menu

25.7 C
Czech
Sobota 5. července 2025

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Velikonoční ostrov: nejodlehlejší obydlený ostrov je opředen záhadami

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Díky své nejednoznačné minulosti Velikonoční ostrov (Rapa Nui) vyzařuje tajemství a jeho historie je protkána mytologií. Odhalte některá z jeho tajemství.

Historici a antropologové se po celá desetiletí snažili porozumět kultuře raných obyvatel a tyčícím se sochám moai, jež postavili.

Jak přišel Velikonoční ostrov ke svému názvu?

Na Velikonoční neděli 1722 se holandský admirál Jacob Roggeveen stal prvním Evropanem, který přistál na tomto izolovaném polynéském ostrově. Pojmenoval jej Paasch-Eyland – holandský výraz pro „Velikonoční ostrov“. Ostrov je také známý pod názvem Rapa Nui, který obyvatelé ostrova dodnes používají. Rapa Nui se nazývá i původní domorodé obyvatelstvo. Diskutuje se o tom, zda se jednalo o původní název ostrova, nebo o název, který v polovině 19. století vymysleli peruánští nájezdníci, kteří jej přirovnali k ostrovu Rapa ve Francouzské Polynésii.

Kde je Velikonoční ostrov?

Velikonoční ostrov je nejizolovanějším obydleným ostrovem na světě. Leží v Oceánii, v jihovýchodní části Tichého oceánu. Nejbližší pevninou je 3 800 km vzdálené Chile. V roce 1888 k němu byl připojen jako součást chilského regionu Valparaiso.

Jak se tam dostat

Jediným způsobem, jak se dostat na Velikonoční ostrov, je letadlo. Na ostrově totiž není žádný přístav. Nejkratší cesta je z chilského letiště v Santiagu, která trvá pět hodin. Také je možné přiletět z Tahiti, cesta zabere sedm hodin.

Kde se vzali jeho obyvatelé

Legenda říká, že zhruba před 1500 lety přivedl dobrodružný náčelník Hotu Matu’a, který pocházel z mytologického polynéského ostrova Hiva (nynější Markézské ostrovy), svůj lid na Velikonoční ostrov. Osídlili ho a žili tu nerušeně až do příchodu evropských průzkumníků.

Kam se pak původní obyvatelé ztratili?

V zaznamenané historii existuje mezera mezi příchodem Hotu Matu’a v roce 1200 a Jacobem Roggeveenem o 500 let později. Předpokládá se, že ostrov si po mnoho let udržoval prosperující populaci kolem 10 000 lidí. Do doby, kdy dorazili cestovatelé z Evropy, však počet Rapa Nui klesl na přibližně 2 000–3 000 lidí.

Podle odhadů ke snížení populace došlo převážně odlesňováním – úbytek stromů na ostrově způsobil erozi vulkanických půd, což snížilo množství úrodné půdy. Ústní tradice také hovoří o občanské válce mezi obyvateli. Po příchodu Evropanů populace dále klesala, protože boje na ostrově vedly k hladomoru. Připočtěme nájezdy peruánských obchodníků s otroky, zavlečení nemocí z Evropy a emigraci. Ve výsledku na ostrově v roce 1877 žilo pouhých 111 lidí!

Jak vznikly ikonické sochy moai

Sochy na Velikonočním ostrově byly vyrobeny z tufu – ztuhlého sopečného popela, který se nachází na vulkanickém kráteru Rano Raraku. Tuff je poměrně měkká skála, takže bylo možné ji tvarovat ručně kamennými dláty. Sochy byly po výrobě přemístěny z dolu kráteru na různá místa na ostrově. Neexistují ovšem žádné písemné záznamy, a proto se jejich původ traduje pouze ústně z generace na generaci. Vzhledem k tomu, že mnoho soch má těla pohřbená pod zemí a nemohutnější z nich váží 82 tun, nemáme dnes žádnou představu o tom, jak byly sochy přepravovány. Tajemné písmo rongo-rongo také zůstává dodnes nerozluštěno.

Jaký mají sochy moai význam

Lidé Rapa Nui vyřezávali tyto obrovské kamenné sochy, aby představovaly tváře jejich uctívaných předků. Někteří z moai mají na hlavě pukao (kloboukovitá struktura); některé teorie je považují za projev síly, jiné za vlasy. Původně byly na ostrově tisíce soch moai, ale mnoho z nich zmizelo zásluhou sběratelů ještě před tím, než byl ostrov v roce 1995 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes je lze nalézt v mnoha muzeích po celém světě, z nich nejznámější je Louvre v Paříži a Britské muzeum v Londýně.

Velikonoční ostrov je jednou z nejlepších potápěčských lokalit

Návštěvníci Velikonočního ostrova se mohou koupat v krásně čistých vodách Tichého oceánu. Ten je považován za neprůhlednější na světě. Voda kolem ostrova má fantastickou viditelnost až do hloubky 50–60 metrů, což znamená ideální podmínky pro šnorchlaře a potápěče. Ti si tu užijí plavání mezi korály a rybami všech tvarů a barev.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

Zapomenuté klenoty italské Apulie, kde se zastavil čas

Na patě italské boty se rozprostírá krajina, která působí jako vystřižená z pohádky. Apulie nabízí víc než jen ikonické trulli a slunce nad vinicemi. Její středověké vesnice si zachovaly historické kouzlo i živou atmosféru plnou lokálních zvyků, chutí a vůní.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás