Pražský městský soud rozhodl ve prospěch 52 zákazníků firmy Postýlkov, kteří nedostali objednaný dětský nábytek. Rodinný podnik z Chrudimska má podle rozsudku uhradit škodu za zboží v hodnotě přes 1,6 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný.
Žalobu podala loni na podzim organizace OnlineADR.cz, která zastupovala spotřebitele na základě nového zákona o hromadných žalobách. Jde o první případ svého druhu v české justici. Firma tvrdí, že smlouvy nebyly uzavřeny správně a že zákazníci často odstoupili předčasně.
Hromadníci uspěli téměř všichni
Soud vyhověl většině klientů. Čtyři případy zastavil – šlo o situace, kdy byl nábytek alespoň částečně dodán. Postýlkov se hájil tím, že na jeho webu objednávky přijímaly dvě osoby – firma s ručením omezeným a fyzická osoba Tomáš Marvan. Tvrdí, že někteří zákazníci uzavřeli smlouvy s živnostníkem, nikoliv se společností.
Soud ale tuto námitku odmítl. Zákazníci podle něj uzavírali smlouvy s firmou Postýlkov s.r.o., protože komunikace probíhala z oficiální firemní adresy a firma byla uvedena na webu. „Běžný spotřebitel nemohl rozeznat, že by jednal s jiným subjektem,“ konstatoval soud.
Záloha zaplacena, postýlka nikde
Zákazníci si objednali dřevěný nábytek a zaplatili plnou cenu předem. Firma slíbila dodání do tří měsíců, což ale často nesplnila. Podle žaloby se komunikace časem vytratila a zboží nedorazilo ani po výzvě a odstoupení od smlouvy. Postýlkov požadavky klientů neuznal a žádné peníze nevrátil.
Soudce Pražák přiznal zákazníkům nárok na vrácení peněz z titulu bezdůvodného obohacení. Postýlkov se snažil zpochybnit i samotnou formu hromadného řízení, podle něj jde o nástroj pro spory s nadnárodními firmami. Soud to odmítl a potvrdil přípustnost hromadné žaloby.
Soud určil i odměnu žalobci
Organizace OnlineADR získá za úspěch odměnu ve výši 16 % z přisouzené částky. Firma navíc musí uhradit soudní náklady v hodnotě 80 tisíc korun. Nabídku soudce na dobrovolné zaplacení v takzvané pariční lhůtě firma odmítla. Zvažuje odvolání.
Významný precedens pro spotřebitele
Zákon umožňující hromadné žaloby platí v Česku od loňského července. Vztahuje se na spory vzniklé po roce 2020. Výhodou pro spotřebitele je jednotné řízení s jediným rozsudkem, nižší náklady a vyšší šance domoci se práva i v případech s menší finanční hodnotou.