Ze světově proslulého pařížského muzea Louvre v neděli dopoledne ukradli lupiči korunovační klenoty z galerie Apollo. Informuje o tom Euronews, BBC a další servery.
Podle francouzského ministerstva vnitra Laurenta Nuñeze kolem 9:30 dopoledne několik vetřelců vylomilo okno, ukradlo šperky z vitrín a uprchlo na motocyklech.
🇫🇷 #France Louvre Robbery in 7 Minutes — Criminals Acted Like in "Ocean's Eleven"
— Military Conflicts (@Alex_RobertsJ) October 19, 2025
Unknown perpetrators pulled off a daring robbery at the Louvre, entering the Apollo Gallery using a cherry picker through a building under construction. The entire heist took just 7 minutes.… pic.twitter.com/TCYAGN8sxu
Ministr celou událost označil za grandiózní loupež. Řekl, že zloději použili nákladní výtah, aby se dostali přímo do místnosti, kde vypáčili okno a rozbili vitríny. Loupež podle něj trvala pouhých sedm minut.
„Zjevně to byl tým, který si celou akci důkladně připravil,“ uvedl a dodal, že zloději k proříznutí skla použili kotoučovou řezačku. Policie nyní provádí forenzní vyšetřování a sestavuje přesný seznam ukradených předmětů, které mají „nevyčíslitelnou historickou hodnotu“.
Ministryně kultury Rachida Dati ujistila veřejnost, že nikdo nebyl zraněn. Na místě spolu s týmy muzea a policií koordinuje postup vyšetřování. Louvre na sociální síti X oznámil, že bude uzavřen „z mimořádných důvodů“.



Z místních záběrů je patrný zmatek mezi turisty, kteří byli evakuováni z hlavní pyramidy i nádvoří, zatímco policie uzavírala přístupové ulice podél Seiny.
Korunu lupiči zřejmě vytrousili
Podle listu Le Parisien bylo z kolekce šperků Napoleona III. a císařovny Eugénie odcizeno devět kusů – mimo jiné náhrdelník, brož, čelenka a koruna. Jeden z ukradených šperků byl později nalezen poškozený před muzeem, přičemž šlo zřejmě právě o korunu císařovny Eugénie. Galerie Apollo, která se nachází v Denonově křídle, je známá svým klenutým stropem vymalovaným dvorním malířem Ludvíka XIV. a vystavuje část francouzských korunovačních klenotů.
Jedna z návštěvnic, Kaci Benedetti, popsala na síti X paniku, když dorazila policie a lidé v muzeu začali prchat na všechny strany. Interní zdroj z Louvru podle Le Parisien oznámil, že slavný diamant Regent o hmotnosti více než 140 karátů zůstal na místě.
Loupež připomněla slavné krádeže z historie muzea. Nejznámější případ se odehrál v roce 1911, kdy Vincenzo Peruggia ukradl Monu Lisu. Obraz se podařilo najít až po dvou letech ve Florencii – a právě tato událost přispěla k jeho světové slávě. V roce 1983 pak zmizela dvě renesanční brnění, která byla nalezena až téměř po čtyřiceti letech.
Louvre dnes spravuje více než 33 000 uměleckých děl z období od starověku po 19. století. K jeho nejznámějším exponátům patří Mona Lisa, Venuše z Milosu a Křídlatá vítězka ze Samothráky.