Australané budou 14. října hlasovat v referendu o tom, zda chtějí změnit ústavu tak, aby uznala domorodé obyvatelstvo a obyvatelstvo ostrova Torres Strait. Jedná se o určující moment v boji za práva domorodců v zemi. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Australané budou hlasovat v historickém referendu, ve kterém rozhodnou, zda parlament uzákoní „The Voice“, Hlas domorodců.
Návrh je v Austrálii předmětem zuřivých debat. Jakákoli změna australské ústavy vyžaduje národní referendum a v zemi neproběhlo úspěšné referendum již téměř 50 let.
Aby tento návrh uspěl, musí většina Australanů hlasovat pro. V nejméně čtyřech ze šesti australských států je také potřeba většinová podpora.
Australia has set the date for its first referendum in 24 years as polls suggest the government is on course for failure unless it can reverse declining support. https://t.co/dCGbHNro0F
— CNN International (@cnni) August 30, 2023
Australané nyní budou čelit šestitýdenní kampani před hlasováním v referendu, kde budou dotázáni, zda podporují změnu ústavy tak, aby zahrnovala „Hlas do parlamentu“. Agentura Reuters uvádí, že jde o výbor domorodých obyvatel, který má radit federálnímu parlamentu v záležitostech týkajících se domorodců.
Složení, funkce a pravomoci orgánu – jehož rady by nebyly závazné – by pak navrhoval a projednával parlament.
Premiér Anthony Albanese oznámil datum hlasování na shromáždění v Adelaide a nazval hlasování „šancí jednou za generaci, jak dát naši zemi dohromady a změnit ji k lepšímu“.
The Voice by byl „výbor domorodých Australanů, vybraný domorodými Australany, který by poskytoval rady vládě, abychom pro domorodé Australany dosáhli lepších výsledků“, řekl.
Austrálie zaostává ve vztazích s původními obyvateli
Tento krok byl doporučen historickým dokumentem z roku 2017 s názvem Uluru Statement from the Heart, uvádí server BBC. Prohlášení, které navrhlo více než 250 domorodých vůdců, je považováno za nejlepší – i když ne jednomyslnou – výzvu k akci pro reformy, které ovlivňují Australany z Prvních národů.
Austrálie zaostává ve vztazích se svými původními obyvateli ve srovnání s mnoha jinými rozvinutými zeměmi včetně Kanady, Nového Zélandu, zemí EU a USA.
Nemá žádnou smlouvu se svými původními obyvateli, kteří tvoří asi 3,2 % z jeho téměř 26 milionů obyvatel a ve většině socioekonomických opatření nedosahují celostátního průměru.
Domorodí obyvatelé a obyvatelé ostrova Torres Strait nejsou v australské ústavě zmíněni, přestože zemi obývají více než 65 000 let.
Rozbouřená debata
Vláda vsadila na úspěch referenda významný politický kapitál a kampaň podporují nejvyšší sportovní kodexy, velké korporace, náboženské a sociální skupiny.
Veřejná debata na toto téma byla rozdělující a podpora návrhu v posledních měsících podle průzkumů veřejného mínění poklesla.
Zastánci současného návrhu tvrdí, že Hlas je důležitým krokem k usmíření. Vůdce opozice Peter Dutton, oponent Hlasu, říká, že návrh není dostatečně podrobný a kontroverzně tvrdí, že by mohl Australany rasově rozdělit.
Plánům se nepodařilo zajistit podporu obou stran, konzervativní opoziční Liberální strana uvedla, že bude vést kampaň, aby v referendu hlasovala „ne“.
Austrálie naposledy uspořádala referendum v roce 1999, kdy rozhodla, že se nestane republikou. Pouze osm ze 44 návrhů australských referend bylo úspěšných – poslední v roce 1977. Žádné neprošlo bez podpory obou stran.