9.8 C
Czech
Pondělí 3. listopadu 2025
Protext ČTKAuta máme rádi a potřebujeme je, říká nová asociace řidičů

Auta máme rádi a potřebujeme je, říká nová asociace řidičů

Praha 17. října 2023 (PROTEXT) – Většině z šesti milionů českých řidiček a řidičů v budoucnu hrozí omezení výběru a dostupnosti vozů. To by vedlo ke snížení mobility a osobní svobody. Proti takovýmto hrozbám chce bojovat nově vzniklá Asociace řidičů osobních vozidel (AŘOV).

„Pro řadu lidí jsou auta pracovním prostředkem, pro ženy, které jsou často v pozici taxikářek svých dětí, velkým pomocníkem, pro přepravu seniorů téměř nutností a pro mnohé z nás jsou i koníčkem. Spolek jsme založili z důvodu chybějící seriózní debaty s veřejností na téma budoucí mobility, faktické i ekonomické dostupnosti osobních vozidel, svobody při jejich výběru a užívání. Sledujeme obří tlak na zákaz spalovacích motorů i používání osobních vozidel obecně. Vadí nám, že se přehlížejí či zamlčují rizika prosazovaného nástupu elektromobility, ať už jde o ekonomickou nedostupnost, potenciální problémy s nedostatkem infrastruktury či elektřiny, nebo v neposlední řadě vzrůstající závislost na Číně,“ vysvětlil zakladatel spolku, bývalý organizátor automobilových závodů Josef Pátl.

Ačkoli je v Česku více než 6 milionů držitelů řidičského oprávnění skupiny B, jejich práva a zájmy podle Pátla v současnosti nikdo systematicky nehájí. Chce to změnit.

„Chceme vytvořit spolu s ostatními řidiči platformu, která bude umět jasně definovat své požadavky a hájit je. Naším cílem je, abychom se mohli i nadále svobodně rozhodnout, v čem budeme jezdit za 10, 15 i 20 let. Vadí nám, že se pod líbivou záminkou dekarbonizace násilně omezují či zakazují některé technologie a naopak privilegují postupy a technologie, podporované novými zákony, směrnicemi a dotacemi, které jsou nekoncepční, nedomyšlené, a můžou mít řadu negativních důsledků. Nejsme proti dekarbonizaci, ale existují schůdnější cesty,“ řekl Pátl.

Josef Pátl zamýšlí spolek budovat postupně, nabírat nové členy a komunikovat na všech dostupných úrovních. Už dnes se může opřít o podporu stovek milovníků aut včetně několika celebrit. Plánuje vybudovat bonusový program pro sympatizující členy tak, aby se jim kromě zastoupení jejich zájmů členství vyplatilo i jinak. Asociaci vnímá jako spolek, nikoli jako politickou stranu.

„Cíle Asociace jsou přitom založeny nejen na pocitech, ale na objektivních skutečnostech vyplývajících ze základních fyzikálních zákonů, aplikovaných na vozidla a jejich pohony, vyžadující dostatečně intenzivní „nosič energie“ včetně jeho zásobníku (palivo v nádrži, elektřina v akumulátoru). S ním pak souvisí dopad výroby vozidel (energie, materiály) a změn ve výrobě energie i v infrastruktuře (nabíjení, zásobování vodíkem). Je nutné celostní posouzení všech dopadů. Proti nařizované revoluční změně mluví i dosavadní neukončený vývoj baterií a nedostatek zkušeností z provozu a existence alternativních řešení. Pro toto posouzení mají odborníci spojení s Asociací dostatek podkladů, založených na tvrdých datech z experimentů i simulačních prostředků pro předpovídání zmíněných následků a objektivní zhodnocení oblastí nasazení jednotlivých nově vyvíjených automobilů. Za této situace bude Asociace prosazovat postupné hledání nejlepších kompromisních řešení a vyvracet iluze o tom, že vše nové je nutně lepší,“ uvedl odborný konzultant AŘOV, prof. Ing. Jan Macek, DrSc. (ČVUT, expert na dopravní mobilitu).

Ambasadorem AŘOV se stal herec a automobilový nadšenec David Suchařípa. „Je třeba vzbudit zájem široké veřejnosti, zájem o jejich práva a svobodu v používání osobních automobilů. Tím mohou občané ovlivnit myšlení úředníků, potažmo politiků, aby pak rozhodovali v zájmu občanů, a ne v zájmu různých vlivových skupin,“ vysvětlil, proč se do projektu zapojil.

Asociace řidičů osobních vozidel, z.s.

www.arov.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Nejvýkonnější čipy Nvidia zůstanou v USA. Trump odmítá technologii sdílet s Čínou

Americký prezident Donald Trump o víkendu uvedl, že nejpokročilejší čipy Blackwell společnosti Nvidia určené pro umělou inteligenci (AI) budou vyhrazeny pro americké firmy, přičemž v Číně a dalších zemích dostupné nebudou.

Ruský útok si vyžádal jednu oběť v Sumské oblasti a jednoho zraněného v Dnipru

Při nočním ruském dronovém útoku v ukrajinské Sumské oblasti přišel o život jeden člověk, informovaly dnes podle serveru Ukrajinska pravda úřady v tomto regionu sousedícím s Ruskem. Ukrajinská strana hlásí škody také z Mykolajivské a Dněpropetrovské oblasti. Ukrajinská armáda podle různých telegramových kanálů podnikla útok na rafinérii v ruském Saratově.

Zemětřesení v Afghánistánu si vyžádalo nejméně 20 mrtvých, zasáhlo i slavnou Modrou mešitu

Nejméně 20 lidí zahynulo a stovky dalších utrpěly zranění při zemětřesení o síle 6,3 stupně, které v pondělí brzy ráno zasáhlo sever Afghánistánu. Ve městě Mazáre Šaríf otřesy poškodily ikonickou Modrou mešitu, jedno z nejposvátnějších míst země.

Morgan Stanley zvýšila odhad ceny ropy po pauze v růstu těžby OPEC+

Morgan Stanley upravila svůj krátkodobý výhled pro cenu ropy směrem nahoru. Důvodem je rozhodnutí skupiny OPEC+ pozastavit plánované zvyšování těžby, které mělo pokračovat začátkem příštího roku.

Izrael varoval Libanon, že zesílí údery proti Hizballáhu

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes varoval libanonskou vládu, že izraelská armáda bude pokračovat v úderech proti hnutí Hizballáh a ještě je zesílí. Libanonská vláda podle něj otálí při naplňování svého závazku odzbrojit Hizballáh a odstranit ho z území jižního Libanonu, které sousedí s Izraelem. V noci na dnešek izraelský vzdušný úder na jihu Libanonu zabil čtyři lidi.

USA opět udeřily na loď v Karibiku, zemřeli tři lidé

Americká armáda zaútočila na další loď v Karibiku, která podle Spojených států pašovala drogy. Vojsko při tom zabilo tři lidi, nikdo z Američanů neutrpěl újmu, uvedl ministr obrany Pete Hegseth.

Počet obětí záplav a sesuvů půdy ve Vietnamu vzrostl na 35

Na 35 vzrostl počet obětí povodní a sesuvů půdy ve středním Vietnamu, který tento týden postihly silné deště. Dnes to podle agentury AFP uvedly vietnamské úřady s tím, že pět osob se nadále pohřešuje.

Brad Marchand věnoval vítězný nájezd zesnulé dívce

Útočník Floridy se vrátil do NHL silným příběhem. Proti Dallasu dal gól a rozhodl nájezdy. Vítězství věnoval desetileté Selah, dceři svého dlouholetého přítele. Hokej šel na chvíli stranou, Marchand chtěl být nablízku rodině, která přišla o dítě.

Nejméně 23 lidí zahynulo při požáru v obchodě na severozápadě Mexika

Nejméně 23 lidí zemřelo při sobotním požáru v obchodě v centru města Hermosillo na severozápadě Mexika. Informoval o tom guvernér státu Sonora Alfonso Durazo mexická média, podle něhož je dalších 11 lidí zraněných. Média uvádějí, že jsou mezi mrtvými čtyři děti. Dalších 11 lidí utrpělo zranění. Policie se domnívá, že za výbuchem a následným požárem nebyl úmysl, ale technická závada.

Ukrajinský dronový útok poškodil černomořský přístav Tuapse, tvrdí Rusko

Útok ukrajinských dronů v noci na dnešek poškodil část přístavu a ropný tanker v ruském černomořském městě Tuapse, kde sídlí důležitá rafinerie. O útoku informovala správa Krasnodarské oblasti na telegramu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že během noci zlikvidovala protivzdušná obrana 164 ukrajinských bezpilotních letounů.

Útok nožem ve vlaku v Anglii podle policie patrně nebyl teroristickým činem

Nic nenasvědčuje tomu, že sobotní útok nožem ve vlaku na východě Anglie byl teroristickým činem, uvedla dnes britská policie na tiskové konferenci. Dva zranění jsou podle ní nadále v ohrožení života. Po útoku agentury uvedly, že zraněných je deset lidí, z toho devět s poraněními ohrožujícími život. Oba podezřelí ve věku 32 a 35 let jsou britští občané narození v Británii a nyní jsou ve vazbě. Spekulovat v tuto chvíli o motivu útoku je podle policie nevhodné. Král Karel III. uvedl, že je útokem naprosto zděšen a šokován.

Hurikán Melissa připravil Jamajku o úrodu i střechy nad hlavou

Hurikán Melissa zpustošil Jamajku a zanechal za sebou rozsáhlé škody v zemědělství i rybolovu. Bouře, která dosáhla rychlosti větru až 185 mil (298 km) za hodinu, si podle úřadů vyžádala nejméně 19 obětí a tisíce lidí připravila o domovy i zdroj obživy.

Trumpova administrativa bojkotuje klimatický summit COP30 v Brazílii

Trumpova administrativa nevyšle na klimatický summit COP30 do Brazílie žádné vysoce postavené představitele. Administrativa Donalda Trumpa dává jasně najevo, že globální klimatické závazky považuje za přítěž a sází místo toho na ropu, plyn a obchodní dohody.

Ozbrojený útok ve vlaku do Londýna skončil deseti zraněnými

Deset lidí skončilo v nemocnici po brutálním útoku ve vlaku z Doncasteru do Londýna. Devět z nich utrpělo život ohrožující zranění. Policie zadržela dva podezřelé muže, vyšetřování převzali i protiterorističtí detektivové.

Janov mění trenéra. Vieira po špatných výsledcích končí

Fotbalový Janov se po sérii špatných výsledků rozloučil s trenérem Patrickem Vieirou. Klub o tom informoval na svém webu. Poslední celek Serie A dočasně povedou Domenico Criscito a Roberto Murgita. Podle italského tisku Vieira rezignoval po vzájemné dohodě s vedením.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama