Jihoafrická armáda nasadí 10 tisíc vojáků na pomoc provincii KwaZulu-Natal, kterou minulý týden zasáhly záplavy. Zemřely stovky lidí, desítky se jich stále pohřešují. Stoupající hladiny řek a sesuvy půdy zničily či poškodily tisíce domů. Mnoho z nich přitom bylo postaveno v těsné blízkosti řek. Vláda vyhlásila celostátní stav katastrofy. Záplavy v JAR přišly více než týden po tropické bouři Megi na Filipínách. Informují o tom BBC News.
Jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal minulý týden zasáhly záplavy, podle jihoafrické vlády jedny z vůbec nejhorších, píše BBC News.
Zahynulo nejméně 440 osob a stále pokračuje pátrání po 63 pohřešovaných. Premiér provincie Sihle Zikalala uvedl, že bylo zničeno 4000 domů a poškozeno 8000, včetně 300 škol a několika zdravotnických zařízeních. Nejhorší situace má být v pobřežním městě Durban a jeho přilehlých oblastech.
Vláda vyhlásila celostátní stav katastrofy. prezident JAR Cyril Ramaphosa v pondělím projevu zasaženým oblastem přislíbil pomoc s rekonstrukcí poničené infrastruktury.
Svou pomoc nabídly také Jihoafrické obranné síly (SADF). Jejich jednotky mají posílit pátrací a záchranné akce. Celkem do provincie má být vysláno 10 000 vojáků.
Podle prohlášení SADF rovněž budou do oblastí bez elektřiny a vody vyslání armádní elektrikáři a instalatéři. Sesuvy půdy a voda z řek vyřadili z provozu silnice, zřítily se některé mosty a určité oblasti zůstaly odříznuty.
Záplavy budou stále častější
Záplavy v JAR přišly více než týden poté, co na Filipíny udeřila tropická bouře Megi, kterou doprovázel vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině, velké záplavy a sesuvy půdy.
Megi si vyžádala 53 obětí, zasáhla nejméně 100 000 obyvatel, z nichž mnozí museli uprchnout ze svých domovů.
„Má být období sucha, ale možná to zvrátila změna klimatu,” divil se úředník pro veřejné informace města Baybay Marissa Miguel Cano.
Záchranné týmy pátrají po pohřešovaných. Foto: Reuters Vyhledávat oběti pomáhají psi. Foto: Reuters Pátrací tým v Dassenhoeku poblíž Durbanu. Foto: Reuters Člen záchranného týmu v Dassenhoeku poblíž Durbanu. Foto: Reuters Most poškozený v Umlazi u Durbanu. Foto: Reuters Oprava silnice v Umlazi u Durbanu. Foto: Reuters
Klimatologové však skutečně varují, že podobných incidentů jako v JAR či na Filipínách bude v důsledku klimatické krize přibývat. Budou trvat déle a mohou být destruktivnější a nepředvídatelnější.
Zikalala uvedl, že lidé musejí přestat stavět své domy v blízkosti řek. „Ve skutečnosti by na takových místech nikdy nemělo být dovoleno postavit budovu,” řekl. Zvyšujícím se rizikům povodní a soupajícím hladinám moří by se měly obydlené infrastruktury přizpůsobovat.