0.4 C
Czech
Pátek 6. února 2026
ZajímavostiAP: Veterán a obhájce lidských práv propuštěný v rámci výměny říká, že...

AP: Veterán a obhájce lidských práv propuštěný v rámci výměny říká, že Rusko se vrací do stalinských časů

Oleg Orlov, který se od 80. let minulého století věnoval ochraně lidských práv, si myslel, že se Rusko po pádu Sovětského svazu vydalo na cestu demokratického vývoje. Nyní, po téměř čtyřech desetiletích boje za svobodu, sleduje, jak se země pod vládou Vladimira Putina vrací k represivním praktikám připomínajícím temnou éru stalinského teroru.

Oleg Orlov, který začal svůj aktivismus již v 80. letech, když ještě vládl Sovětský svaz, byl svědkem toho, jak se Rusko po jeho rozpadu vydalo na cestu demokracie. Přestože nový demokraticky zvolený prezident nabízel naději na lepší budoucnost, nástup Vladimira Putina k moci přinesl postupné zhoršování situace. Putin nejenže tvrdě potlačil veškerý disent, ale také zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což bylo pro mnohé šokující a neakceptovatelné.

Orlov sám pocítil tvrdost nového režimu, když byl uvězněn za svůj veřejný nesouhlas s válkou na Ukrajině. Tohoto sedmdesátiletého aktivistu, který se postavil proti Putinovu režimu, čekal stejný osud jako mnoho jiných disidentů v jeho mládí – vězení a následný exil. Po svém propuštění, ke kterému došlo minulý týden v rámci největší výměny vězňů mezi Východem a Západem od dob studené války, se ocitl v exilu v Berlíně. Právě tam poskytl rozhovor agentuře The Associated Press, ve kterém ostře kritizoval Putinův režim a jeho stále se zvyšující represi vůči opozici.

„Vracíme se zpět do časů Stalina,“ prohlásil Orlov, který během rozhovoru vykazoval známky únavy z neustálého mediálního zájmu od svého propuštění. Podle něj je dnešní situace v Rusku natolik alarmující, že za pouhou kritiku vlády hrozí lidem vězení, což je něco, co nebylo vidět od dob Stalinovy diktatury. Represe jsou tak tvrdé, že se mnozí obávají otevřeně vyjadřovat své názory, což vytváří atmosféru strachu a nejistoty.

Nečekaná svoboda díky výměně vězňů

Orlov byl odsouzen v únoru tohoto roku k 2,5letému trestu odnětí svobody za zveřejnění článku proti válce na Ukrajině. Tento verdikt přišel po jeho neúspěšném odvolání a očekával se jeho převoz do trestanecké kolonie. Když byl ale v červenci nečekaně přemístěn z věznice ve středním Rusku, netušil, že tento přesun povede k jeho propuštění. Nakonec byl 1. srpna propuštěn v rámci rozsáhlé výměny vězňů mezi Ruskem a Západem, což mu umožnilo dostat se na svobodu.

Přestože byl donucen opustit svou rodnou zemi, Orlov je odhodlaný pokračovat ve své práci na podporu politických vězňů v Rusku. Jeho cílem je zajistit, aby jména těchto lidí nezmizela z veřejného povědomí a aby se jejich boj za svobodu neztratil v mlze zapomnění.

Reklama

Doporučujeme

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.

Desítky kojenců v Británii se přiotrávily kontaminovanou dětskou výživou

Britské zdravotnické úřady prověřují 36 případů podezření na otravu kojenců poté, co byly z trhu staženy některé šarže kojenecké výživy firem Nestlé a Danone. Důvodem je kontaminace toxinem cereulidem, který může vyvolat akutní zažívací potíže.

Druhé kolo rozhovorů Ukrajiny a Ruska v Abú Zabí skončilo bez průlomu

Ukrajina a Rusko uzavřely druhý den jednání v Abú Zabí bez dohody o ukončení války. Nejhmatatelnějším výsledkem je dohoda o výměně zajatců, která přinesla aspoň jeden konkrétní bod uprostřed dlouhého seznamu sporů. Zároveň to ukazuje, že kontakt mezi oběma stranami se po měsících znovu rozběhl na vyšší úrovni.

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 183 drony a dvěma balistickými raketami

Rusko v noci dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony. Na síti Telegram o tom informovalo ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Kličko podle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na Telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.

Mohli jsme být jemnější. Imigrační agenti se stahují z Minneapolisu

Možná by se nám hodil jemnější přístup, přiznal o své imigrační politice americký prezident Donald Trump v rozhovoru s moderátorem televize NBC, zatímco začalo stahování části federálních imigračních agentů z města Minneapolis. Také upozornil, že kampaň se zaměřila výhradně na „zločince".

EU obnovila schvalování obchodní dohody s USA

Zákonodárci Evropské unie (EU) se ve středu dohodli na obnovení schvalování obchodní dohody s USA. V případě narušení suverenity Evropy nebo nových celních hrozeb však může být její platnost v budoucnu pozastavena. Americký prezident Donald Trump stáhl své celní hrozby týkající se zemí, které se postavily jeho snaze získat Grónsko.

Počet labutí s ptačí chřipkou v údolí Temže roste

Ptačí chřipka znovu zasahuje britské řeky. Záchranáři i dobrovolníci hlásí desítky mrtvých a nemocných labutí v hrabství Berkshire a okolí Temže. Nákaza se šíří rychle a budí obavy, že skutečný rozsah je větší, než ukazují oficiální čísla.

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama