Měsíce předtím, než uprchl do Severní Koreje, čelil americký voják Travis King dvěma obviněním z napadení. Podle soudního rozhodnutí a právníka, který ho zastupoval, dostal pokutu od jihokorejského soudu za poškození policejního auta. Nové informace o incidentu přinesla agentura Reuters a server BBC.
Americký voják je zadržován v Severní Koreji poté, co neoprávněně překročil hranici z Jižní Koreje, potvrdila americká armáda. Krize přichází v době obzvláště napjatých vztahů mezi USA a Severní Koreou, jedním z nejizolovanějších států světa.
Americká armáda se snažila od úterý zjistit osud Travise Kinga. Ten během exkurze v demilitarizované zóně neoprávněně překročil mezikorejskou hranici do Severní Koreje.
Mom of US soldier Travis King who defected to North Korea can’t imagine son ‘doing anything like that’ https://t.co/QPMBpwVAwW pic.twitter.com/Gi3pwqjhsU
— New York Post (@nypost) July 19, 2023
Útěk byl nejspíše plánovaný
Kingovy motivace pro jeho velice riskantní krok zůstávají nejasné. King, 23 let, je v armádě od ledna 2021. Je jezdeckým průzkumníkem – specialistou na průzkum – původně přiděleným k prvku 1. obrněné divize armády na rotaci s americkou armádou v Jižní Koreji.
Zdá se, že jeho krok byl skutečně předem naplánovaný, uvádí server BBC. Moderátor severokorejského podcastu Jacco Zwetsloot pracoval v roce 2012 pro cestovní kancelář, která brala americké vojáky do JSA. Říká, že „neexistuje žádný způsob, jak by tato osoba mohla jednoho dne uniknout z letiště a zarezervovat si jeden z těchto zájezdů na druhý den“.
Vysvětluje, že vyřízení oprávnění k jedné z těchto cest obvykle trvá tři dny. Velitelství OSN, které oblast provozuje, musíte předložit číslo pasu a vojenský průkaz.
Od pandemie je také mnohem obtížnější se na tyto zájezdy dostat. Začaly být znovu pořádány teprve nedávno a zdá se, že cizincům je nabízejí jen dvě společnosti. Rezervace by vyžadovala výzkum a plánování.
Měl čelit disciplinárnímu řízení
Američtí představitelé uvedli, že King skončil ve vazbě v Jižní Koreji za blíže nespecifikovaný přestupek. Byl převezen americkou armádou na letiště, aby se vrátil do své domovské jednotky ve Spojených státech, když se zjevně rozhodl připojit k turné do demilitarizované zóny.
King se přiznal k napadení a ničení veřejných statků během incidentů v říjnu. 8. února mu soud západního okresu v Soulu udělil pokutu 5 milionů wonů (4 000 dolarů), podle kopie rozsudku, kterou přezkoumala agentura Reuters.
Dva američtí představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, uvedli, že voják měl čelit disciplinárnímu řízení ze strany americké armády.
Soud v Soulu loni 25. září uvedl, že King v klubu několikrát udeřil jiného muže pěstí do obličeje, ale případ byl vyřešen. O dva týdny později, 8. října, policisté reagovali na zprávu o další hádce týkající se Kinga a pokusili se ho vyslechnout. Podle soudního dokumentu pokračoval ve svém „agresivním chování“, aniž by odpovídal na otázky policie.
Policie ho umístila na zadní sedadlo svého hlídkového vozu, kde křičel nadávky a urážky na adresu Korejců, korejské armády a korejské policie, uvedl rozsudek. Během své tirády několikrát kopl do dveří vozidla, čímž způsobil škodu ve výši 584 000 wonů, stojí v rozsudku.
Soud dále uvedl, že obžalovaný se k obvinění přiznal, neměl žádný předchozí záznam v trestním rejstříku a zaplatil 1 milion wonů za opravu vozidla, přičemž v rozsudku uvedl důvody ve prospěch jeho osoby.