Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií. Informuje o tom The Guardian.

  Vědci se v první klinické studii podívají na vliv aspirinu u pacientek s triple negativním karcinomem prsu (TNBC). Budou zkoumat, zdali může lék zvýšit citlivost nádorů na imunoterapii. Vedoucí výzkumu je doktorka Anne Armstrong z nadace Christie NHS v Manchesteru.

  TNBC představuje asi 10-15 % ze všech rakovin prsu. Rakovinné buňky nemají estrogenové ani progesteronové receptory a nevytvářejí příliš mnoho HER-2 proteinu, uvádí stránky American Cancer Society. Na rozdíl od ostatních typů invazivních rakovin prsu se šíří rychleji. Možnosti léčby jsou navíc omezené a prognóza je horší.

  Náš dřívější výzkum naznačil, že aspirin může některé druhy imunoterapie zefektivnit tím, že zabrání rakovině vytvářet látky, které oslabují imunitní odpověď,“ uvedla Armstrong.

  V rámci výzkumu tak tým vědců bude zkoušet lék avelumab (určený k léčbě rakoviny) s aspirinem i bez něj, a to předtím, než budou pacienti operováni a podstoupí léčbu chemoterapií.

  Výzkum již naznačil, že aspirin by mohl zlepšit výsledky u mnoha pacientů s rakovinou a doufáme, že studie doktorky Armstrong prokáže, že totéž platí pro pacienty s triple negativním karcinomem prsu, abychom mohli zabránit ztrátě dalších životů kvůli této ničivé chorobě,“ uvedl doktor Simon Vincent podílející se na výzkumu.

  Aspirin je navíc levný a dostupný

  Aspirin je navíc levný na výrobu a široce dostupný lék. Dle Armstrong je proto výzkum ohledně jeho používání vzrušující. „Protizánětlivé léky, jako je aspirin, by mohly být klíčem ke zvýšení účinnosti imunoterapie, pokud jsou používány současně,“ sdělila pro The Guardian.

  Dle charitativní organizace Breast Cancer Now by úspěšné výsledky mohly vést k dalším klinickým studiím aspirinu a avelumabu u pacientek s nevyléčitelnou sekundární triple-negativní rakovinou prsu. K té dojde, když se rakovinné buňky z prsu rozšíří do jiných částí těla.

  Doufáme, že naše studie ukáže, že v kombinaci s imunoterapií může aspirin posílit její účinky a nakonec může poskytnout bezpečný nový způsob léčby rakoviny prsu,“ dodala Armstrong.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Japonská princezna Mako porušila tradici a vzala si obyčejného muže

  Japonská princezna Mako porušila tradici a vzala si obyčejného muže. Zasáhly ji i jeho dluhy

  V Japonsku je normou, v královské rodině striktně dodržovat řád urozenosti. Dosud nepřicházelo v úvahu, aby si některý člen vzal partnera bez vznešeného panovnického titulu. Až princezna Mako to porušila. A nemá to jednoduché.
  V roce 2040 úplně zmizí ledovce v Africe

  V roce 2040 úplně zmizí ledovce v Africe. To má způsobit nevratnou změnu zemského systému

  Často slyšíme o tání ledovců v polárních končinách, jako je Grónsko nebo Antarktida. Ještě kritičtější situace kvůli tajícímu ledu je však v Afrických horách. Velmi brzy hrozí záplavy a hladomor.
  Dalekohledy nové generace by mohly odhalit prvopočátek obrovských černých děr

  Dalekohledy nové generace by mohly odhalit prvopočátek obrovských černých děr

  Tohle si běžný pozemšťan jen těžko dokáže představit. „Plyn o hmotnosti miliónů sluncí‘, stovky milionů let, takové veličiny a příměry se skloňují v nové studii, která pátrá po prvotním vzniku záhadných vesmírných černých děr.
  Německá dívka se ztratila, když byla běhat. Mohla by za tím být sekta z Čech

  Německá dívka se ztratila, když byla běhat. Mohla by za tím být sekta z Čech

  V Německu se rozjelo pátrání po jedenáctileté dívence. Naposledy si byla zaběhat v bavorském Holzheimu, pak už ji nikdo neviděl. Pikantní na celém je, že by podle zdrojů mohlo mít ztracení spojitost s nebezpečnou sektou.
  Matka, která za 10 let porodila 11 dětí

  Žena, která za 10 let porodila 11 dětí. Nyní čeká další a plánuje všechny učit sama doma

  Sedmatřicetiletá Courtney působí jako svěží mladá žena, rozhodně ne jako strhaná matka. Přesto přivedla na svět už jedenáct potomků a dvanácté je na cestě. S třiatřicetiletým manželem Chrisem si udělali doma menší ‚továrnu na děti‘.
  Lego zahajuje prodej první kolekce stavebnic pro gaye a lesbičky

  Lego zahajuje prodej první kolekce stavebnic pro gaye a lesbičky. Typickým holčičím růžovým přebalům odzvonilo

  Výjev dívek hrajících si s panenkami v růžových šatičkách a chlapců s autíčky je nejspíš minulostí. Instituce rozhodly, že se hračky musí sjednotit do podoby „uni sex“. Průzkumy totiž odhalily, že dosavadní rozlišování pohlaví by mohlo děti urážet.
  Reklama
  Reklama
  Reklama