Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Austrálie a Indie podepsaly na virtuálním summitu „historickou“ obchodní dohodu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  O krok blíže k volnému obchodu se Indie a Austrálie posunuly v sobotu. Na virtuálním summitu podepsali zástupci obou států Dohodu o hospodářské spolupráci a obchodu. Podle nich se jedná o „historickou“ smlouvu, jelikož se ji země snažily vyjednat téměř přes dekádu. Informoval o tom server Al Jazeera a Deutsche Welle.

  Australský ministr obchodu Dan Tehan a jeho indický protějšek Piyush Goyal podepsali v sobotu na virtuálním summitu Dohodu o hospodářské spolupráci a obchodu. Oba zástupci rovněž oznámili, že plánují do budoucna další sblížení států vedoucí potencionálně k dohodě o volném obchodu.

  Podle australského premiéra Scotta Morrisona je dohoda s Indií „jedněmi z největších ekonomických dveří, které se dají v současnosti ve světě otevřít“. Označil ji také za „historickou“, jelikož na ní státy pracovaly téměř přes dekádu. Poprvé vzájemné rozhovory zahájily roku 2011, v roce 2015 je však kvůli neshodám pozastavily.

  V posledních letech však oba státy spojily napnuté diplomatické vztahy s Čínou. Austrálie čelila sankcím čínské vlády poté, co zakázala technologii společnosti Huawei a apelovala na investigaci původu koronaviru.

  Indie zase zhoršeným vztahům čelila po násilném incidentu mezi oběma zeměmi v Himalájích z roku 2020. Informoval o tom server Deutsche Welle.

  Dynamické regionální ekonomiky a podobné demokracie, popsal oba státy Morrison

  „Na základě této dohody budeme moct společně zvýšit odolnost našich dodavatelských řetězců a přispět ke stabilitě Indo-Pacifického regionu,“ zhodnotil sobotní výsledky virtuálního summitu premiér Indie Narendra Modi.

  Jeho australský protějšek Scott Morrison rovněž oba státy popsal jako „dvě dynamické regionální ekonomiky a podobně smýšlející demokracie pracující společně na vzájemných výhodách“.

  Dohoda mezi oběma zeměmi pak odstraní cla na více než 85 procent australského zboží, jako je ovčí maso, vlna, měď, uhlí, hliník nebo některé druhy minerálů a kovů. Asi 96 procent indického zboží pak bude moct být do Austrálie exportováno bez cla.

  Australský premiér chtěl také dohodu uzavřít ještě předtím, než v nadcházejících dnech oznámí kampaň do voleb konajících se v květnu. Morrison totiž zatím v předvolebních průzkumech zůstává pozadu.

  Australský ministr obchodu Dan Tehan však podle serveru Al Jazeera uvedl, že si je jistý o pokračování vyjednávání, ať už bude australskou vládu tvořit kdokoli.

  Komprehensivní obchodní dohoda ale prozatím nezahrnuje indické mléčné produkty a cizrnu. Také ohledně nich chtějí státy v dalších setkáních vyjednávat.

  „Indie a Austrálie jsou přirozenými partnery. Jako dva bratři se oba národy vzájemně podporovaly od začátku pandemie. Naše partnerství stojí na pilířích důvěry a spolehlivosti,“ okomentoval dohodu indický ministr obchodu Piyush Goyal.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS