3.3 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
Auto-MotoAustralané staví bestii. Cíl? Překonat rychlost 1 000 mil v hodině. „Auto“...

Australané staví bestii. Cíl? Překonat rychlost 1 000 mil v hodině. „Auto“ má 200 tisíc koní

S velice ambiciózním plánem se prezentuje inženýrský tým z Austrálie. „Australský nájezdník“, jak by se auto mohlo přezdívat v českém ekvivalentu, si stanovil jeden jediný cíl: překonat rychlostní rekord automobilu. Bestie s 200 tisíci koňskými silami by ji mohla trumfnout i o 400 km/h.

O titul nejrychlejšího auta na zemském povrchu usilovala už řada projektů. Nejblíže měl k pomyslné metě 1 000 mil za hodinu nakročeno britský jednomístný speciál Bloodhound SSC, jenomže firmě došly před několika lety peníze a přepis historie je tak v nedohlednu.

I tak ale mají rekord v režii právě projektanti z Britských ostrovů. Už na konci minulého století, přesněji v roce 1997, se vyšplhal na rychlost 1228 km/h jedinečný Thrust SSC. Přepočtem na míle se dostáváme k hodnotě 763 mil, to ale chtějí změnit Australané.

A dokonce už přišli s při nejmenším zajímavým projektem. „Aussie Invader 5R“. Tak zní oficiální název auta, které zacílí na veškeré rychlostní rekordy, které kdy byly na Zemi pokořeny. O co půjde? Tak to si poslechněte. Něco takového tady totiž ještě asi nikdy předtím nebylo.

Australskou šílenost požene raketa. Motor, který se běžně používá při startu raketových modulů, vyprodukuje na tahu téměř 62 tisíc liber, což se v přepočtu na běžný motor rovná zhruba 203 tisícům koňských sil. Z 0 na 100 se auto dostane za 1,1 vteřiny, s takovou rychlostí ale přichází i trable.

„Pohyb rychlostí 1600 km/h znamená stonásobný odpor vzduchu oproti rychlosti 160 km/h, takže potřebujete obrovské množství síly,“ vysvětloval serveru CARADVICE Daniel Edgington-Mitchell, profesor mechanického a leteckého inženýrství na univerzitě Monash v Melbourne.

„Jakmile se blížíte rychlosti zvuku, část proudění vzduchu kolem auta už ji překoná, i když auto samotné ještě ne. V takové chvíli se začínají tvořit tlakové vlny, které mohou vytvořit neobvyklé rozdíly v tlaku na vozidlo. Z pohledu ovladatelnosti a stability je to noční můra,” dodal.

Když se auto rozjede, potřebuje k maximálnímu výkonu asi 5kilometrový prostor. Na zpomalení už jich ale je 13 a pomoct mají kromě brzd samozřejmě také padáky. Monopost by si měl vzít do parády zkušený Rosco McGlashan, který patří mezi přední australské rychlíky už od překonání místního prvenství v roce 1994.

Takže si to shrňme. Auto, to je jedna věc. Projektanti i samotný řidič ale musí myslet i na hromadu dalších věcí. Papírově by měl „nájezdník“ tisíc mil v hodině, tedy 1609 km/h, zvládnout. Nechme se ale překvapit, bude to totiž ještě hodně, hodně složité.

Reklama

Doporučujeme

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.

Jada Pinkett Smith čelí obvinění z výhružek i ničení kariéry. Dlouholetý přítel Willa Smitha žádá tři miliony

Bilaal Salaam, dlouholetý přítel Willa Smitha, obvinil Jadu Pinkett Smith z toho, že mu v minulosti vyhrožovala kvůli informacím o jejím soukromí. Tvrdí, že po konfrontaci, která se měla odehrát během narozeninové oslavy jejího manžela, se rozjela série hrozeb a nátlaků, které mu úplně převrátily jeho život naruby.

Počet obětí povodní v Indonésii přesáhl 700, evakuován byl milion lidí

Indonéskou Sumatru zasáhly nejhorší záplavy za poslední roky. Tisíce domů zmizely v bahně, milion lidí musel odejít z domovů a počty obětí dál rostou. Odloučené oblasti čekají na pomoc a vláda řeší, jak rychle obnovit přístupové cesty.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama