Na hranicích mezi Thajskem a Kambodžou došlo dnes k dalším střetům. Boje se brzy ráno odehrávaly v thajské pobřežní provincii Trát a sousední kambodžské provincii Pursat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na thajské námořnictvo a kambodžské úřady. Thajsko v pátek obvinilo Kambodžu z rozpoutání bojů a vyzvalo k ukončení nepřátelských akcí. Zabito bylo od začátku konfliktu nejméně 33 lidí, dalších 130.000 lidí muselo v důsledku bojů opustit domovy, dodal Reuters.
Thajsko oficiálně hlásí sedm mrtvých vojáků a 13 civilních obětí, zatímco mluvčí kambodžského ministerstva obrany hovoří o pěti zabitých vojácích a osmi civilních obětech.
Thailand and Cambodia clashed for a third day on Saturday, as the death toll from their bloodiest fighting in years rose to 33 and Phnom Penh called for an "immediate ceasefire".
— AFP News Agency (@AFP) July 26, 2025
A long-running border dispute erupted into intense conflict on Thursday.
➡️ https://t.co/UEBGrhURMk pic.twitter.com/usQMAHnx94
Thajský velvyslanec při OSN v pátek večer na zasedání Rady bezpečnosti obvinil Kambodžu, že umisťuje pozemní miny na thajské území. To podle něj od poloviny července způsobilo zranění nejméně dvou thajských vojáků. Kambodža to důrazně popírá.
Zároveň Thajsko na zasedání obvinilo Kambodžu, že ve čtvrtek ráno zahájila útoky. „Thajsko naléhavě vyzývá Kambodžu, aby okamžitě zastavila všechny nepřátelské akce a útoky a obnovila dialog v dobré víře,“ uvedl thajský diplomat v prohlášení pro média.
V thajské provincii Sísakét se vylidnila letoviska, řekl agentuře Reuters místní hotelový pracovník. „Téměř všichni odešli, město je opuštěné. Můj hotel zůstává otevřený pro lidi žijící blíže k pohraničí, kteří potřebují někde přebývat,“ uvedl.
Thajsko v pátek vyhlásilo stanné právo u hranic s Kambodžou v sedmi okresech jižní provincie Čantaburi a v jednom okrese sousední provincie Trát. Malajsie se následně nabídla, že mezi zeměmi zprostředkuje příměří.
„Stále dochází k přestřelkám,“ citovaly dnes agentury malajsijského premiéra Anwara Ibrahima. Premiér dodal, že požádal ministra zahraničí, aby navázal kontakt s ministerstvy zahraničí obou zemí. „A pokud to bude možné, budu s nimi nadále jednat přímo já, aby se přinejmenším zastavily boje,“ uzavřel Ibrahim.
Mezi oběma zeměmi vzrostlo v poslední době napětí na hranicích. Bangkok ve středu odvolal svého velvyslance v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštního vyslance v reakci na to, že kvůli minám bylo zraněno dalších pět thajských vojáků a jeden z nich podle AP přišel o nohu. První přestřelky vypukly ve čtvrtek. Kambodža také oznámila, že snižuje diplomatické vztahy s Thajskem na nejnižší úroveň, vyhošťuje thajského velvyslance a odvolává všechny kambodžské zaměstnance z velvyslanectví v Bangkoku.
Thajsko a Kambodža se už více než 100 let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž byla tehdy Kambodža kolonií. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, které si Thajsko nárokuje proto, že kontroluje hlavní přístupové cesty k objektu.