Protext ČTKArchitektka a urbanistka Eva Le Peutrec exkluzivně na 3. ročníku konference Světlo

Architektka a urbanistka Eva Le Peutrec exkluzivně na 3. ročníku konference Světlo

Praha 12. června 2024 (PROTEXT) – Eva Le Peutrec je jednou z nejúspěšnějších českých osobností v oblasti architektury, mimo jiné první Češkou podepsanou pod více než dvaceti projekty mrakodrapů ve světových metropolích. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V Číně navrhla město pro milion lidí, koncertní sály či nádraží pro rychlovlaky. Na Kapverdách zase momentálně podle jejího návrhu vzniká nová luxusní městská čtvrť. V září přijede jako exkluzivní host na třetí ročník konference Světlo, která se bude konat ve dnech 17.–18. září v pražském O2 Universu.

Speciálně kvůli konferenci Světlo, která má letos podtitul Magie světla v architektuře, Eva Le Peutrec přicestuje z Nové Kaledonie, kde s rodinou žije a odkud řídí projekty své architektonické kanceláře E-STUDIO. Na konferenci exkluzivně vystoupí s přednáškou Světlo v architektuře.

„Pozvání na konferenci jsem přijala, protože je pro mě velmi důležité zvyšovat zájem o architekturu a kvalitu prostředí, které nás obklopuje. A právě světlo hraje v architektuře zásadní roli. Umí navodit správnou atmosféru, prostor změkčit nebo, naopak, dramaticky zvýraznit. Dokáže nehmotným tvarovat hmotné, což mě nepřestává fascinovat,“ říká Eva Le Peutrec.

Eva Le Peutrec patří k osobnostem, které po sobě zanechávají výrazné profesní stopy napříč kontinenty: Je úspěšná architektka a urbanistka, mimo jiné autorka více než dvaceti projektů mrakodrapů ve světových metropolích. V roce 2005 přijela do Šanghaje, o čtyři roky později zde ve svých devětadvaceti letech vyprojektovala první mrakodrap. V Číně navrhla město pro milion lidí, nádraží pro rychlovlaky, knihovny, koncertní sály a řadu dalších staveb. Vytvořila třeba také návrh rekonstrukce pařížské katedrály Notre-Dame. Na kontě má více než 140 architektonických projektů a dvě autorské knihy. Pracuje na široké škále projektů po celém světě a spolupracuje s kanadskou architektonickou kanceláří Allied Architects International se sídlem v Šanghaji. Je vítězkou řady architektonických soutěží, v nichž dokázala porazit světově proslulé osobnosti. Jediné, co podle vlastních slov v portfoliu zatím nemá, jsou věznice a krematoria. Momentálně na Kapverdách navrhuje na osmi hektarech novou městskou čtvrť s pětihvězdičkovým hotelem, luxusními vilami a apartmány, sportovním a konferenčním centrem a velkým parkem s operou poskytující dechberoucí výhled na oceán.

3. ročník konference Světlo účastníky provede mnoha různými zákoutími světla a bude se mimo jiné věnovat vlivu této veličiny na naše vnímání: Světlu jako funkčnímu, estetickému i psychologickému činiteli. Odborníci se budou zabývat tématy týkajícími se osvětlování interiérů, volby osvětlovacích soustav, úlohy světla v prostoru i jeho skrytých možností. Současně představí osvětlení jako klíčový prvek projektové dokumentace pro stavební přípravu a nedílnou součást realizací všech úrovní. Akci pořádá Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Více na www.konferencesvetlo.cz.

O SPS

Svaz podnikatelů ve stavebnictví je dobrovolnou zájmovou organizací a zároveň vrcholným představitelem českého stavebnictví. Podtrhuje význam pozemního a dopravního stavitelství a také vodohospodářských staveb v České republice. Jako lídr stavebního průmyslu garantuje svým členům zastupování oboru na nejvyšší možné úrovni. Svaz vznikl v roce 1990 a reprezentuje většinu kapacity stavební produkce v České republice. Hájí zájmy svých členů a usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice na celostátní úrovni i v regionech. Více na webu, linkedInu a twitteru Svazu.

Kontakt pro média:

Kristýna Dolejšová

tisková mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví

Tel.: + 420 602 141 313

e-mail: press@sps.cz

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Británie a Francie naléhají na úplné otevření Hormuzského průlivu

Britská ministryně zahraničí Yvette Cooper naléhá na úplné otevření Hormuzského průlivu i na to, aby lodě v něm mohly proplouvat bez nutnosti platit poplatky. Tato výzva od šéfky britské diplomacie podle BBC zazní v jejím projevu, v němž později během dneška představí priority britské zahraniční politiky. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes odsoudil izraelské útoky na Libanon.

Příměří nepříměří, doprava v Hormuzském průlivu drhne

Doprava v Hormuzském průlivu se po vyhlášení dvoutýdenního příměří nezměnila. Denně touto důležitou vodní trasou pro přepravu ropy propluje kolem deseti až jedenácti plavidel, což je hluboko pod hodnotami z předválečného období. Kontrolují ji totiž Íránské revoluční gardy. USA jsou na tom nyní hůře než před začátkem války, upozornil bývalý představitel americké bezpečnosti.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Jednu oběť na životě a šest raněných si vyžádaly ruské útoky na jihovýchodě Ukrajiny za uplynulou noc, uvedly místní úřady. Ruské drony opět zaútočily na kritickou infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu země. O jednom mrtvém a jedné zraněné při útocích ukrajinských dronů informují také ruské úřady.

USA na odchodu z NATO? Rutte po schůzce s Trumpem naznačil napětí

Americký prezident Donald Trump je zjevně zklamán odmítnutím spojenců ze Severoatlantické aliance (NATO) podpořit ho ve válce s Íránem. V rozhovoru se CNN to po soukromé schůzce s Trumpem ve Washingtonu uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. O tom, zda hovořili o možném americkém vystoupení z aliance, se však nezmínil.

George Clooney ostře kritizuje Donalda Trumpa kvůli Íránu

Hollywoodská hvězda znovu vstupuje do politiky. George Clooney se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa a jeho výroků o Íránu. Tentokrát ale nejde jen o osobní spor.

Král Karel a Cartier dávají šanci nové generaci hodinářů

Luxusní značka šperků a hodinek a královská nadace spojují síly. Vzniká program, který otevírá dveře do světa precizního řemesla a dává šanci těm, kteří chtějí tvořit skutečné hodinářské umění.

Medveděv se v Monte Carlu zhroutil a utrpěl nejhorší porážku kariéry

Daniil Medveděv zažil v Monte Carlu jeden z nejhorších dnů své kariéry. V utkání proti Matteo Berrettini naprosto odešel. Prohrál 0:6, 0:6 a poprvé v životě inkasoval takzvaný double bagel.

Migrující sladkovodní ryby mizí rekordním tempem

Populace migrujících sladkovodních ryb po celém světě se od roku 1970 propadly zhruba o 81 procent. Jde o jeden z nejprudších poklesů mezi obratlovci. Ryby, které jsou závislé na dlouhých a propojených říčních systémech, narážejí na stále větší množství překážek a jejich přirozené tahy se rychle rozpadají.

Řecko už příští rok zakáže sociální sítě dětem pod patnáct let

Řecko hodlá už příští rok zakázat přístup k sociálním sítím dětem mladším 15 let. Zařadilo se tak mezi rostoucí počet evropských zemí, které se snaží omezit vliv online platforem na mladistvé.

Příměří mezi USA a Íránem uvítali šéf OSN či Německo, vyzvali k trvalému míru

Generální tajemník OSN António Guterres uvítal dvoutýdenní příměří mezi USA a Íránem, uvedl podle agentury AFP jeho mluvčí. Šéf OSN zároveň vyzval všechny strany konfliktu, aby pracovaly na dosažení trvalého míru na Blízkém východě. Příměří vítá také německý kancléř Friedrich Merz, podle něhož je nyní nutné vyjednat trvalý mír.

KLDR odpálila několik balistických střel, uvedl Soul

Severní Korea dnes a v úterý odpálila několik blíže nespecifikovaných balistických střel směrem k Japonskému moři, uvedla jihokorejská armáda. O jaký typ střel šlo, nyní analyzují jihokorejské a americké zpravodajské služby. Informovaly o tom světové agentury.

Ceny ropy klesají. Ale na jak dlouho?

Cenové šoky na trhu s ropou v posledních dnech ve středu vystřídala úleva. Ceny ropy Brent i WTI klesly pod 100 dolarů za barel poté, co americký prezident Donald Trump souhlasil s dvoutýdenním příměřím.

Americká novinářka unesená v Iráku byla propuštěna

Americká novinářka Shelly Kittleson, kterou unesli v Bagdádu členové proíránské milice Katáib Hizballáh, byla propuštěna, uvedl ministr zahraničí Marco Rubio.

Ropná skvrna z íránské lodi ohrožuje chráněné mangrovy

Ropná skvrna z poškozené íránské lodi se šíří směrem k jedné z nejcennějších mokřadních oblastí na Blízkém východě. Únik paliva míří k mangrovovým porostům Hara, které jsou klíčovým útočištěm pro tažné ptáky, mořské želvy i řadu dalších druhů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama