menu

13.3 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Prezident Toga složil přísahu a stal se premiérem, v úřadu bude do konce života

Prezident Toga Faure Gnassingbé v sobotu složil přísahu jako nový premiér po změně státního zřízení, díky níž může ve funkci být až do konce života. Napsal to web stanice BBC. Rod Gnassingbéů malé západoafrické zemi vládne již 58 let.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Co ochutnat ve Slovinsku. Nejoblíbenější lahůdky

Slovinsko se rychle stává jednou z oblíbených letních destinací. A k cestování samozřejmě patří ochutnávání místních specialit. Které jsou ty nej ve Slovinsku?

Kraški pršut

Zlatý standard slovinského uzeného masa, Kraški pršut, známý také jako Krasový pršut nebo prostě Krasová šunka, je neuzená, suchá šunka s více než stoletou tradicí. Její skutečně autentická chuť je výsledkem příznivých klimatických podmínek v oblasti, které mají přímý vliv na dynamiku sušení a stárnutí.

Bez ohledu na dnešní technologické novinky zachovali výrobci této ceněné šunky tradiční postupy výroby. Kromě toho, že je bohatá na vitamíny a minerály, má také vyšší obsah bílkovin než vařené maso. Při výrobě se maso dvakrát nasolí, pouze hrubou solí ze slovinského přímořského regionu a poté se nechá odležet při teplotě cca 12-16°C.

Tento přirozený proces sušení nezahrnuje žádný druh tepelné úpravy nebo uzení. Pro odstranění zbytků přírodních šťáv se pršut lisuje do jeho výrazného zploštělého tvaru připomínajícího kytaru a připravuje se ke zrání. To v závislosti na velikosti šunky trvá asi 12-16 měsíců. Stejně jako většina ostatních šunek odrůdy prosciutto, i Kraški pršut si nejlépe vychutnáte nakrájený na tenké, téměř průhledné plátky. Tradičně se podává jako studený předkrm s domácím chlebem, sýrem, olivami nebo někdy sladkými melouny.

Bovški sir

Bovški sir, klasifikovaný jako polotvrdý sýr, se vyrábí především z ovčího mléka, jehož obsah by neměl být nižší než 80 %. Jak již název napovídá, tento sýr pochází z Bovce, města a obce ležící v regionu Goriška. Dnes se Bovški sir vyrábí pouze v okolí údolí Loška Koritnica, Krnica a na hoře Mangart, jediné oblasti ve slovinských Alpách, kde je chov ovcí určen výhradně k produkci mléka a sýrařství. Je to domov slovinské rodné Bovška ovca, plemene domácích ovcí pocházejících z horního údolí Soče.

Tento sýr se dodává v kolech o hmotnosti 2,5 až 4,5 kg. Jeho vnitřek je poměrně hustý, křehký, ale ne drobivý, čistě se láme a je béžové barvy, s malými, rovnoměrně rozmístěnými očky a občasnými prasklinami. Kůra je pevná, hladká a rovnoměrná, od béžové po šedohnědou.

Tato slovinská odrůda ovčího sýra se vyznačuje výraznou a intenzivní vůní s lehce pikantní chutí.

Piranská sol

Piranska sol se získává výhradně ze solných pánví přírodního parku Sečovlje Salina a přírodní rezervace Strunjan a vyrábí se na přírodní bázi řas a minerálů známých jako petola. Ta se pěstuje, aby se zabránilo smíchání mořského bahna se solí.

Tím se výrazně zlepšuje její kvalita, je čistší a bělejší. Vzhledem ke značně vysokému procentu slanosti v Terstském zálivu spolu s příznivými klimatickými podmínkami se zde na slovinském pobřeží piranská sůl tradičně vyrábí ručně za použití stejných metod a nástrojů rýžování soli, jaké se používaly posledních 700 let. Piranská sůl neobsahuje žádné přísady, a protože není ani rafinovaná, ani oplachovaná, zachovává si přirozeně vyvážené složení.

Slovenski med

Jednou z hlavních předností slovinského medu je velmi nízký obsah vody a jeho charakteristické pylové spektrum, které odráží rozmanitou flóru oblasti, kde se med vyrábí. Od roku 2013 mohou být následující druhy medu uváděny na trh jako Slovenski med: květový nebo nektarový med, lesní nebo medovicový med, med akátový, lipový, kaštanový, jedlový a smrkový.

Výroba medu ve Slovinsku je založena výhradně na včelaření kraňské včely. Tento specifický druh včely je druhou nejrozšířenější včelou na světě, adaptovanou na širší oblast Kočevje, kdysi historické oblasti Kraňska. Slovinsko je ve skutečnosti jediným členským státem EU, který chránil své původní včely, načež v roce 1999 zavedl kontrolovanou produkci medu.

O kvalitě tohoto medu svědčí různá ocenění získaná v národních i mezinárodních soutěžích, například četná zlatá medaile na světové medové soutěži Apimedica & Apiquality.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás