Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií. Informuje o tom The Guardian.

  Vědci se v první klinické studii podívají na vliv aspirinu u pacientek s triple negativním karcinomem prsu (TNBC). Budou zkoumat, zdali může lék zvýšit citlivost nádorů na imunoterapii. Vedoucí výzkumu je doktorka Anne Armstrong z nadace Christie NHS v Manchesteru.

  TNBC představuje asi 10-15 % ze všech rakovin prsu. Rakovinné buňky nemají estrogenové ani progesteronové receptory a nevytvářejí příliš mnoho HER-2 proteinu, uvádí stránky American Cancer Society. Na rozdíl od ostatních typů invazivních rakovin prsu se šíří rychleji. Možnosti léčby jsou navíc omezené a prognóza je horší.

  Náš dřívější výzkum naznačil, že aspirin může některé druhy imunoterapie zefektivnit tím, že zabrání rakovině vytvářet látky, které oslabují imunitní odpověď,“ uvedla Armstrong.

  V rámci výzkumu tak tým vědců bude zkoušet lék avelumab (určený k léčbě rakoviny) s aspirinem i bez něj, a to předtím, než budou pacienti operováni a podstoupí léčbu chemoterapií.

  Výzkum již naznačil, že aspirin by mohl zlepšit výsledky u mnoha pacientů s rakovinou a doufáme, že studie doktorky Armstrong prokáže, že totéž platí pro pacienty s triple negativním karcinomem prsu, abychom mohli zabránit ztrátě dalších životů kvůli této ničivé chorobě,“ uvedl doktor Simon Vincent podílející se na výzkumu.

  Aspirin je navíc levný a dostupný

  Aspirin je navíc levný na výrobu a široce dostupný lék. Dle Armstrong je proto výzkum ohledně jeho používání vzrušující. „Protizánětlivé léky, jako je aspirin, by mohly být klíčem ke zvýšení účinnosti imunoterapie, pokud jsou používány současně,“ sdělila pro The Guardian.

  Dle charitativní organizace Breast Cancer Now by úspěšné výsledky mohly vést k dalším klinickým studiím aspirinu a avelumabu u pacientek s nevyléčitelnou sekundární triple-negativní rakovinou prsu. K té dojde, když se rakovinné buňky z prsu rozšíří do jiných částí těla.

  Doufáme, že naše studie ukáže, že v kombinaci s imunoterapií může aspirin posílit její účinky a nakonec může poskytnout bezpečný nový způsob léčby rakoviny prsu,“ dodala Armstrong.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS