Po sobotním pokusu o atentát na Donalda Trumpa během předvolebního shromáždění v Pensylvánii se na internetu rozmáhají konspirační teorie, nepravdivá a nepodložená tvrzení. Informuje o tom NBC News, New York Times a další servery.
Divoké teorie o útoku, od spekulací o tom, kdo byl střelcem, až po tvrzení o tom, zda byl incident plánovaný, rychle nasbíraly miliony zobrazení na sociálních sítích.
With few details about what actually occurred, conspiracy theorists, political operators and social media opportunists took advantage of the open field, pushing out unverified or unsupported claims onto social media platforms. https://t.co/faW2V991ww
— NBC Los Angeles (@NBCLA) July 14, 2024
Vzhledem k několika málo podrobnostem o tom, co se skutečně stalo, využili různí konspirační teoretici otevřeného pole na sociálních sítích. Dezinformátoři využívají také toho, že platformy jako síť X do značné míry ustoupily od moderování příspěvků. A právě na X, dříve Twitteru, se konspirační teorie rozšířily jako virus hned několik minut poté, co k incidentu došlo.
Jakmile se zpráva o atentátu rozšířila po celé platformě a rychle nasbírala miliony zhlédnutí, stalo se slovo „zinscenovaný“ (staged) druhým nejvyhledávanějším tématem hned po „Trumpovi“. Do několika minut jej zadalo do vyhledávače 228 000 lidí, píše NBC News.
Během pouhé hodiny byly četné příspěvky na X, které tvrdily, že zjevná střelba byla zinscenovaná, zobrazeny několikamilionkrát. Přitom neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly tvrzení, že střelba byla zinscenovaná. Trump byl viditelně zraněn a jeden divák byl zabit, zatímco další byl zraněn.
Příspěvky na Instagramu, Facebooku a na síti Threads měly stejnou odezvu, ale mnohem menší sledovanost.
Dalším trendem na X bylo klíčové slovo „Antifa“. Příspěvky na sociálních sítích zdánlivě chybně identifikovaly střelce zodpovědného za sobotní střelbu. Antifa neboli Antifašistická akce je extrémně levicové, anarchistické hnutí, které často používá násilí jako prostředek politického boje.
Byl to youtuber z Itálie, kolovalo na sítích
Příspěvky na sítích obvinily ze střelby údajného „prominentního aktivistu Antify“ Marka Violetse. Střelec byl ale později identifikován jako Thomas Matthews Crooks (20). Byl registrovaným voličem republikánů, byť nedávno přispěl na kampaň demokratického kandidáta Joe Bidena.
Chybná identifikace střelce na sociálních sítích je častých fenoménem. Kospirátoři nejprve tvrdili, že střelce jakožto aktivistu Antify identifikovali sami policisté. Příspěvky obsahovaly fotografii muže ve slunečních brýlích a černém klobouku, který údajně na videu na YouTube tvrdil, že „spravedlnost přichází“. Nic z toho ale nebyla pravda.
Tyto hoaxy nicméně sdílely i oveřené účty na X. Jeden z populárních ověřených účtů, Wall Street Silver, který je známý šířením dezinformací, zveřejnil tvrzení pro 1,3 milionu sledujících a později ho bez vysvětlení smazal. Tvrzení šířily také ruské propagandistické účty, kanály MAGA a Proud Boys na Telegramu.
Osoba v příspěvcích je ve skutečnosti Marco Violi, italský youtuber, který vloguje o fotbale. Lež zřejmě začala vtipem, poprvé zveřejněným na X z účtu @Moussolinho, který mylně ukazoval na Violiho jako na střelce. Jeho příspěvek obsahoval fotografii Violiho převzatou z účtu jiného uživatele, který často zveřejňoval videa s Violim.
Violi na svém vlastním účtu na Instagramu napsal, že jde o fake news. „Důrazně odmítám, že bych se do této situace jakkoliv zapojil. Jsem v Římě a neměl jsem tušení, co se stalo,“ napsal v italštině. Některé účty na sítích zase psaly, že střelec byl transgender, a to opět bez jakéhokoliv důkazu.
Známý konspirační teoretik Alex Jones po incidentu živě vysílal pro statisícové publikum na X. V sérii příspěvků, které byly v sobotu zhlédnuty milionkrát, Jones obvinil „deep state“. Takhle konspirátoři obvykle označují skupinu mocných lidí v pozadí politiky, která podle nich ovládá svět.
I další uživatelé X se stovkami tisíc sledujících, známé sdílením obsahu konspiračních teorií QAnon, mluvili o spolčení významných demokratů a republikánů se CIA. Uváděli dokonce různá jména vysoce postavených politiků. Neexistují žádné důkazy, které by podporovaly jakýkoli aspekt tohoto tvrzení.
Do nepodloženého obviňování se ovšem pustili i politici. Republikánský poslanec Mike Collins z Georgie obvinil prezidenta Joe Bidena, že střelbu nařídil. „Rozkazy poslal Joe Biden,“ napsal na X. Jak píše New York Times, na žádost o komentář poslanec neodpověděl.