Více
  -3.1 C
  Czech
  Čtvrtek 9. února 2023

  OpenAI zavádí prémiovou verzi ChatGPT za 20 dolarů měsíčně

  Společnost OpenAI, která stojí za ChatGPT, oznámila, že pilotně zavádí měsíční předplatné v hodnotě 20 dolarů. To uživatelům nabízí přednostní přístup k ChatGPT i v době největší návštěvnosti, rychlejší odezvu chatbota a prioritní přístup k novým funkcím a vylepšením.

  Ruská raketa zničila v Kramatorsku obytný dům. Nejméně tři mrtví

  Ruská raketa zničila obytný dům ve východoukrajinském Kramatorsku a podle policie připravila o život nejméně tři lidi. Mezitím vrcholní představitelé Evropské unie včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen dorazili do Kyjeva na jednání o budoucnosti Ukrajiny.

  Singapuřan žádá odškodné 50 milionů od ženy, jež s ním nechtěla romantický vztah

  Odškodné ve výši tří milionů singapurských dolarů žádá v Singapuru muž od ženy, která mu údajně způsobila trauma tím, že odmítla jeho milostné návrhy a řekla mu, že jej vnímá jen jako přítele.

  AP: Ukrajinští chirurgové pracují kvůli poškozené energetické síti s baterkami

  Oleh Duda je chirurg, který se ve lvovské nemocnici věnuje péči o pacienty s rakovinou. Nedávno byl uprostřed složité a nebezpečné operace, když uslyšel v blízkosti výbuchy. O chvíli později zhasla světla. Neměl jinou možnost než pokračovat v práci s čelovou svítilnou. Za tři minuty naskočil generátor a světla se znovu rozsvítila, působilo to však jako věčnost, napsala agentura AP.

  „Ty osudné minuty mohly stát pacienta život,“ prohlásil Duda o chirurgickém zákroku z 15. listopadu, kdy pacientovi operoval jednu z hlavních tepen. Rusko tehdy spustilo další raketovou palbu na ukrajinskou energetickou síť a poškodilo téměř 50 procent energetických zařízení v zemi. Výpadek v dodávkách elektrického proudu postihl rovněž západoukrajinský Lvov.

  Ničivé údery, které pokračovaly i minulý týden a opět uvrhly zemi do temnoty, narušily systém zdravotní péče, už tak poznamenaný roky korupce, špatným hospodařením, pandemií covidu-19 a devíti měsíci války. Plánované operace se odkládají, záznamy o pacientech nejsou kvůli výpadkům internetu k dispozici a zdravotníci museli při vyšetření pacientů v potemnělých místnostech používat baterky.

  Minulý týden kyjevský kardiologický ústav zveřejnil na své facebookové stránce video, na němž chirurgové operují srdce dítěte, přičemž jediné světlo jim poskytovaly čelové svítilny a svítilna na baterie. „Radujte se, Rusové, na stole leží dítě a během operace úplně zhasla světla,“ komentuje situaci na videu ředitel institutu a lékař Borys Todurov. „Teď zapneme generátor – bohužel to bude trvat několik minut,“ dodal.

  Útoky zasáhly nemocnice a ambulantní zdravotnická střediska také na jihovýchodě Ukrajiny. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden uvedla, že od 24. února, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, do 23. listopadu ověřila nejméně 703 útoků na zdravotnická zařízení. Moskva vytrvale odmítá obvinění, že se zaměřuje na civilní zařízení. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden opět trval na tom, že Rusko cílí pouze na objekty „přímo či nepřímo související s vojenskou silou“.

  Jenže zrovna minulý týden při úderu na porodnici v nemocnici ve městě Vilňansk v Záporožské oblasti na jihovýchodě země zahynul novorozenec a dva lékaři byli těžce zraněni. V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zahynuli dva lidé poté, co ruské síly ostřelovaly polikliniku.

