Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Abeho vrah vypověděl, že se pokusil sestrojit bombu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Muž, který v pátek smrtelně postřelil japonského expremiéra Šinzó Abeho, policii řekl, že se pokusil sestrojit bombu. Jedenačtyřicetiletý Tecuja Jamagami dále vypověděl, že si vyrobil několik střelných zbraní. Informovala o tom dnes agentura Kjódó s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním.

  Policie prohledala byt zadrženého v západojaponském městě Nara, kde se odehrál atentát, a zabavila zbraně podobné té, která byla nalezena na místě činu po postřelení Abeho. Šlo patrně o podomácku vyrobenou zbraň.

  Jamagami je podezřelý z vraždy. Vyšetřovatelům k motivu řekl, že jeho matka dala „obrovský dar“ náboženské organizaci, vůči níž cítil nevraživost a domníval se, že je spjatá s Abem.

  Podle jednoho ze zdrojů agentury Kjódó podezřelý řekl něco v tom smyslu, že původně chtěl provést útok na vedoucího představitele náboženské organizace, ale místo toho se rozhodl zaútočit na Abeho.

  Expremiér byl postřelen během politické kampaně před dnešními volbami do horní komory japonského parlamentu. Jeho tělo bylo v sobotu převezeno do jeho tokijské rezidence; pohřeb bude v úterý.

  Kvůli atentátu na dlouholetého pravicového premiéra pozměnil program své asijské cesty americký ministr zahraničí Antony Blinken. V pondělí před návratem do USA navštíví Japonsko, aby osobně vyjádřil kondolence, oznámilo dnes ministerstvo zahraničí USA. Blinken, který je dnes v Bangkoku, se rovněž setká s japonskými vládními představiteli.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS