-2.4 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
ZprávyArmáda z himálajských vrcholů odklidila 11 tun odpadu, čtyři těla a kostru

Armáda z himálajských vrcholů odklidila 11 tun odpadu, čtyři těla a kostru

Nepálská armáda tvrdí, že letos z Mount Everestu a dalších dvou himálajských vrcholů odvezla jedenáct tun odpadků, čtyři lidská těla a jednu kostru. Informoval o tom server BBC či The Himalayan Times.

Vojákům trvalo 55 dní, než z Everestu, Nuptse a Lhotse sundali odpadky a těla. Odhaduje se, že Everest pokrývá více než padesát tun odpadu a nachází se zde více než 200 těl.

Armáda začala provádět každoroční úklid hory, která je často označována za nejvyšší skládku odpadků na světě, v roce 2019 během obav z přelidnění a horolezců stojících v nebezpečných podmínkách ve frontách na vrchol.

Během pěti úklidů se podařilo shromáždit 119 tun odpadků, 14 lidských těl a několik koster, uvádí armáda.

Ve středu uspořádala nepálská armáda v Káthmándú slavnostní vyvěšení vlajky u příležitosti Světového dne životního prostředí. Náčelník generálního štábu Prabhu Ram Sharma při závěrečném ceremoniálu uvedl, že význam kampaně nelze měřit pouze množstvím odpadků, které se během 55 dní jejího trvání podařilo nasbírat. Vyzdvihl některé úspěchy kampaně před i po jejím skončení. A také mezinárodní závazek nepálského lidu k ochraně přírody a životního prostředí.

V letošním roce je 8 obětí či pohřešovaných

Letos se úřady zaměřily na snížení množství odpadků a zlepšení záchranných akcí tím, že přiměly horolezce nosit sledovací zařízení a přinášet zpět vlastní výkaly. Do budoucna vláda plánuje vytvořit tým horských strážců, kteří budou odpadky monitorovat, a dát na jejich sběr více peněz, řekl BBC ředitel nepálského ministerstva cestovního ruchu Rakesh Gurung.

Pro jarní horolezeckou sezónu, která skončila v květnu, vydala vláda povolení 421 horolezcům, což je méně než rekordních 478 v loňském roce. Tato čísla nezahrnují nepálské průvodce. Celkem letos na horu vystoupilo odhadem 600 lidí.

V letošním roce na Everestu zemřelo nebo se pohřešuje osm horolezců, zatímco loni jich bylo 19. Brit Daniel Paterson a jeho nepálský průvodce Pastendži Šerpa jsou mezi pohřešovanými, které 21. května zasáhl padající led.

Rodina pana Patersona zahájila finanční sbírku na najmutí pátracího týmu, který by je našel. 4. června v aktualizované zprávě však uvedla, že nalezení „není v tuto chvíli možné“ kvůli lokalitě a nebezpečnosti operace.

Počet povolení ještě klesne

Gurung uvedl, že počet povolení byl letos nižší kvůli celosvětové ekonomické situaci, Číně, která také vydává povolení, a národním volbám v Indii. Ty snížily počet horolezců z této země.

Počet povolení pravděpodobně ještě klesne poté, co nepálský nejvyšší soud v květnu nařídil vládě, aby povolení omezila. Předběžné nařízení nestanovilo maximální počet.

Ředitel ministerstva říká, že nařízení vítá a že vláda uvažuje o dalších reformách. Vláda bude spolupracovat s odborníky na stanovení bezpečného počtu horolezců, vysvětlil. Podle jeho názoru však „bez vědecké studie nelze říci, jaký bude ideální počet pro Mount Everest“.

Reklama

Doporučujeme

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama