menu

11.5 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Papež Lev XIV dnes vyzval k propuštění všech vězněných novinářů. Stalo se tak při setkání s novináři akreditovanými ve Vatikánu, píší agentury. Média také vyzval, aby informovala bez předsudků, fanatismu a nenávisti. Média by podle něj měla také používat umělou inteligencí s odpovědností a rozvahou.

Nečas dorazí na MS, naskočí už proti Švýcarsku

Martin Nečas se ve čtvrtek připojí k české reprezentaci. Po vyřazení Colorada z play off NHL prošel zdravotní prohlídkou a dostal od klubu zelenou. Úvodní trénink v Herningu nestihne, tým se ho ale pokusí dostat ještě ten den na led.

ANALÝZA: Nerostná dohoda je malým vítězstvím pro Ukrajinu a velkou komplikací pro Rusko

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Ukrajinský parlament ve čtvrtek ratifikoval nerostnou dohodu se Spojenými státy. Dohoda tak má zelenou. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil její podpis po usilovném jednání o finální podobě. Současná verze je pro Ukrajinu minimálně výhodnější než ty předchozí.

Ještě v únoru to vypadalo s Ukrajinou opravdu bledě. Měla podepsat klíčovou dohodu o vzácných nerostných surovinách s USA.

K tomu však nedošlo. Místo pozitivního posunu v napjaté době vyrazil Evropě dech šok, když došlo k emocionálně vyhrocené roztržce v Oválné pracovně mezi Zelenským, prezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentem J. D. Vancem.

Trump se pak dopustil série znepokojivých tvrzení, kdy neváhal z války obvinit Ukrajinu a zpochybnit Zelenského legitimitu coby prezidenta.

Evropu čekala jedna studená sprcha za druhou. Nepřehlédnutelný byl fakt, že Trump a jeho lidé byli na Ukrajinu tvrdší než na Rusko. To mimochodem v dubnu nabídlo USA vlastní nerostnou dohodu. Objevily se zprávy, že obě země na její finální podobě pracují. Nikdy ale nedošlo k jejímu realizování.

Dohoda s Ukrajinou

Místo toho je hotová nerostná dohoda s Ukrajinou. Nejprve ji na pokyn Zelenského podepsala ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenko a americký ministr financí Scott Bessent. Ve čtvrtek ji ratifikoval ukrajinský parlament. Pro hlasovalo 338 ze 400 poslanců. Z opozice však zazněla i ostrá kritika.

K podepsání dohody došlo po setkání Zelenského s Trumpem ve Vatikánu, a to v době, kdy Trumpova rétorika vůči Rusku přiostřila. Opakovaně uznal, že ruský diktátor Vladimir Putin možná prodlužuje mírové rozhovory a vodí ho za nos. Stále je však přesvědčený, že chce válku ukončit.

Nerostná dohoda je zlom v americko-ukrajinských vztazích a v mocenském boji mezi Západem a Ruskem.

Dohoda dává USA přednostní právo těžit na Ukrajině vzácné nerostné suroviny a říká, že budou profitovat nejen z nich, ale také z ukrajinské energetiky – zemního plynu a ropy. Počítá i se zřízením investičního fondu. Do něj budou rovným dílem přispívat obě strany prostřednictvím řady neprůhledných prostředků, ale i zisků z energetiky. Prostředky z fondu půjdou do poválečné obnovy Ukrajiny.

Americké firmy, které budou mít zájem o rekonstrukci země, budou osvobozeny od daní. Ukrajina tak dostane pomoc s poválečnou obnovou, Spojené státy zase získají přístup k prvkům důležitým pro výrobu technologií v době napjatých obchodních vztahů s Čínou, na jejichž vzácných nerostech jsou značně závislé.

Třeba takový grafit je důležitý pro výrobu baterií a elektromobilů. Ukrajina patří mezi pět zemí s největšími zásobami tohoto materiálu. Nejvýznamnější ložiska se nacházejí na západě a jihozápadě země. Podobně zásadní je lithium, jehož zásoby na Ukrajině mají představovat až třetinu všech evropských ložisek.

Jasné stanovisko USA

Zatímco první návrhy dohody byly pro Ukrajinu značně nevýhodné, tu podepsanou lze označit za první diplomatické vítězství v jednáních o vlastní budoucnosti.

Trump ukázal, že je schopen ústupků. Původně totiž podmiňoval dohodu tím, že Kyjev bude muset splatit dluh za minulou americkou vojenskou pomoc. Současná dohoda má ale úplně jiné znění. Neposkytuje sice Ukrajině žádné bezpečnostní garance, defacto ale říká – zisky z nerostného bohatství a energetiky za budoucí vojenskou pomoc.

Ukrajina se teď nemusí bát, že se od ní USA odkloní. Mohly by jí například dodat systémy protivzdušné obrany, o nichž se nedávno mluvilo.

Dohoda je ale pro Kyjev vítězstvím i symbolickým, hodnotí v analýze Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).

„Dohoda zaujímá mnohem tvrdší postoj k Rusku než původní návrhy,“ všímají si analytici. „Například mluví o ruské invazi v plném rozsahu. Americké ministerstvo financí dodává, že žádný stát nebo člověk, který financoval nebo pomáhal ruské invazi a ruské válečné mašinerii, nebude moci profitovat z rekonstrukce Ukrajiny,“ dodali.

Upozorňují, že dohoda sice bezpečnostní garance nenabízí, ale znovu potvrzuje dlouhodobé strategické spojenectví USA a Ukrajiny a americkou podporu ukrajinské bezpečnosti, prosperity, rekonstrukce a integrace do globálního ekonomického rámce. Shodují se, že Trump dal schválením dohody najevo jasný zájem o Ukrajinu.

„Dohoda USA těsněji propojuje s Ukrajinou v tom, že nyní mají o něco větší osobní zájem na tom, aby válka skončila, a mohli tak rozvíjet tato aktiva,“ uvedl Adam Web z oddělení pro nerosty u konzultační firmy Benchmark Minerals.

Co je důležité, Ukrajina se neprodala, jak se někteří evropští politici obávali, že se s podepsáním a schválením dohody parlamentem stane. Země si zachovává plnou kontrolu nad nerostným bohatstvím i energetickou infrastrukturou. Sama bude rozhodovat o tom, co a kdy se bude těžit, uvedl ukrajinský premiér Denys Šmyhal. To potvrdili v analýze dohody i experti z CSIS.

Snadné to nebude

Co se benefitů pro USA týče, ty zůstávají sporné. Analytici se proto shodují, že jak bude dohoda fungovat v praxi, ukáže až čas.

Jak připomínají analytici z CSIS, vybudování velkého dolu a s ním spojeného zpracovatelského závodu trvá zhruba 18 let. Navíc vyžaduje investici mezi půl miliardou a miliardou dolarů. Pak může důl a zařízení fungovat přinejmenším 50 let, pokud tedy investoři důvěřují politické a ekonomické stabilitě dané země. Což může být v případě Ukrajiny problém.

Těžba je extrémně energeticky náročná. Rusko přitom útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. V současnosti má energetika země asi třetinový výkon. Proto může mít podle analytiků Trump zájem o Záporožskou jadernou elektrárnu.

Další překážkou je, že sedm z čtyřiadvaceti možných provozuschopných ložisek se nachází na území okupovaném Ruskem. Je otázka, zda Trump uzavře nerostnou dohodu i s Putinem, pokud nakonec bude dosaženo míru.

Putin má problém

Nerostná dohoda znamená pro Rusko velký problém. USA otevřeně označují zemi coby agresora a prosazují suverénnost Ukrajiny. Analytici hodnotí, že Kreml vymýšlí, jak si zase naklonit Washington na svou stranu a hledá, co by mu mohl nabídnout. Reálně mu teď totiž hrozí, že bude muset uzavřít mírovou dohodu, která nebude podle jeho podmínek.

Jinými slovy, analytici si u ruských elit všímají nervozity z nového možného spojenectví Spojených států a Ukrajiny.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruská armáda se rychle učí, NATO si toho všímá

Ruská armáda na začátku války šokovala katastrofálními chybami a nedostatky způsobenými sovětskou strukturou velení a způsobem vedení boje i technologickou zaostalostí. To vedlo k prozření, že není tak nebezpečná, jak se myslelo. Na bojišti se však učí a přizpůsobuje. Přestože se můžeme jen stěží bavit o dokonalém fungování ruských sil, v některých ohledech se jejich schopnosti zlepšují, což by neměla brát Severoatlantická aliance (NATO) na lehkou váhu.

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech "zákeřnější" než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech.

Francie brzdí Dukovany, dopis eurokomisaře způsobil roztržku

Evropská komise zkoumá, jestli jihokorejská KHNP získala v jaderném tendru na Dukovany nepovolenou finanční podporu. Francouzská firma EDF, která ve výběrovém řízení neuspěla, mezitím zablokovala podpis smlouvy žalobou. Premiér Fiala tvrdí, že dopis z Bruselu nebyl oficiálním stanoviskem Komise.

Rusko chce jednat o míru, tvrdil Putinův mluvčí. O Zelenského návrhu nic neřekl

Rusko chce seriózní vyjednávání o ukončení války s Ukrajinou, řekl dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, který v neděli navrhl uspořádat tento čtvrtek v Istanbulu přímá jednání mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov nic neřekl o návrhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že se ve čtvrtek osobně dostaví do Istanbulu, aby jednal se svým ruským protějškem, uvedla agentura AFP. Dodala, že by šlo o první takové jednání od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruská armáda se rychle učí, NATO si toho všímá

Ruská armáda na začátku války šokovala katastrofálními chybami a nedostatky způsobenými sovětskou strukturou velení a způsobem vedení boje i technologickou zaostalostí. To vedlo k prozření, že není tak nebezpečná, jak se myslelo. Na bojišti se však učí a přizpůsobuje. Přestože se můžeme jen stěží bavit o dokonalém fungování ruských sil, v některých ohledech se jejich schopnosti zlepšují, což by neměla brát Severoatlantická aliance (NATO) na lehkou váhu.

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech "zákeřnější" než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech.

Francie brzdí Dukovany, dopis eurokomisaře způsobil roztržku

Evropská komise zkoumá, jestli jihokorejská KHNP získala v jaderném tendru na Dukovany nepovolenou finanční podporu. Francouzská firma EDF, která ve výběrovém řízení neuspěla, mezitím zablokovala podpis smlouvy žalobou. Premiér Fiala tvrdí, že dopis z Bruselu nebyl oficiálním stanoviskem Komise.

Rusko chce jednat o míru, tvrdil Putinův mluvčí. O Zelenského návrhu nic neřekl

Rusko chce seriózní vyjednávání o ukončení války s Ukrajinou, řekl dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, který v neděli navrhl uspořádat tento čtvrtek v Istanbulu přímá jednání mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov nic neřekl o návrhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že se ve čtvrtek osobně dostaví do Istanbulu, aby jednal se svým ruským protějškem, uvedla agentura AFP. Dodala, že by šlo o první takové jednání od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Australský premiér Albanese představil novou vládu, která se funkce ujme v úterý

Australský premiér Anthony Albanese dnes představil svůj nový kabinet, který bude mít 30 členů. Napsala to agentura AP. Vláda složená z labouristů, kteří 3. května drtivě zvítězili v parlamentních volbách, se funkce ujme v úterý ráno místního času.

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Papež Lev XIV dnes vyzval k propuštění všech vězněných novinářů. Stalo se tak při setkání s novináři akreditovanými ve Vatikánu, píší agentury. Média také vyzval, aby informovala bez předsudků, fanatismu a nenávisti. Média by podle něj měla také používat umělou inteligencí s odpovědností a rozvahou.

Ukrajinský diplomat kritizuje, že chce Německo tajit dodávky zbraní

Ukrajinský diplomat Andrij Melnyk kritizoval oznámení německého kancléře Friedricha Merze, že Berlín přestane zveřejňovat podrobné údaje o dodávkách zbraní Kyjevu. Bývalý velvyslanec v Německu agentuře DPA naznačil, že by to mohl být jen pokus zastřít nedostatečnou vojenskou pomoc zemi, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Melnykův nástupce, současný velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev, naopak Merzovo rozhodnutí podpořil.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás