-1.8 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
e-SportsAfrika a e-sport? Na začátcích se hrály turnaje ve 12 lidech, teď...

Afrika a e-sport? Na začátcích se hrály turnaje ve 12 lidech, teď je scéna na vzestupu

E-sport přitahuje každým týdnem víc a víc fanoušků, točí se v něm větší obnosy peněz a stoupá i popularita. A to úplně všude na světě. Novinkou je stále rostoucí zájem o počítačové hry v Africe. „Na první turnaj v Keni se přihlásilo 12 lidí. Teď jich je každý týden kolem 50,“ usmívá se Bryan Diang, jeden z hlavních vůdců odvětví e-sportu na nejchudším kontinentě planety.

Z e-sportu se stává světový fenomén. Už i školní děti zařazují profesionální počítačové hráče při otázce na vysněné povolání po bok astronautů nebo fotbalistů. Zatímco se scéna točí hlavně kolem Severní Ameriky, Evropy a samozřejmě Asie, nová franšíza roste také v Africe.

Dějiny afrického e-sportu přepsal Thabo „Yvng Savage“ Moloi. Rodák z Jihoafrické republiky, která v hrách mimo jiné spolu s Egyptem vévodí kontinentu, se stal prvním hráčem v dějinách Afriky, kterého začal sponzorovat Red Bull. 18letý talent hraje FIFU. A to celkem dobře, své domovině sedí na trůně, na světě je 74. nejlepší.

Za zmínku stojí i počínání hráčky se jménem Sylvia „Queen Arrow“ Gathoni. Tahle dívka patří mezi jednu z mála, která hrám na kontinentě propadla. Vede si ale skvěle. „Chci jít příkladem ostatním ženám a lidem, kteří se snaží prorazit v herním průmyslu,“ říká sama.

Když se v Keni konal první turnaj, myslím, že se registrovalo maximálně 12 lidí. V současné době pracuji pro společnost Pro Series Gaming a každý týden pořádáme turnaje pro různé platformy – mobily, počítače i konzole. Na ty chodí tak 50 hráčů.

popisuje situaci Brian „Beast“ Dianga

No a na závěr se o rostoucí herní fenomén v Africe postaral Brian „Beast“ Dianga. 28letého rodáka z Keni proslavil Mortal Kombat. Dianga popisuje své začátky jako dny bez jídla a vody ve škole, kterou prochodil s jedněmi páry bot. E-sportový průmysl nabízí jemu i ostatním možnost na lepší život. „Kdybych nehrál hry, asi bych dnes nebyl tam, kde jsem,“ prohlásil.

E-sport se v Africe rozrůstá a průzkumy ukazují, že v příštím roce se zájem zvýší o dalších skoro 15 %. To sice nejsou nějaká ohromná čísla, na chudý kontinent, kde vlastní počítač zhruba jen polovina obyvatel, je to ale slušný výkon. Tak držme palce!

Reklama

Doporučujeme

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama