menu

10.4 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Při amerických úderech na cíle v Jemenu zahynulo podle Húsíů přes 70 lidí

Nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech na baštu povstaleckých Húsíů v severní provincii Saada. Útok podle informací povstalců zasáhl věznici pro africké migranty, napsala agentura AP. Dalších nejméně osm lidí včetně žen a dětí zahynulo při leteckých úderech Spojených států na jemenské hlavní město Saná a další lidé utrpěli zranění. Húsíové také hlásí další americké údery na severní provincii Amran. Podle agentury AFP o tom informovala húsijská televize Al-Masíra.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.

ANALÝZA: Rakety ATACMS válku na Ukrajině nezvrátí, Rusům ale mohou zatopit

Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na muniční sklad hluboko na ruském území. Stalo se tak poté, co americký prezident Joe Biden povolil ukrajinské armádě používat tento typ střel k útokům v ruském vnitrozemí, což vyvolalo ostrou reakci ze strany Ruska. Biden tak rozvázal obráncům ruce. Rakety sice pravděpodobně průběh války významně neovlivní, ruské armádě však zkomplikují život.

Ukrajina poprvé použila podle tamních médií americké rakety ATACMS k úspěšnému útoku na muniční sklad nedaleko města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska. Došlo k tomu krátce poté, co Biden povolil Kyjevu použití těchto střel na ruském území.

Ukrajina používá rakety ATACMS již delší dobu na likvidaci cílů v Ruskem okupovaných oblastech. Washington se dosud zdráhal udělit v tomto ohledu Kyjevu volnost kvůli obavám z eskalace války po překročení další „červené čáry“.

Moskva již dříve varovala, že použití západních zbraní na ruském území bude považovat za přímé zapojení Severoatlantické aliance (NATO) do konfliktu. Bidenův krok skutečně spustil ostrá prohlášení.

Moskva varovala, že použití raket dlouhého doletu radikálně změní průběh války. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharova zopakovala Putinova slova, když řekla, že by to změnilo samotnou podstatu konfliktu a znamenalo by to střet s NATO.

Z politických pater zaznívají hesla o třetí světové válce. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý (v den, kdy válka proti Ukrajině trvá tisícím dnem) svým podpisem stvrdil novou doktrínu jaderného odstrašování.

Rusko může podle jejího znění nasadit jaderné zbraně v případě útoku konvenčními zbraněmi nejaderné země podporované jadernou mocností, což je považováno za jasné varování Spojeným státům a jejich spojencům.

Specifikace raket  

ATACMS je série balistických střel země-země s dostřelem až 300 kilometrů, což je pro Ukrajince zásadní, vyráběná společností Lockheed Martin. Rakety nejprve vzlétnou vysoko do atmosféry a pak obrovskou rychlostí padají přímo k zemi jako šíp.

Tento typ střel je obtížný k sestřelení. Může nést hlavici o váže 225 kilogramů určenou k likvidaci zpevněných objektů a větších konstrukcí. ATACMS jsou tedy vhodné k eliminaci velitelských stanovišť, bunkrů, mostů, muničních skladů a leteckých základen.

Nést ovšem mohou i kazetovou munici – konkrétně tři stovky malých bomb, které se na místě určení rozptýlí do okolí. Tento typ munice je vhodný k útokům na pěchotu a lehčí obrněné jednotky nebo zaparkovaná letadla, napsal server BBC News.

Další výhodou ATACMS je možnost odpalování z raketometů HIMARS a M270 – oba systémy dostala Ukrajina už dříve a umí s nimi zacházet. Nevýhoda takových střel Storm Shadow je, že je musí Ukrajinci odpalovat ze vzduchu.

ATACMS mají největší dostřel ze všech těžkých raket v ukrajinském arzenálu. Dostřelem i silou jsou americkým střelám nejblíže právě již zmíněné Storm Shadow. Jsou schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 245 kilometrů.

Ukrajina použila ATACMS již loni ke zničení několika vrtulníků a další cenné techniky na ruských letištích. Měla však k dispozici jen variantu s nižším dostřelem. ATACMS byly poprvé použity ve válce v Perském zálivu roku 1991.

Americká armáda je postupně nahrazuje modernějšími raketami Precision Strike Missile s dostřelem až 500 kilometrů. Dodání modernějších raketových systémů Kyjevu přitom není na stole.

Dosud bylo podle serveru Seznam Zprávy vyrobeno celkem 4000 raket ATACMS, včetně horších variant s nižším dostřelem. USA navíc 600 z nich použily a zhruba 1 750 prodaly na vývoz. Ročně vyrobí asi 500 kusů, většina z nich ale putuje do zahraničí. 

Jak ovlivní válku   

Experti se shodují, že rakety ATACMS neovlivní průběh války, spíše však zkomplikují politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bude na Ukrajině co nejrychleji chtít dosáhnout příměří. Mohou však okupanty alespoň zpomalit.

Ukrajinci teď mají možnost cílit na důležité trasy zásobování nebo vojenské pozice související s připravujícími se útoky. Mohou tak zkomplikovat a zpomalit ruské útoky a dočasně ulevit kritickým úsekům na frontových liniích.

ATACMS mohou ochromit letectvo, ruská armáda si je ovšem této skutečnosti vědoma a přesunula personál a techniku z letišť v dostřelu. To je samozřejmě ale i komplikací – stíhačkám bude trvat déle, než dorazí ke svým cílům.

Rusové navíc museli přesunout některé muniční sklady a zásobování dále od fronty, což poskytlo Ukrajině jistou taktickou výhodu a může to rovněž vést k úlevě na frontě. Obráncům to pak může zvýšit morálku a na okupanty vyvinout psychologický tlak.

„Nemyslím si, že to bude rozhodující,“ řekl západní diplomat působící v Kyjevě, který si nepřál být jmenován. „Nicméně je to symbolické rozhodnutí, které zvyšuje sázky a demonstruje symbolickou podporu Ukrajině. Může to Rusům zvýšit náklady na válku,“ dodal.

Nedostatečné množství

Bývalá náměstkyně ministra obrany USA Evelyn Farkas uvedla, že střely ATACMS by mohly mít drtivý psychologický efekt, pokud by zasáhly Kerčský most, což je klíčová spojovací zásobovací trasa mezi Ruskem a anektovaným Krymem.

Hlavním důvodem, proč ATACMS průběh války nezmění a spíše získají obráncům trochu času, je, že těchto střel nemají Ukrajinci dostatek. Starších verzí dostali zhruba jen 50 kusů a o novějších verzích nejsou čísla známa, napsal magazín Forbes.

Dostupný počet střel nebude vzhledem k jejich omezené výrobě dostačující a dramatickou změnu na bojišti proto nepřinese. Televize CNN doplnila, že dalším důvodem je fakt, že Ukrajina už dokázala zasáhnout cíle hluboko uvnitř ruského území drony.

Těmito levnými a snadno vyrobitelnými zbraněmi dokázala napáchat značné škody na ruské vojenské i energetické infrastruktuře. Ukrajinská hejna dronů způsobila Moskvě určité problémy, významný dopad na průběh války ovšem neměla.

Lze očekávat, že ne úplně příjemné budou i údery střel ATACMS v kombinaci se Storm Shadow. Postup okupantů navíc mohou zpomalit americké protipěchotní miny, jejichž dodávky Ukrajině administrativa Bidena schválila.

Válka se vyostřuje

Biden povolil Ukrajině používat ATACMS k útokům v ruském vnitrozemí po zprávách od jihokorejských a ukrajinských tajných služeb o až 12 tisících severokorejských vojácích rozmístěných v Kurské oblasti a menších skupinách na Ukrajině.

Odborníci se však shodují, že Biden chce pro Ukrajinu získat co nejlepší pozici před usednutím Trumpa do Bílého domu. O to samé se snaží i Putin, který na Ukrajinu poprvé vypálil novou balistickou mezikontinentální střelu.

USA se snaží dát Ukrajině mocnější zbraně, Rusko přiostřuje rétoriku a zintenzivňuje údery na ukrajinskou vojenskou a civilní infrastrukturu. „Všechno je to propojené,“ napsal ve svém hodnocení Mykhaylo Samus, šéf institutu New Geopolitics Research Network.

Rusko podle něj shromažďuje stovky balistických střel Iskander s doletem až 500 kilometrů a hypersonických balistických raket Kinžal s doletem kolem dvou tisíc kilometrů. Chce vyslat Washingtonu před předáním moci zprávu a ukázat svou sílu.

„Tohle všechno je o přípravě na silnou pozici pro rozhovory s Trumpem, abychom pochopili, že Rusko nebude dělat kompromisy,“ napsal Mykhaylo. Bidena zase podle řady odborníků motivuje hrozba, že Trump stopne podporu Ukrajiny, což se ale stát vůbec nemusí.

Snahu zlepšit ukrajinské i ruské postavení před zvolením Trumpa pozoruje i Jade McGlynn z katedry válečných studií na King’s College London. Je ovšem skeptický ohledně toho, že by byla dohoda s Putinem vůbec možná. Jeho cílem podle něj stále zůstává Ukrajinu rozdělit a učinit z ní „ruský satelit“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás