Americký dolar oslabil vůči euru, jenu i franku poté, co agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států o jeden stupeň na Aa1. USA tak přišly o nejvyšší hodnocení Aaa. Dolar se propadl na nejnižší úroveň za víc než týden, zatímco euro posílilo až na 1,1288 EUR/USD.
Agentura rozhodnutí vysvětlila obavami z rostoucího zadlužení americké vlády. Reakce trhu byla okamžitá. Dolar klesl napříč hlavními měnovými páry a výnos desetiletých státních dluhopisů vzrostl na 4,55 %. Ratingová akce přišla dříve, než většina investorů čekala.
Trhy se nezalekly
Zatímco dolar ztrácel, akciové trhy zůstaly relativně stabilní. Podle analytiků z Morgan Stanley nejde o důvod k panice, ale naopak o příležitost k nákupu. „Pokud se výnosy udrží pod 4,70 %, vidíme prostor pro další růst,“ uvedl stratég Mike Wilson.
Wilson dříve patřil k pesimistům, nyní však čeká delší rally, podpořenou zlepšujícími se zisky firem a sníženým napětím mezi USA a Čínou. Upozornil ale, že trh stále počítá s přísnou měnovou politikou Fedu kvůli očekávanému opětovnému růstu inflace v létě.
Index S&P 500 se drží
Morgan Stanley očekává, že hlavní akciový index S&P 500 se ve zbytku první poloviny roku udrží v pásmu 5500–6100 bodů. Jde o odhad navázaný na Trumpovo zavedení nových cel, které podle Wilsona spustily tržní přehodnocení.
Optimismus sdílí i analytici HSBC, kteří ve své zprávě uvedli, že pokles valuací není důvod k odprodeji. Podle nich se akcie mohou vrátit k růstu, dokud výnos desetiletého dluhopisu nepřekročí hranici 4,70 %, kterou označili za rizikovou.
Investoři sledují další vývoj
Na trzích přetrvává opatrnost. Investoři bedlivě sledují vývoj výnosů i vyjádření centrální banky. Snížení ratingu sice zatížilo dolar, ale zároveň přineslo přehodnocení valuací a vytvořilo prostor pro návrat kupců. Trh tak zůstává v napjaté rovnováze mezi rizikem a šancí.