Více
  21.9 C
  Czech
  Pátek 9. června 2023

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.

  Kortizol, metabolismus a přibývání na váze

  O tom, že chronický stres může napomáhat nežádoucímu přibírání na váze, se v posledních letech hodně mluví. Jaký má tedy stresový hormon kortizol vliv na obezitu?

  ARGO pod vodou živě: na veletrhu IDET vystavují prototyp studentské ponorky

  První generaci podvodního dronu ARGO představují na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET studenti VUT v Brně. Tým strojLAB, který sdružuje studenty napříč fakultami i obory, pracuje na konstrukci malé ponorky, se kterou chce prozkoumat a snad i dosáhnout dna Hranické propasti. Po roce vývoje mají studenti hotový první model, na kterém testují zamýšlené konstrukční prvky, speciální pohon i ovládání. ARGO je k vidění ve dnech 24. – 26. května na stánku VUT v Brně, v pavilonu P, stánek č. 110.

  První generaci podvodního dronu Argo představí studenti ve čtvrtek 25. května 2023 v 15:00 v rámci mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Přenos je možné sledovat živě na ceskenoviny.cz, FB Protext ČTK a na kanálu YouTube.

  „Nápad na ponorku pro Hranickou propast jsem dostal loni na konci zkouškového období. V té době jsem četl článek o dalším pokusu dosáhnout dna propasti a napadlo mě, že bychom mohli zkusit navrhnout a zkonstruovat vlastní ponorku. Samozřejmě nevíme, zda uspějeme nebo zda skutečně dosáhneme dna propasti, ale o tom náš tým není. Cílem je, abychom se na projektu co nejvíc naučili a každý si našel oblast, která ho bude zajímat a bavit,“ říká šéf studentského týmu strojLAB Jan Kalina.

  Podle Kaliny byla ponorka – nebo také podvodní dron, jak svoji ARGO studenti nazývají – dostatečně ambiciózním projektem, který navíc nabízel možnost zapojení studentům napříč VUT. Ačkoliv má tým základnu na Fakultě strojního inženýrství VUT, v týmu už pracuje také parta mladých chemiků, kteří plánují na ARGO nasadit modul pro analýzu vody, studenti informatiky pracují na softwaru a studenti z Fakulty podnikatelské VUT se starají o sponzory a marketing. Na návrhu a vývoji ponorky aktuálně pracuje kolem pětadvaceti studentů.

  Zhruba metr dvacet dlouhý válec zatím mnoho neváží, na souši má mezi dvěma až pěti kilogramy. Pro první fázi testování je ARGO vyrobena z velké části z plastu 3D tiskem. Na jednom konci má ponorka kamery a sonar, na druhém kabel, kterým je napájena a ovládána. A – možná překvapivě – do ponorky zcela záměrně teče. „Je navržena tak, že její vnitřek je zatopený vodou a náš pohon i „mozek“ celého zařízení jsou v trubkách, které procházejí skrz. Je to konstrukčně jednodušší, než řešit vodotěsnost,“ vysvětluje student strojní fakulty Tomáš Jakuš, který má na starosti vývojový tým věnující se simulacím.

  Zmíněný pohon je poměrně netypický. Studenti sáhli po takzvaném rim-thrusteru, inovativním typu elektromotoru, který laik na první pohled pozná tak, že jeho lopatky nejsou umístěny na středové hřídeli, ale naopak na vnějším prstenci. „Zatím se snažíme opravdovému rim-thrusteru přiblížit, ale motor jsme nevybrali náhodou. Řada předchozích ponorů skončila nezdarem, protože se ponorce zamotal kabel. Nám by to díky rim-thruster pohonu nemělo hrozit,“ dodává Jakuš s tím, že využití tohoto pohonu pro podvodní dron je poměrně neobvyklé, rim-thruster se zatím využívá spíše v lodní dopravě.

  Pro řízení ponorky si tým upravuje běžně používané softwary určené pro řízení létajících dronů. „Náš podvodní dron je trochu podobný, ale i tak musíme software hodně upravovat. Přeci jen pohyb pod vodou je prostorově složitější a taky pomalejší, než ve vzduchu. Plánujeme i částečné prvky autonomního řízení a chystáme také vlastní uživatelské rozhraní a ovladač, který bude pilot používat,“ popsal koordinátor projektů strojLABu Tomáš Svoboda.

  Ponorka je stavěna jako modulární. Cílem je, aby se dala snadno osadit potřebným vybavením různého typu a tím změnit její účel. Studenti zatím plánují pracovat na 3D mapování prostředí, odběru vzorků vody a sedimentů, případně hornin. Tým už se s ponorkou přihlásil do soutěže Cena podnikavosti studenta VUT, díky které se jim naskytla možnost předvést ARGO právě na letošním veletrhu IDET. „Porotci v soutěži nám poradili, že řada prvků z naší ponorky může být poměrně inovativní a zajímavá například pro využití armádou nebo policií,“ říká Vojtěch Parkan z business sekce týmu.

  Takzvaná první fáze vývoje, kterou zakončují právě probíhající testy, má za cíl prověřit, zda studenti zvolili správný typ konstrukce a vybraný pohon není slepou uličkou. „Půjde-li vše dobře, na začátku příštího roku bychom měli rádi hotovou fázi dvě. Už to bude solidnější provedení, řada součástek nebude plastových, ale kovových, systémy promakanější. Ambicí fáze dvě je potopit ARGO do brněnské přehrady. Tam už díky hloubce vznikne větší tlak, voda bude kalná a pohyb složitější. Už nepůjde o laboratorní podmínky,“ uzavírá Parkan.

  Hranická propast leží v Hranickém krasu v Olomouckém kraji. Hloubka suché části propasti je 69,5 metru. Na dně se nachází Hranické jezírko, které kryje zatopenou část propasti, jejíž hloubka dosud nebyla plně změřena. V srpnu 2022 se podařilo dosáhnout rekordní hloubky 450 metrů pod hladinou, nicméně ani tehdy nebylo dosaženo dna. Hranická propast je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě.
  strojLAB je mezifakultní tým studentů VUT v Brně, který má za cíl práci na jedinečných projektech, na které by se studenti sami neodvážili. Nabízí studentům možnost podílet se na vývoji zařízení od úplného začátku. Tým má základnu ve studentské dílně strojLAB na Fakultě strojního inženýrství, využívá ale i další laboratoře napříč VUT.

  Web týmu https://www.strojlab.cz/about-team

  Sledujte nás na sítích

  Binance přesměrovala 12 miliard dolarů do firem ovládaných ředitelem Changpengem Zhao, tvrdí SEC

  Generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng 'CZ' Zhao a Guangying 'Helina' Chen obdrželi prostřednictvím své holdingové společnosti miliardy dolarů z prostředků zákazníků, tvrdí Komise pro cenné papíry (SEC) v novém soudním dokumentu.

  Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

  Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

  Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

  Bývalý americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Ve Strančicích staví nový most, řidiči musí objížďkou

  Strančice 9. června 2023 (PROTEXT) - Průjezd obcí Strančice v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji komplikuje výstavba nového mostu. Starý most z roku 1972...

  Společnost Huawei Cloud spouští finanční kontejnerový cloud, který umožní cloudově nativní core banking

  Šanghaj 9. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - V dnešní digitální době, kdy data z cloudů přibývají neuvěřitelnou rychlostí, investuje stále více podniků do využívání cloudových...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Binance přesměrovala 12 miliard dolarů do firem ovládaných ředitelem Changpengem Zhao, tvrdí SEC

  Generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng 'CZ' Zhao a Guangying 'Helina' Chen obdrželi prostřednictvím své holdingové společnosti miliardy dolarů z prostředků zákazníků, tvrdí Komise pro cenné papíry (SEC) v novém soudním dokumentu.

  Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

  Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

  Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

  Bývalý americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Princ Harry má za sebou křížový výslech. Podle komentátorů ho ustál se ctí

  Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Vévoda ze Sussexu působil uvolněnějším dojmem než předchozí den.