4.8 C
Czech
Úterý 24. února 2026
ZprávyAmerický dezinformátor má zaplatit rodičům oběti masakru 4,1 milionu dolarů

Americký dezinformátor má zaplatit rodičům oběti masakru 4,1 milionu dolarů

Americký dezinformátor Alex Jones má zaplatit rodičům šestiletého chlapce zabitého při střelbě na základní škole Sandy Hook před téměř deseti lety 4,1 milionu dolarů (přes 98 milionů korun) za svá lživá tvrzení, že tragédie byla podvod. Rozhodla o tom porota v soudním procesu, v němž po něm rodiče zabitého hocha požadují odškodné. Podle agentury AP je to poprvé, co porota Jonese seznala finančně odpovědným za jeho lživá tvrzení.

Porota v texaském Austinu ve čtvrtek rozhodla o náhradě škody a musí ještě určit případné odškodné s represivní funkcí, poznamenala stanice BBC News. Celková částka přiznaná v tomto případě by mohla být určující pro další žaloby proti Jonesovi, píše AP. Rodiče zastřeleného chlapce Neil Heslin a Scarlett Lewisová požadují nejméně 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun) za pomluvu a úmyslné způsobení citové újmy.

Jones po útoku na školu prostřednictvím svých mediálních kanálů vytrvale přiživoval konspirační teorii, že střelba s 26 oběťmi byla zinscenovaná ve snaze regulovat držení zbraní a že rodiče zabitých dětí jsou „krizoví herci“. Rodiny deseti obětí jej později zažalovaly za pomluvu a soudy ve dvou amerických státech loni rozhodly, že Jones ve věci nese právní odpovědnost. To připravilo půdu pro sérii procesů, v nichž poroty rozhodnou o výši odškodného, přičemž současné jednání je součástí prvního z nich.

Při středeční výpovědi Jones přiznal, že jeden z nejhorších masakrů na amerických školách byl skutečný, a své dřívější počínání označil za nezodpovědné. Navzdory odvolání svých tvrzení o tragédii v Sandy Hook však pokračoval v používání své platformy k útokům na porotce a soudce v tomto případě, poznamenala BBC News.

Heslin a Lewisová u soudu vypověděli, že je Jonesovi stoupenci léta obtěžovali a hrozili jim smrtí v mylné víře, že o smrti syna lžou. Během závěrečné řeči jejich advokát porotce vyzval, aby Jonese pohnali k zodpovědnosti za to, že na smrti chlapce vydělával. Jonesův obhájce připustil, že jeho mandant a Infowars informovali o Sandy Hook „nezodpovědně“, ale tvrdil, že klient není zodpovědný za obtěžování, podotkla agentura Reuters.

Jones je už řadu let jednou z hlavních tváří krajně pravicové konspirační mediální scény ve Spojených státech. Jeho organizace Infowars jako „operaci pod falešnou vlajkou“ nevykreslovala jen masakr na škole Sandy Hook, ale i další masové střelby. Za nenávistné projevy a obtěžování byl v roce 2018 vykázán z největších sociálních sítí světa. Žaloby, kterým aktuálně čelí, prezentuje jako útok na svobodu slova.

U soudu vypověděl, že jakékoli odškodné nad dva miliony dolarů „by nás potopilo“. Podle Jonese jeho podnikání poškodily zásahy velkých internetových platforem, jeho společnost Free Speech Systems v červenci vyhlásila bankrot. Právník Heslina a Lewisové ve středu uvedl, že Jonesovy zisky po vyloučení z facebooku nebo twitteru dál rostly a Infowars v roce 2018 místy vydělávalo přes 800.000 dolarů (přes 19 milionů Kč) denně.

Při střelbě v základní škole Sandy Hook v americkém státě Connecticut v roce 2012 dvacetiletý muž jménem Adam Lanza zabil 20 dětí a šest dospělých.

Reklama

Doporučujeme

Dva přístavy Panamského průplavu převzala tamní vláda, provoz není ohrožen

Panamské úřady v pondělí převzaly kontrolu nad dvěma přístavy Panamského průplavu. Učinily tak na základě lednového rozhodnutí nejvyššího soudu, který zrušil koncese na provoz přístavů firmě Panama Ports Company (PPC), což je dceřiná společnost hongkongské CK Hutchison Holdings. Ta podle agentury AP uvedla, že ukončila provoz přístavů poté, co dorazili vládní úředníci a pohrozili jí trestním stíháním, pokud prostory neopustí.

Putin nedosáhl svého cíle, Ukrajina se ubránila, řekl na výročí invaze Zelenskyj

Ruský prezident Vladimir Putin za čtyři roky války nedosáhl svých cílů, Ukrajina ubránila svou nezávislost. Na úvod dnešního čtvrtého výročí vpádu ruských vojsk do své země to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píší tiskové agentury. Kyjev udělá vše pro zajištění trvalého míru, dodal ukrajinský vůdce v projevu přenášeném televizí.

Jak Mexiko ulovilo proslulého drogového bosse

Mexické bezpečnostní síly zabily Nemesia Rubéna Oseguera Cervantese (známého jako El Mencho), mexického drogového barona a nejvyššího představitele kartelu Jalisco New Generation se sídlem v Jaliscu. Jak operace probíhala?

Dovolenkový ráj se změnil v peklo. Násilí v Puerto Vallarta může odradit turisty

Vzpomínky na západ slunce v Puerto Vallarta nikdy nezestárnou. A to je důvod, proč se do města vrací tolik turistů, zejména těch z USA. Působí jako dovolenkový ráj a někteří se rozhodnou sem i přestěhovat. Řada Američanů tu má rodinu. Události z posledních dní však mohou mnoho z nich od cesty nebo života zde odradit.

Yosemitský Firefall znovu rozzáří El Capitan

Každý únor se v Yosemitském národním parku odehraje krátké, ale ohromující představení. Vodopád Horsetail Fall se na několik minut promění v proud zářivé oranžové barvy. Vypadá jako láva stékající ze žulové stěny El Capitan. Ve skutečnosti jde o hru světla, vody a přesného úhlu zapadajícího slunce.

Pokojové rostliny vzduch doma nespasí

Vzduch doma často není tak čistý, jak si myslíme. V zimě zavřeme okna, zapálíme svíčky, vaříme na plynu a trávíme uvnitř většinu dne. Odborníci varují, že právě interiér může být plný škodlivin. Rostliny sice pomáhají, ale samy o sobě problém nevyřeší.

Ukrajina se propojuje s EU přes společné podniky

I během války hledají ukrajinské společnosti způsoby, jak vstoupit na evropský obchodní trh. Společné podniky v oblasti obrany, telekomunikací a zelené energie ukazují, jak se Ukrajina může postupně přiblížit EU, a to ještě předtím, než se stane jejím plnoprávným členem.

Trump a Bílý dům se po získání olympijského zlata v hokeji posmívají Kanadě

Americký prezident Donald Trump a Bílý dům neotáleli s reakcí na nedělní kanadskou hokejovou prohru, která Spojeným státům vynesla olympijské zlato. Zatímco Bílý dům sdílel snímek, na němž orel bělohlavý, který je národním ptákem USA, ukořistil kanadskou bernešku velkou, Trump dnes zveřejnil umělou inteligencí vytvořené video, na němž tluče kanadské hokejisty a dává jim vítězný gól. Američtí hokejisté díky finálové výhře 2:1 v prodloužení v Miláně nad Kanadou získali potřetí v historii zlato na olympijských hrách.

KOMENTÁŘ: Evropské trhy v rudých číslech. Trump zase otevřel své celní šapitó

Ještě v pátek využívaly trhy pozitivního sentimentu po rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA, jenže v pondělí se evropské akcie probudily do červených čísel. Stojí za tím další otočka na ose mezi Donaldem Trumpem, cly a soudy. Jak se v tom zorientovat?

ICC zahájil slyšení v případu filipínského exprezidenta Duterteho

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes zahájil slyšení v případu bývalého filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, kterého žalobci viní z účasti na zabíjení desítek lidí za jeho násilného tažení proti drogám. Prokurátor ve svém úvodním vystoupení prohlásil, že Duterte nařizoval zabíjení lidí a osobně vybíral oběti, napsala agentura AFP. Osmdesátiletý politik, jemuž by soud měl formálně sdělit obvinění, se dnešního slyšení osobně neúčastní.

Nizozemsko má novou vládu, Jetten je nejmladší premiér v historii země

Nová nizozemská menšinová koaliční vláda se dnes ujala úřadu poté, co její zástupci formálně složili přísahu před králem Willemem-Alexanderem. Liberální politik Rob Jetten se tak stal nejmladším a také prvním otevřeně homosexuálním premiérem v historii země. Jeho progresivní proevropská strana D66 loni v říjnu překvapivě vyhrála volby, připomněly agentury Reuters a AFP. Spolu s D66 tvoří novou nizozemskou vládu křesťanští demokraté (CDA) a středopravá liberální strana VVD.

Španělská vláda zveřejní utajované dokumenty k pokusu o převrat v roce 1981

Španělská vláda zveřejní utajované dokumenty k pokusu o státní převrat z roku 1981, kdy vojáci sympatizující s někdejším frankistickým režimem vnikli se zbraněmi do parlamentu. Podle agentury AFP to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez.

Sankce proti Rusku ministři EU kvůli Maďarsku patrně neschválí, řekla Kallas

Jednání o dalších sankcích, které Evropská unie chystá proti Rusku kvůli jeho pokračující agresi na Ukrajině, se dnes kvůli negativnímu postoji Maďarska patrně neposune kupředu. Před jednáním ministrů zahraničí zemí EU to v Bruselu novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Ministři zahraničí Německa, Polska a dalších zemí před schůzkou apelovali na Budapešť, aby svůj přístup změnila.

EU požaduje od USA po oznámení nových cel dodržení obchodní dohody

Evropská komise (EK) požaduje, aby Spojené státy dodržely podmínky obchodní dohody mezi EU a USA uzavřené v loňském roce. Americký Nejvyšší soud zrušil globální cla prezidenta Donalda Trumpa, který reagoval zavedením nového plošného cla. To následující den zvýšil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama