Reklama

Austrálie utratí za příspěvky na péči o děti 1,7 miliardy australských dolarů

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Australská konzervativní vláda má v plánu zvýšit příspěvky na péči o děti. Dle předběžného rozpočtu na to chce uvolnit 1,7 miliardy australských dolarů (28,2 miliardy korun). Rodiče by tak měli být podpořeni k návratu do práce. Informuje o tom agentura Reuters na základě oznámení úředníků.

Slíbené finanční prostředky jsou zaměřeny převážně na rodiny s více než jedním dítětem, které musí platit za hlídání. Pro ně se zvýší příspěvky až na 95 % ze současných maximálních 85 %. Bude také odstraněn současný roční strop ve výši 10 560 australských dolarů na dítě.

Aktuální opatření… jsou cílená a jsou investicí do posílení naší ekonomiky a podpoření pracovního zapojení žen,“ řekl novinářům v Canbeře pokladník Josh Frydenberg.

Příkladem uvádí The Sydney Morning Herald Elishu James, jež i se slevou na péči o děti platí přibližně 150 dolarů denně za své dvě děti. Při dvou dětech tak uvažovala, že s prací skončí.

Rodiče, kteří chtějí pracovat pár dní, totiž mnohdy téměř všechny dodatečné příjmy dají za postarání se o jejich děti. Zvýšené příspěvky by tak tuto demotivaci měly odstranit.

Finanční prostředky přispějí k až 300 tisícům dodatečných pracovních hodin týdně, odhaduje ministerstvo financí. To odpovídá 40 tisícům lidí pracujícím jeden den v týdnu navíc. Frydenberg uvedl, že by to mělo podpořit produkci australské ekonomiky přibližně o 1,5 miliardy australských dolarů ročně.

Desítky tisíc žen v březnu protestovaly po celé Austrálii.

Australská vláda se tak dle agentury Reuters tímto krokem snaží zmírnit vztek veřejnosti z obvinění ze sexuálního zneužívání, diskriminace žen a nevhodného chování v parlamentu. Brittany Higgins, která pracovala jako mediální poradkyně tehdejší ministryně obrany Lindy Reynolds, totiž v březnu podala policejní stížnost na údajné znásilnění v roce 2019.

Desítky tisíc žen pak v březnu protestovaly po celé Austrálii a požadovaly rovnost pohlaví a spravedlnost pro oběti sexuálního napadení.

Ekonomika je v recesi

Australská ekonomika ve výši 2 biliony dolarů je díky koronavirové pandemii v recesi. Ve čtvrtek vláda poskytla předzvěst toho, jaké budou plány výdajů na následující rok.

Roční rozpočet má být oznámen 11. května. Má být mimo jiné z části zaměřen na zajištění finanční bezpečnosti a osobní bezpečnost žen. Předchozí rozpočet byl totiž kritizován, že nedělal pro ženy dost.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mapa. Foto: Unsplash
Bez boje či vyjednávání a přesto se mu podařilo zvětšit území Belgie. Francouzský zemědělec přesunul kámen, který označil hranice v roce 1819, v období Napoleona Bonaparte. Nejspíše stál v cestě jeho traktoru.
Test na covid-19
Několik zaměstnanců státem vlastněné farmaceutické společnosti Kimia Farma v Indonésii bylo zatčeno za to, že údajně omývali použité nosní tyčinky na stěry na koronavirus a znovu je použili.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama