Na civilisty a jejich domy padají bomby, děti leží v písku mrtvé. Nečinnost Evropské unie (EU) ve věci takových zdokumentovaných případů porušování lidských práv v Pásmu Gazy ze strany Izraele označila v rozhovoru pro web Euronews za šokující palestinská ministryně zahraničí Varsen Aghabekian. Bezútěšnou situaci na místě monitoruje server BBC News.
Aghabekian označila za „šokující“ a „zklamání“ skutečnost, že členské státy EU odmítly zasáhnout proti porušování lidských práv ze strany Izraele v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.
Gazu spravuje palestinské teroristické hnutí Hamás a Západní břeh Palestinská samospráva.
Palestinian Foreign Minister "shocked" at EU failure to act over Gaza #EuropeNews https://t.co/TIoweMKV2O
— euronews (@euronews) July 16, 2025
Ministři zahraničních věcí EU v úterý nedokázali najít shodu na postupu proti Izraeli, a to i přes vydání zprávy EU, podle níž židovský stát nerespektuje lidská práva a demokratické principy, čímž jde přímo proti zásadám bloku.
„Je to šokující a je to zklamání. Všechno je křišťálově jasné. Myslím tím, že existuje nová zpráva EU, ve které stojí, že Izrael jasně porušuje lidská práva. V této zprávě se uvádí 38 porušení. A je to zpráva EU,“ zdůraznila Aghabekian.
„K těmto porušování (lidských práv) dochází před očima všech. Celý svět sleduje, co se děje v Gaze. Zabíjení, zvěrstva, válečné zločiny, zneužívání potravin jako zbraní, zabíjení lidí čekajících ve frontě na balíček mouky,“ upozornila dále politička.
EU je největším dodavatelem humanitární pomoci do Gazy. V úterý v Bruselu však nenašla shodu v tom, zda uvalit na Izrael sankce i přes jasný závěr, že porušuje v Gaze a na Západním břehu lidská práva.
Proti se staví i Česko
Šéfka zahraničních věcí EU Kaja Kallas předložila ministrům deset možností, jak uplatnit sankce proti Izraeli.
Navrhovala pozastavení přístupu židovského státu k výzkumnému programu EU Horizon Evropa, omezení v oblasti obchodu, zbrojní embargo nebo sankce na extremisticky orientované členy izraelské vlády. Přesto bylo jasné, že žádná opatření neprojdou. K tomu je totiž potřebný jednomyslný souhlas všech členských států.
Německo, Rakousko, Maďarsko a Česká republika důsledně odmítají kritiku izraelské vojenské kampaně v Pásmu Gazy. U rozhodnutí, kde je potřeba alespoň většina, musí vyslovit podporu buď Německo nebo Itálie – země s největšími populacemi – ani jedna tak ovšem v této věci neučinila.
Minulý týden uzavřela EU s Izraelem dohodu o navýšení počtu kamionů s humanitární pomocí. Kallas uvedla, že ačkoliv do Gazy proudí více pomoci, situace je stále katastrofální. Lidé navíc umírají při snaze se k ní dostat. V neděli izraelské letectvo zabilo civilisty stojící ve frontě na vodu. Byly mezi nimi i děti. K úderu došlo bez varování.
„Vidíme lidi zabité ve frontách. Vidíme děti brutálně zavražděné ve stanech čekající na lékařskou péči,“ uvedla Aghabekian. Palestinští představitelé přitom varují, že jednání o příměří v Kataru jsou v troskách.