  Duda mezitím popsal ze Lvova, že výbuchy byly tak blízko nemocnice, až „se třásly stěny“ a lékaři i pacienti museli sejít do krytu ve sklepě – což se děje pokaždé, když se rozezní sirény. Nemocnice, která se specializuje na léčbu rakoviny, provedla ten den pouze deset ze 40 plánovaných operací.

  V nedávno osvobozeném jihoukrajinském Chersonu, který se po ústupu Ruska ocitl bez proudu, představují skutečnou výzvu pro tamní zdravotníky zastavené výtahy. Musejí snášet nepohyblivé pacienty dolů po schodech obytných domů a pak je zase vynášet nahoru na operační sály. Lékaři ve městě, kde se koncem listopadu začíná stmívat po 16. hodině, používají čelové svítilny, světla z telefonů a baterky. V některých nemocnicích nefunguje klíčové vybavení.

  Minulé úterý ruské údery na město zranily třináctiletého Artura Voblikova a lékaři mu museli amputovat ruku. Zdravotníci nesli mladíka temnými schodišti dětské nemocnice na operační sál v šestém patře. „Nefungují dýchací přístroje, nefunguje rentgen… Je tu jen jeden přenosný ultrazvuk a ten neustále přenášíme,“ popisuje lékaři Volodymyr Mališčuk, vedoucí chirurgického oddělení dětské nemocnice v Chersonu.

  Generátor, který dětská nemocnice používá, se minulý týden porouchal a zdravotnické zařízení zůstalo hodiny bez dodávek energie. Lékaři balí novorozence do přikrývek, protože nefunguje topení, přibližuje zástupkyně vedoucího oddělení intenzivní péče Olha Piljarská. Podle lékařky Maji Mendelové ztěžuje nedostatek tepla i operace. „Nikdo nepoloží pacienta na operační stůl, když jsou teploty pod nulou,“ uvedla.

  Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško v pátek řekl, že se neplánuje uzavření žádné z nemocnic v zemi, ať už bude situace jakkoli špatná. Úřady podle něj nicméně budou „optimalizovat využití míst a kumulovat vše nezbytné v menších prostorách“ kvůli snazšímu vytápění. Do všech ukrajinských nemocnic byly podle něj dodány dieselové nebo plynové generátory a v nadcházejících týdnech dostanou dalších 1100 generátorů, které poslali západní spojenci. V současné době mají podle ministra nemocnice dostatek paliva na sedm dní. Potřebné jsou však podle něj další záložní generátory. Generátory jsou navrženy tak, aby fungovaly krátkou dobu – tři až čtyři hodiny, ale výpadky proudu mohou trvat až tři dny, řekl Ljaško.

  Na nedávno znovudobytých územích se zdravotnický systém vzpamatovává z několikaměsíční ruské okupace. Prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil ruské síly z uzavření zdravotnických zařízení v Chersonské oblasti a rabování zdravotnického vybavení – dokonce i sanitek. Lékařka Olha Kobevková, která se nedávno vrátila z osvobozených míst Chersonské oblasti, kam přivezla humanitární pomoc, se vyjádřila podobně jako Zelenskyj. „Rusové ukradli ze zdravotnických zařízení dokonce i ručníky, přikrývky a obvazy,“ uvedla.

  V Kyjevě většina nemocnic funguje jako obvykle, přičemž se částečně spoléhají na generátory. Menší soukromé ordinace a zubařské kliniky mají ovšem při poskytování péče pacientům obtíže. Kyjevský zubař Viktor Turakevič musí přesouvat i naléhavé termíny, protože výpadky proudu v ordinaci trvají nejméně čtyři hodiny denně a objednaný generátor dorazí až za několik týdnů.

  Výpadky proudu také ztížily přístup k on-line záznamům pacientů a systém ministerstva zdravotnictví, který uchovává všechna data, byl nedostupný, popsala Kobevková, která pracuje v západoukrajinském městě Černivci. Duda poznamenal, že tři lékaři a několik zdravotních sester z jeho nemocnice odjelo léčit ukrajinské vojáky na frontu. „Válka zasáhla každého lékaře na Ukrajině, ať už na západě nebo na východě, a míra bolesti, které denně čelíme, je těžko měřitelná,“ řekl Duda.

  WHO minulý týden uvedla, že ukrajinský zdravotnický systém čelí „dosud nejtemnějším dnům války“. Děje se tak v době rostoucí energetické krize, nástupu chladného zimního počasí a dalších problémů. „Letošní zima ohrozí životy milionů lidí na Ukrajině,“ prohlásil šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. Předpověděl, že další dva až tři miliony lidí mohou opustit své domovy ve snaze najít teplo a bezpečí, přičemž budou čelit zdravotním obtížím včetně respiračních infekcí, jako je covid-19, zápal plic a chřipka.

  Sledujte nás na sítích

  Čínský špionážní balon byl součástí celosvětové flotily, tvrdí Pentagon

  Americké ministerstvo obrany zjistilo, že čínský špionážní balon sestřelený v sobotu nad pobřežím Jižní Karolíny není ojedinělý. Podle Pentagonu má patřit do flotily, která za poslední roky obletěla pět kontinentů. Spojené státy proto nově získané informace o účelu balonu sdílely s desítkami spojenců.

  Zelenskyj žádá Macrona a Scholze o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem žádal o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel. Informovala o tom agentura AFP.

  Obchod mezi Čínou a Spojenými státy dosáhl navzdory rostoucímu napětí nového rekordu

  Výše dovozu a vývozu mezi Spojenými státy americkými a Čínou vzrostla minulý rok na nový rekord. Vzájemné ekonomické vztahy obou států tak posílily navzdory rostoucímu geopolitickému napětí. Ekonomové proto usuzují, že jsou země nadále více propojené, než často dávají najevo.

  Mezinárodní tým pozastavil vyšetřování sestřelení letadla MH17 nad Ukrajinou

  Mezinárodní tým pozastavil vyšetřování sestřelu letadla MH17 nad separatistickým územím na východě Ukrajiny, které si v roce 2014 vyžádalo 298 životů. Na tiskové konferenci v nizozemském Haagu o tom dnes podle agentury AP informovali vyšetřovatelé. Uvedli, že nemají dostatek důkazů, aby mohli trestně stíhat další osoby, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Loni v listopadu nizozemský soud kvůli sestřelení malajsijského letadla odsoudil v nepřítomnosti na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského separatistu.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Čínský špionážní balon byl součástí celosvětové flotily, tvrdí Pentagon

  Americké ministerstvo obrany zjistilo, že čínský špionážní balon sestřelený v sobotu nad pobřežím Jižní Karolíny není ojedinělý. Podle Pentagonu má patřit do flotily, která za poslední roky obletěla pět kontinentů. Spojené státy proto nově získané informace o účelu balonu sdílely s desítkami spojenců.

  Zelenskyj žádá Macrona a Scholze o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem žádal o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel. Informovala o tom agentura AFP.

  Obchod mezi Čínou a Spojenými státy dosáhl navzdory rostoucímu napětí nového rekordu

  Výše dovozu a vývozu mezi Spojenými státy americkými a Čínou vzrostla minulý rok na nový rekord. Vzájemné ekonomické vztahy obou států tak posílily navzdory rostoucímu geopolitickému napětí. Ekonomové proto usuzují, že jsou země nadále více propojené, než často dávají najevo.

  Mezinárodní tým pozastavil vyšetřování sestřelení letadla MH17 nad Ukrajinou

  Mezinárodní tým pozastavil vyšetřování sestřelu letadla MH17 nad separatistickým územím na východě Ukrajiny, které si v roce 2014 vyžádalo 298 životů. Na tiskové konferenci v nizozemském Haagu o tom dnes podle agentury AP informovali vyšetřovatelé. Uvedli, že nemají dostatek důkazů, aby mohli trestně stíhat další osoby, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Loni v listopadu nizozemský soud kvůli sestřelení malajsijského letadla odsoudil v nepřítomnosti na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského separatistu.