Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze. Informovala o tom agentura Reuters či The Moscow Times.
Svou sektu s názvem Církev Posledního zákona založil už v roce 1991, v době, kdy se rozpadal Sovětský svaz a země procházela chaotickým přerodem. Torop tehdy tvrdil, že k němu promluvil Bůh. Získal tisíce následovníků, z nichž stovky odešly do izolované komunity v sibiřské pustině, kterou nazvali „Příbytek úsvitu“.
In Russia, Sergei Torop (Vissarion), founder of the Church of the Last Testament, who called himself the son of God, was sentenced to 12 years in a maximum security prison colony.
— Belsat in English (@Belsat_Eng) June 30, 2025
The judge handed down the sentence against the leaders of the sect, which was organized more than… pic.twitter.com/XWPdrhG9iH
Torop vedl své věrné tvrdou rukou skoro tři desítky let. Zakázal jim maso, alkohol, cigarety i peníze, vyžadoval poslušnost a kladl důraz na přísná pravidla. Mnohé přitom psychicky i fyzicky zlomil. Podle obžaloby šesti lidem způsobil vážné zdravotní následky, jednomu střední újmu a dalších 16 vyšetřovatelé označili za oběti s „morální újmou“.
Odvedla si ho zásahová jednotka
Vissarion nebyl odsouzen sám. Stejný trest dostal i jeho blízký spolupracovník Vladimir Vedernikov, zatímco další z jeho pomocníků, Vadim Redkin, půjde do vězení na 11 let. Soud jim zároveň nařídil vyplatit dohromady přes 40 milionů rublů jako odškodné poškozeným. Všichni tři muži svou vinu odmítají.
V roce 2020 dorazila do jejich sídla armádní zásahovka s vrtulníky. Zatčení provedla ruská tajná služba FSB. Vyšetřovatelé později obvinili Vedernikova i z podvodu.
Toropův kult začal upadat teprve nedávno, když se kvůli pandemii covidu-19 zcela uzavřel před světem. Podle BBC se v komunitě vychovávaly dívky k tomu, aby se staly „budoucími nevěstami pro hodné muže“. I přesto Vissarion v roce 2017 tvrdil, že nedělá nic špatného.