6.9 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
Auto-MotoEvropa si zvolila AUTO ROKU! Škodě utekla bedna. Zlato bere Toyota

Evropa si zvolila AUTO ROKU! Škodě utekla bedna. Zlato bere Toyota

Je dobojováno. Něco takového si mohou říct automobilky po vyhlášení ankety o evropské AUTO ROKU. V osudí se letos ocitla sedmička těch nejlepších vozů, které jsou v Evropě na trhu s automobily k dostání. Šanci na triumf měla i česká Škoda. Všechny ale nakonec předstihla Toyota.

Vyhlášení, ceremoniál i veškerá představení jednotlivých vozidel se letos musela uskutečnit online cestou. Každoroční anketa o nejlepší evropské auto roku (COTY) patří mezi velké události, na které se už od roku 1964 sjíždějí desetitisíce lidí. O to ale letošní pandemie nemoci covid-19 motoristické nadšence připravila.

Jméno vítěze se výrobci i diváci dozvěděli alespoň prostřednictvím přenosu přes internet. Na ženevském výstavišti Palexpo bez přítomnosti tribun prohlásili organizátoři za vítěze pro některé trochu překvapivé vozidlo: Toyotu Yaris.

Ta předstihla celkem 24 vozů a ve finále si poradila i s dotahující šestkou. Když říkáme dotahující, tak to je naprosto pravdivá informace. Toyota si od porotců vysloužila 266 bodů, druhý Fiat 500e a třetí Cupra Formentor ale Japonce drsně stíhali. V konečné tabulce dokonce měli hodnocení 240, respektive 239.

Špici evropského trhu vybíralo 59 novinářů z 22 zemí „Starého kontinentu“. Ti dostali k dispozici 25 bodů, které museli mezi finálovou partu podle svého vlastního uvážení rozdělit. Svou volbu pak samozřejmě museli odůvodnit.

Konečné pořadí COTY (Evropské AUTO ROKU):

  1. Toyota Yaris, 266 bodů
  2. Fiat 500, 240 bodů
  3. Cupra Formentor, 239 bodů
  4. Volkswagen ID.3, 224 bodů
  5. Škoda Octavia, 199 bodů
  6. Land Rover Defender, 164 bodů
  7. Citroen C4, 143 bodů

Vítězné auto moc dobře zná i Česká republika. Právě menší země ve střední Evropě totiž evropský trh modely Yaris ve velké míře zásobuje. Podle mluvčí automobilky se u nás vloni prodalo přes 2 390 kusů a stejný, ne-li větší zájem, se čeká i v příštím roce.

„Je pro nás velkým oceněním, že model Toyota Yaris vyhrál tuto prestižní anketu již podruhé a navazuje tak na úspěch první generace. A že vítězství přichází zrovna v roce, kdy produkce Yarisu začne i v České republice a to včetně jeho hybridní varianty,“ hlásil pro český zpravodajský web IDNES Martin Peleška, ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus.

Původně japonská značka se usmívá od ucha k uchu. Yaris prostě táhne a po triumfu v roce 2000, kdy teprve vstoupil na trh, si zlato z ankety COTY odnáší i druhá generace.

Reklama

Doporučujeme

Indická centrální banka snížila sazby. Ekonomice se daří, budoucnost je ale nejistá

Rezervní banka Indie (RBI) v pátek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,25 procenta, což odpovídá odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters. Inflace klesla a tlak na ceny se snížil ve všech sektorech, uvedl guvernér Sanjay Malhotra.

Drsný pád Ažnoha zastavil závod v Beaver Creeku

Sjezd v americkém Beaver Creek skončil dramatem. Slovinec Rok Ažnoh po neovladatelném pádu ztratil helmu a zůstal ležet bez hnutí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, odkud později přišly povzbudivé zprávy. Experti i trenéři ale popisují okamžiky, při kterých tuhla krev v žilách.

Putin v Indii jedná o obchodu a sankcích

Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Indie na jednodenní summit, který má posílit vztahy obou zemí. Moskva chce udržet obchod s jedním ze svých nejdůležitějších partnerů, zatímco Dillí hledá cestu, jak zmírnit tlak amerických sankcí spojených s nákupem ruské ropy. Setkání provází velká pozornost i napětí vyvolané válkou na Ukrajině.

Půjde to po dobrém, nebo po zlém. Putin dal Ukrajině ultimátum ohledně Donbasu

Pokud se ukrajinské jednotky nestáhnou, obsadíme Donbas silou. Ve čtvrtečním rozhovoru to řekl ruský diktátor Vladimir Putin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmítá agresora odměnit územím. Zároveň roste napětí mezi Ukrajinou a USA, přičemž Německo varovalo Kyjev před americkou zradou.

Washington čeká na verdikt. Národní garda zatím zůstává v ulicích

Americký odvolací soud dočasně zastavil rozhodnutí, které mělo nařídit odchod tisíců členů Národní gardy z ulic Washingtonu. Soud chce více času, aby posoudil, zda Trumpova administrativa může vojenské jednotky ve městě dál držet.

Cary-Hiroyuki Tagawa, ikonický Shang Tsung z Mortal Kombat, zemřel ve věku 75 let

Cary-Hiroyuki Tagawa se zapsal do popkultury jako ikonický čaroděj Shang Tsung i jako tvář řady významných filmů a seriálů. Jeho životní cesta se uzavřela ve věku 75 let, ale stopa, kterou zanechal, zůstává výrazná.

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama