Dvanáct tureckých vojáků zemřelo poté, co se při vojenské operaci v severním Iráku nadýchali metanu. Informovalo o tom turecké ministerstvo národní obrany. Informuje o tom BBC, Al Džazíra a další servery.
K incidentu došlo v neděli během pátrací a vyklízecí akce v horské oblasti, kde turecké jednotky dlouhodobě operují proti militantům ze Strany kurdských pracujících (PKK).
Methane gas kills 12 Turkish soldiers in Iraq operation https://t.co/8YFt1U2cTJ
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 7, 2025
Plynu se nadýchalo nejméně 19 vojáků, z nichž všichni byli rychle převezeni do nemocnic. Do pondělního odpoledne dvanáct z nich zemřelo.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil zprávu za mimořádně bolestivou. „Vyjadřuji svou hlubokou soustrast rodinám padlých a všem příslušníkům ozbrojených sil,“ uvedl v prohlášení.
Metan, ačkoliv není přímo toxický, je extrémně nebezpečný v uzavřených prostorách. Vysoká koncentrace může vytěsnit kyslík a způsobit ztrátu vědomí, udušení nebo smrt. Právě to se zřejmě stalo v jeskyni, kde vojáci prováděli pátrání. Zatím není jasné, proč se v prostoru nacházelo tolik plynu. Odborníci spekulují o přirozeném úniku z podzemních ložisek nebo o nevědomém narušení uzavřené dutiny během zásahu.
Teroristická organizace
Vojáci se pohybovali v oblasti v rámci operace Claw Lock, která začala v roce 2022 a jejímž cílem je narušit přítomnost PKK v severním Iráku. Konkrétně šlo o pátrání po těle spolubojovníka, jenž byl zabit při přestřelce v květnu téhož roku.
PKK vede proti tureckému státu ozbrojené povstání už od počátku 80. let. Původně požadovala vytvoření samostatného kurdského státu, později však změnila strategii a zaměřila se na větší kulturní a politická práva pro kurdské obyvatelstvo uvnitř Turecka. Konflikt, který přetrvává již více než čtyři desetiletí, si vyžádal životy více než 40 000 lidí civilistů, vojáků i povstalců.
Organizace je považována za teroristickou skupinu nejen Tureckem, ale i Spojenými státy, Evropskou unií a Velkou Británií. Přestože má PKK v některých částech iráckého Kurdistánu podporu, její bojová přítomnost v regionu je vnímána jako destabilizující.
V březnu letošního roku PKK oznámila jednostranné příměří a o dva měsíce později překvapila veřejnost prohlášením o svém rozpuštění. Uvedla, že „splnila svou historickou misi“ a že „ozbrojený boj už není potřebný“. Napětí mezi státem a kurdskou menšinou v zemi však trvá dál.