Přestože v subsaharské Africe je objem kryptoměnových transakcí nízký, podle zprávy společnosti Chainalysis má silný ekosystém. Zpráva ukázala, že africký region také vede ve využívání P2P platforem. O zprávě informoval server BeInCrypto.
Přestože čísla ukazují, že v subsaharské Africe se v porovnání s ostatními regiony uskutečňuje nejméně kryptoměnových transakcí, podle nejnovějších zjištění Chainalysis je tento kontinent domovem jedněch z nejpokročilejších kryptoměnových ekosystémů. Napsal o tom server BeInCrypto.
Zpráva ukázala, že africký region odlišuje silné využívání P2P platforem. Zdůraznila: „Převody v maloobchodní velikosti pod 10 000 dolarů tvoří 6,4 procent objemu jeho transakcí, což je více než v kterémkoli jiném regionu. Role maloobchodních převodů je ještě zřetelnější, když se podíváme na počet jednotlivých převodů.“
Zvýšená závislost na P2P v Africe v důsledku regulace
Podle zprávy tvoří maloobchodní převody 95 procent všech transakcí v regionu. Zpráva dále uvádí: „Na P2P burzy připadá 6 procent veškerého objemu kryptoměnových transakcí v Africe, což je více než dvojnásobek podílu dalšího nejbližšího regionu, střední a jižní Asie a Oceánie.“
Ray Youssef, generální ředitel společnosti Paxful, také naznačil, jak regulace ovlivňují kryptoměnové aktivity a zároveň zvyšují závislost na využívání P2P.
Analytik ve zprávě poznamenal: „Nigérie v roce 2021 omezila používání nairy k nákupu kryptoměn kvůli obavám z podvodů a daňových úniků, a proto mnoho lidí začalo obchodovat peer-to-peer.“
Indie také zaznamenala zvýšené využívání P2P směnáren poté, co indická centrální banka Reserve Bank of India zaujala negativní postoj k používání kryptoměn a zabránila institucionálním bankám v rozšiřování služeb na trhu s kryptoměnami.
Celkové přijetí v zemi však také utrpělo ránu, protože podle jiné zprávy analytické společnosti Indie meziročně klesla z druhého místa mezi největšími příznivci kryptoměn na čtvrté místo.
Pokles směnných kurzů by mohl být hnací silou používání kryptoměn
Již dříve analytická společnost uvedla, že Nigérie a Keňa, které se v žebříčku Global Crypto Adoption Index umístily v první dvacítce, mají na trhu P2P silné zastoupení.
Adedeji Owonibi, zakladatel nigerijské blockchainové firmy Convexity, řekl: „Vidíme spoustu denních obchodníků, kteří obchodují, aby si vydělali na živobytí„.
Poznamenal, že k poptávce po kryptoměnách v zemi přispívá také volatilita nigerijské nairy. V poslední době hodnota nairy vůči americkému dolaru klesá s tím, jak se vyčerpávají devizové rezervy nigerijského finančního systému.
Pozoruhodné je, že podle zprávy je používání kryptoměn v letošním roce poháněno každodenní potřebou na rozdíl od spekulací ze strany bohatých. Dodává: „Počet malých maloobchodních převodů ve skutečnosti rostl počínaje květnovým nástupem medvědího trhu, zatímco počet převodů jiných velikostí klesl.“
To znamená, že závislost subsaharské Afriky na převodech zvenčí a zvýšený obchod pohání komerční a další případy využití kryptoměn.
Owonibi analytické firmě řekl: „Společnosti potřebují nakupovat materiál ze Spojených států, ale neexistuje způsob, jak tam peníze dostat. Nezbývá jim tedy nic jiného než použít USDT.“
Chainalysis předpokládá, že používání kryptoměn v subsaharské Africe bude narůstat, dokud budou přetrvávat regulace, ekonomická volatilita a potřeba přeshraničních transakcí.