menu

14.2 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Stručná historie hradu Eilean Donan

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Tento pohádkový hrad leží v nádherné krajině a patří mezi nejnavštěvovanější skotské hrady. Jeho historie je plná bojů, které dokládají jeho výjimečnost.

Skotsko je plné hradů, od velkolepých, ve kterých někdo stále žije, až po ruiny, které nyní obývají zvířata, ptáci a duchové minulosti. Titul „nejfotografovanější“ by pravděpodobně mohl připadnout hradu Edinburgh díky jeho snadno dostupné poloze. Ale vydejte se mimo hlavní město a tento titul si pravděpodobně nárokuje hrad Eilean Donan. Zde je náš malý průvodce historií této starobylé pevnosti, od jejích nejstarších dnů až po současnost.

Ostrov byl osídlen již před 1500 lety

V gaelštině „Eilean Donan“ znamená „Ostrov Donan“ a toto jméno odkazuje na legendu, že na ostrově nějakou dobu žil irský svatý Donnán ze 6. století, než byl umučen na ostrově Eigg. Nebyl nalezen žádný důkaz o nějaké raně křesťanské okupaci, ale to neznamená, že tam není, pohřben pod současnými silnými hradními zdmi. Archeologové zde objevili vitrifikovanou horninu – běžnou praxi v době železné, kdy stavitelé hradišť vystavovali své zdi vysokým teplotám a dokonce tavili kámen. Nikdo si není přesně jistý, proč tomu tak bylo, ale ukazuje to na obsazení tohoto malého ostrova táhnoucí se snad 1500 let.

První doložený hrad byl postaven ve 13. století za vlády skotského krále Alexandra II. Zpočátku byl téměř celý ostrov obehnán zdí, mnohem větší než současný hrad. Ta zajišťovala obranu v pohraničí mezi územím vikingských lordů z ostrovů na západě a severu a královstvím Skotů. V nejvyšším bodě ostrova se nacházela hlavní pevnost a věže poskytovaly vynikající příležitost zpozorovat všechny pronikající Vikingy.

Nápoj z lebky havrana

Existuje skotská legenda, že pokud první nápoj dítěte pochází z lebky havrana, dítě později vyvine zvláštní schopnosti. Lidové příběhy vyprávějí o synovi náčelníka klanu Mathesonů, který to udělal a později začal mluvit s ptáky! Než se vrátil do své vlasti, zažil mnoho dobrodružství, cestoval mnoho let a urazil mnoho mil. Král byl natolik uchvácen jeho příběhy a dovednostmi, že ho požádal, aby postavil hrad. Jiná legenda uvádí, že ostrov byl pohřebištěm krále vyder, jehož potomky lze na březích spatřit dodnes.

Koncem 13. století se hrad zmenšil na přibližně 20 % dřívější velikosti. Obsadit rozlehlý hrad bylo drahé a obtížné a menší budova na malém ostrůvku se dala ubránit s menším počtem vojáků. Ani pro čluny s mělkým kýlem nejsou vody kolem Eilean Donan dostatečně hluboké, a proto by se potenciální útočníci museli brodit na břeh.

Mezi další klany, které udržovaly dlouhý historický vztah s hradem, patří MacRaes (osobní bodyguardi náčelníka klanu MacKenzie), MacLennans a MacKenzies. Obrana a vlastnictví hradu Eilean Donan přecházely mezi těmito spojenci po staletí.

Pád hradu Eilean Donan

Během středověkého období byly Vysočina a Skotské ostrovy místem řady klanových sporů, kdy se rodina stavěla proti rodině. Vzhledem k tomu, že Eilean Donan měl strategickou pozici, byl stálým cílem a útočníci byli obvykle z jedné nebo druhé větve klanu MacDonald. Během občanských válek v polovině 17. století byl hrad krátce v držení parlamentní posádky, ale netrvalo dlouho a byl zpět v rukou monarchistů.

Tato podpora koruny měla brzy vést k pádu hradu, když většina Highlanders stála po boku vyhnaného krále Jakuba (vysloužili si dnes známé jméno ‚Jakobiti‘). V té době už hrad nebyl tou budovou, jakou kdysi býval. Dochovaný náčrtem ukazuje rozpadající se zdi a většinu stavby bez střechy. Poslední obránce hradu, reverend Farquhar MacRae, byl odstraněn v roce 1651. V roce 1719 hrad obsadila síla Španělů, kteří byli spojenci Jakobitů, ale byli poraženi třemi loděmi královského námořnictva, které hrad dobyly. Během dvou dnů použily posádky 27 sudů střelného prachu, aby vyhodily hrad do povětří a zanechaly z něj ruinu. A takto zůstal po dvě stě let.

Obnova hradu

V roce 1912 koupil hrad podplukovník John MacRae-Gilstrap s úmyslem zachovat zříceninu, o kterou bojovali jeho předkové. Kameník, kterého zaměstnával, však měl sen, ve kterém viděl, jak byl hrad obnoven do své bývalé slávy. Začal plánovat jeho obnovu. Když se MacRae-Gilstrap vrátil z první světové války, zjistil to a souhlasil s pokračováním stavby. V roce 1932 byl hrad přestavěn s novými přírůstky, včetně pomníku klanu MacRae a mostu na pevninu.

V roce 1955 byl Eileen Donan otevřen pro veřejnost. Pečuje o něj Conchra Charitable Trust. Hrad se objevil v několika filmech, včetně Highlander (domov klanu MacLeod) a jako skotské ústředí MI6 v bondovce The World Is Not Enough.

Každý rok jej navštíví ne tisíce, ale statisíce lidí, což z něj dělá jednu z nejoblíbenějších turistických destinací ve Skotsku. Díky velkolepému prostředí této ohromující stavby a její pestré a zajímavé historii, je snadné pochopit proč.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech "zákeřnější" než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás