají strach o čistotu vody. „Nejsem aktivistka, nejde o žádný projekt. Toto je volání o pomoc,“ řekla baletka pro BBC.

Ruská tisková agentura TASS v loňském roce informovala, že společnost Baltic Grain Terminal v zátoce Batarejnaja plánuje výstavbu terminálu za 35 miliard rublů (10,4 miliardy korun).

Zemědělsko-průmyslová skupina, která Baltic Grain Terminal vlastní, to odmítla komentovat. Leningradský regionální úřad agentuře Reuters řekl, že v této oblasti nevydal žádné stavební povolení.

Místo má pro baletku zvláštní význam

Bagrautinova Rusy vyzvala, aby podepsali online petici adresovanou prezidentu Vladimiru Putinovi. Požaduje zachování zálivu v jeho současném stavu. Petice dosud získala více než 7650 podpisů.

„Byl to výkřik mého srdce, abych zachránila úžasné místo, které pro mě má zvláštní význam,“ řekla baletka pro Reuters. Tanečnice uvedla, že její rodina v létě často navštěvovala tamní písečné pláže, v zimě v oblasti jezdili na saních.

„Bylo by skvělé, kdyby poté, co jsem tu tančila, by výstavba byla ukončena a my bychom mohli zachránit tuto úžasnou přírodní lokalitu,“ prohlásila Bagrautinova. „Ale nemyslím si, že to bude tak jednoduché.“

Doporučujeme

Izrael odmítá Trumpův mírový plán pro Gazu, oznámil premiér Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl patnáctibodový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro poválečné uspořádání Pásma Gazy. Prohlásil, že Izrael nestáhne své vojáky, dokud nebude palestinské hnutí Hamás skutečně odzbrojeno.

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly policejní vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany vyčerpaných českých turistů v rakouských Alpách dnes informují rakouská média. Skupina čtyř českých turistů se ocitla v nouzi a na konci byla zcela vyčerpaná na túře pod rakouskou horou Traunstein. Češi přecenili své síly a slepě se spoléhali na aplikaci, píše dnes o sobotní události server Kronen Zeitung. Ve druhém případě policejní vrtulník v sobotu zachraňoval českou rodinu s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel. Píše o tom server MeinBezirk.

České hotely ubytovaly 6,4 milionu hostů. Cizinci zůstávají hlavně v Praze

Cestovní ruch v Česku ve druhém čtvrtletí mírně rostl. Tuzemská ubytovací zařízení navštívilo 6,4 milionu lidí, meziročně o půl procenta více. Zahraniční turisté se však nadále soustřeďují především do Prahy, zatímco regiony spoléhají hlavně na domácí klientelu.

Zemřel otec Lionela Messiho Jorge. Synovi pomáhal v kariéře od jeho 14 let

Ve věku 68 let zemřel Jorge Messi, otec argentinské fotbalové hvězdy Lionela Messiho. Dlouhodobě se potýkal se zdravotními problémy. Zemřel v nemocnici ve svém rodném městě Rosario.

Filmová The Legend of Zelda údajně našla Ganondorfa

Připravovaná hraná adaptace herní série The Legend of Zelda má mít svého hlavního padoucha. Ganondorfa si podle médií zahraje australský herec Uli Latukefu, známý především ze seriálů Young Rock a Marco Polo. Obsazení však zatím nebylo oficiálně potvrzeno.

Húsíové tvrdí, že zasáhli saúdskoarabskou rafinerii na pobřeží Rudého moře

Jemenští Húsíové zasáhli rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. Oznámil to dnes podle agentury AFP vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Húsíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.

Dva mrtvé si vyžádal ruský úder na Charkov, tři mrtvé nálet na Belgorod

Dva mrtvé a 12 raněných si v noci na dnešek vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné budovy. Oznámil to ráno starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Téměř dvě desítky raněných měl za následek ruský útok na Oděsu a Dněpropetrovskou oblast, uvedly ukrajinské úřady. Tři lidé přišli o život a 25 utrpělo zranění při rozsáhlém náletu ukrajinských dronů na Belgorod na západě Ruska, upřesnil úřadující gubernátor regionu Alexandr Šuvajev, který původně informoval o 13 raněných, včetně dvou dětí.

Syn Joea Bidena promluvil o těžkém boji svého otce s rakovinou

Joe Biden podle svého syna svádí těžký boj s rakovinou prostaty. Hunter Biden v rozhovoru řekl, že se nemoc dál šíří a bývalému americkému prezidentovi způsobuje silné bolesti.

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, 50.000 domů je bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než 50.000 domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, uvedly tiskové agentury.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama