7.8 C
Czech
Pondělí 8. prosince 2025
Protext ČTKDar českých sklářů zámku Lány

Dar českých sklářů zámku Lány

Praha 8. prosince 2025 (PROTEXT) – Čeští skláři z Řemeslné vánoční sklárny Koulier s.r.o, darovali baroknímu zámku Lány zlatobílou kolekci ručně malovaných a foukaných skleněných ozdob. Oficiální letní sídlo prezidentů České republiky bude mít tak i do budoucna možnost zdobit vánoční stromečky českými ručně foukanými ozdobami. V příštím roce by tuto štafetu měla převzít další z českých sklářských dílen. A protože v letošním roce vybírala kolekci se skláři paní Eva Pavlová, má dárek od českých sklářů také otisk jejího vkusu. 6. prosince v rámci adventního programu se tak rozzářil na Zámku Lány ve vstupní hale v prvním patře stromeček s více než šesti sty ozdobami v hodnotě téměř osmdesáti tisíc korun. Sedm dekoratérek ho zdobilo přes čtyři hodiny, aby se předvedl v celé své nádheře. Ozdoby na zámku v Lánech již zůstanou natrvalo, aby každoročně připomínaly šikovnost českých rukou, ale i inovativní myšlení soudobých sklářů.

„Z možných variant, které nám skláři z Oflendy pro svůj dar nabízeli, se mi nejvíce líbila Zlatobílá kolekce. Pro zámek Lány jsem ji vybrala také proto, že se hodí k výrazným rokokovým kamnům, které halu krášlí,“ uvádí paní Eva Pavlová.

„Se sklárnou Koulier a dalšími českými sklárnami jsme navázali spolupráci již v přechozích letech. Vloni nám zapůjčili na stromeček ve stejné vstupní hale ozdoby z kolekce Nobles Baubles v barvě tiffany, a jednalo se o velkou krásu. Ozdoby ale byly zápůjčkou, a tak je opět odvezli. Tehdy vznikla myšlenka na darování ozdob zámku Lány jako součást jeho stálého vybavení,“ uvádí Iveta Krupičková, ředitelka zámku Lány.

„Čeští skláři nezdobili v loňském roce ale pouze na Lánech. Vyzdobili i Rožmberský palác Pražského hradu, v němž se konala výstava KŘEHKÁ KRÁSA VÁNOC. Výstava byla součástí Vánočního putování Pražským hradem, kterou pořádala Správa pražského hradu pro širokou veřejnost Rožmberský sál byl ozdoben foukanými kulatými ozdobami, volnými tvary, formami i figurkami z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem bylo možné vidět téměř 4000 ozdob. Výstavu navštívilo přes 37.000 návštěvníků. Společně se Správou Pražského hradu na výstavě spolupracovaly čtyři sklárny, a to Rautis, Koulier, Glassor a Han-design. Tedy zástupci řemesla, které bylo v roce 2023 společně s dalšími sklářskými technikami zapsáno na reprezentativní seznam Unesco. Mezi nimi má výjimečné postavení výrobce foukaných skleněných perliček, manufaktura Rautis s.r.o., která pro perlařské řemeslo z Poniklé s tradicí od roku 1902 získala samostatný zápis na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO již v roce 2020,“ dodává Iveta Krupičková.

„Velice si vážíme možnosti věnovat naše ozdoby Koulier do stálého vybavení lánského zámku, a že paní Eva Pavlová osobně věnovala péči tomu, jaké ozdoby zde budou použité. Záleží nám na tom, aby od tohoto okamžiku byla možno vždy ozdobit vánoční stromečky v ‚prezidentském zámku‘ českými, ručně vyráběnými a malovanými ozdobami,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny. „Paní Eva Pavlová vybrala ozdoby z naší nejoblíbenější a nejprodávanější kolekce, z toho mám upřímnou radost. Jistě mnoho našich zákazníků potěší to, že mají stejný vkus jako naše první dáma,“ doplňuje Kateřina Šrámková.

„Sklářství má v Českých zemích hlubokou a dávnou tradici. Zčásti za to vděčíme vhodným přírodním podmínkám, které na počátku skýtaly téměř vše potřebné pro výrobu skla. Především to však byla zručnost a pracovitost sklářů, kteří dodávali svým výrobkům vynikající vlastnosti. Podnikaví obchodníci pak učinili z českého skla celosvětově známý pojem,“ dodává Kateřina Šrámková.

Návštěvníci mohou zavítat nejenom na zámek Lány, ale i do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879. V rámci komentovaných prohlídek je možné navštívit reprezentační salony 1. patra zámku. Zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna. Tvoří jí pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka. Symbolicky lví hlavy představují původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Takto vyjádřil architekt celistvost nově vzniklého státu.

 

Zdroj: Zámek Loučeň

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese https://www.protext.cz.

 

PROTEXT

 

Reklama

Doporučujeme

Propad akcií Strategy dostává Michaela Saylora do úzkých

Michael Saylor postavil svou firmu Strategy na jednoduché myšlence: nakupovat bitcoin ve velkém a financovat to emisí akcií a dluhopisů. Tento model fungoval, dokud tržní hodnota firmy výrazně převyšovala hodnotu jejích bitcoinů. Prudký propad akcií ale tuhle výhodu téměř smazal. Strategy tak stojí před rozhodnutím, které ještě před pár měsíci znělo nemyslitelně.

V Nigérii bylo propuštěno 100 dětí unesených z katolické školy

Sto dětí unesených z katolické školy ve střední části Nigérie je po týdnech strachu na svobodě. Podle zástupců církve potvrdil jejich propuštění poradce prezidenta pro národní bezpečnost. Není ale jasné, kde děti jsou ani kdy se vrátí k rodičům. Země mezitím čelí další vlně únosů, která zasahuje křesťanské i muslimské komunity.

KOMENTÁŘ: Před deseti lety se Netflixu vysmáli. Teď stojí Warner před pokořujícím dealem

Netflix kupuje Warner Bros. Kdysi neskutečná věta se stává skutečností, protože streamovací gigant chce dotáhnout akvizici za 72 miliard dolarů. Pod jeho křídla se má dostat mimojiné i konkurenční služba HBO Max. Historický deal ale může narazit u regulátorů.

Převzetí Warner Bros Netflixem může narazit na Trumpa  

Americký prezident Donald Trump vyjádřil obavy z plánovaného odkoupení společnosti Warner Bros a jeho populárních streamovacích sítí za 72 miliard dolarů (asi 1,76 bilionu korun) společností Netflix. Problémem by podle něj mohl být její příliš velký podíl na trhu.

Únik vody v Louvru poškodil knihy v oddělení egyptských starověkých sbírek

Únik vody v Louvru koncem minulého měsíce poškodil stovky knih v oddělení egyptských starověkých sbírek. To znovu upozorňuje na zhoršující se stav světoznámého muzea, napsala agentura Reuters. Incident se stal jen několik týdnů poté, co loupež šperků odhalila nedostatky v bezpečnostních opatřeních instituce, napsala agentura Reuters.

Trump: Zelenskyj není připraven podepsat mírovou dohodu, Putin snad ano

Americký prezident po třídenních rozhovorech s ukrajinskými představiteli na Floridě prohlásil, že Volodymyr Zelenskyj není připraven podepsat mírový návrh a ukončit tak skoro čtyři roky trvající válku. Ukrajinský prezident jednání označil za „konstruktivní“, i když „ne snadné“. V pondělí se v Londýně setká s evropskými představiteli.

Merz neočekává, že by Německo v blízké budoucnosti uznalo palestinský stát

Německo v dohledné budoucnosti neuzná samostatný palestinský stát. Řekl to německý kancléř Friedrich Merz po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, uvedla agentura DPA. Podle něj je třeba nejprve krok za krokem uvést do praxe mírový plán. Netanjahu dodal, že očekává velmi brzy přechod do druhé fáze plánu na ukončení války v Pásmu Gazy a ještě tento měsíc se chce setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby s ním jednal o míru na Blízkém východě.

Thajsko zahajuje nálety na kambodžskou hranici

Napětí na thajsko-kambodžské hranici znovu explodovalo. Po přestřelkách, které si vyžádaly mrtvé i zraněné, Thajsko podniklo letecké údery na vojenské cíle v Kambodži. Obě země se navzájem obviňují z porušení křehkého příměří, jež vzniklo po červencové pětidenní válce. Evakuace probíhají na obou stranách a region sleduje, zda se spor znovu nezvrtne v otevřený konflikt.

Maďarsko a Slovensko dají zákaz dovozu ruského plynu a ropy k soudu

Maďarsko a Slovensko budou u Soudního dvora EU usilovat o zrušení chystaného zákazu dovozu ruských energetických surovin do Evropské unie. Oznámil to dnes na facebooku maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Bratislava a Budapešť podle něj budou také požadovat pozastavení tohoto plánu, známého pod označením REPowerEU, po dobu soudního řízení.

Hlubinná těžba zničí třetinu života na dně oceánu, ukazuje největší studie svého druhu

Těžba vzácných kovů z mořského dna se zdá jako klíč k zelené budoucnosti. Jenže nový výzkum odhalil, že s ní přichází i výrazné ekologické škody a to v místech, o kterých toho zatím víme zoufale málo.

Po ruských vzdušných útocích hlásí Charkovská a Černihivská oblast čtyři mrtvé

Dohromady čtyři mrtvé dnes hlásí ukrajinské úřady po ruských vzdušných útocích. V Charkovské oblasti ostřelování podle regionální policie nepřežili tři lidé, v Černihivské oblasti byl zabit jeden člověk, informovala agentura AP. Ruské síly zasáhly také Poltavskou oblast a rozsáhlému útoku čelilo například město Kremenčuk.

Kreml uvítal, že Trump ve strategickém dokumentu neoznačil Rusko za hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který označil dokument volající po "strategické stabilitě" USA s Ruskem za pozitivní krok.

Zelenskyj telefonoval s týmem Trumpa. A Rusko vzápětí zaútočilo

Rusko v noci znovu zaútočilo na ukrajinská města – jen několik hodin po oznámení prezidenta Volodymyra Zelenského, že vedl „velmi konstruktivní“ telefonický rozhovor s vyjednávacím týmem Donalda Trumpa. Ten následoval po třídenních jednáních na Floridě zaměřených na hledání cesty k ukončení války.

Korupce i během války: Jak měl Kyjev oslabovat dohled nad státními firmami

Ukrajinská vláda v uplynulých čtyřech letech systematicky oslabovala dohled nad státními podniky financovanými ze zahraniční pomoci, což mělo za následek, že korupce na Ukrajině bujela i během války s Ruskem. Vyplývá to z vyšetřování deníku The New York Times (NYT) založeného na dokumentech a rozhovorech s přibližně 20 ukrajinskými a západními představiteli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama